Interjú: dr. Kiss Jánossal és Sántha Gergellyel

2021.12.22. 11:30

Korszerű üzletközpontot építenek Diósgyőrben

Teljesül a helyiek álma, korszerű üzletközpont létesülhet a városrészben.

ÉM

Dr. Kiss János miniszterelnöki biztos és Sántha Gergely, a DVTK elnöke adnak hírt egy várható diósgyőri fejlesztésről. A DVTK-stadion szomszédságában egy új kereskedelmi és sportközpont létesülhet. Régóta küzd ugyanis e városrész azzal, hogy nincs a környéken egy korszerű üzletközpont, ami gyors és kényelmes bevásárlást tudna biztosítani, és a szabadidősport környékbeli hívei is új helyszínekre vágynak. Ez a helyzet már évek óta foglalkoztatja az itt élőket, úgy tűnik, végre előrelépés lesz az ügyben.

 

A legfontosabb kérdés: mi épülhet itt fel? 

 

Kiss János: Egy olyan létesítménykomplexum, ami egyszerre tudja kiszolgálni a kereskedelmi szektor igényeit, egyszerre biztosítja a szabadidős sportolás új tereit és egy parkosított, ligetes, rekreációs területet hoz létre. A várható forgalmat tekintve tulajdonképpen egy új diósgyőri városközpont szerveződhet erre a területre. 

 

Sántha Gergely: Abból kell kiindulni, hogy az ingatlan megközelítőleg 5 hektár, tehát Miskolc egyik legnagyobb olyan egybefüggő fejlesztési területéről beszélünk, ami lakóövezettel körbeépített és egyben közlekedési csomópont. Ez komoly építészeti, tájépítészeti és közlekedéstervezési kihívásokkal jár, de a telek mérete és az elképzelt fejlesztés sokszínűsége egy tervező szemével nézve rendkívül izgalmas, a lakosságnak pedig rendkívül sokat ígér. A konkrét látványtervek jelenleg még készülnek, de a cél, hogy megépüljön egy edzési lehetőségeket is kiszolgáló jégpálya, kiegészülve edzőtermekkel, edzőpályákkal, külső rekortán futókörrel és persze a helyi lakosság igényeit kiszolgáló üzlethelyiségekkel is.

 

Miért kezdtek el foglalkozni az üggyel? 

 

Kiss János: Tekintettel arra, hogy Diósgyőrben a kormány már létrehozott egy jelentős fejlesztési területet a Diósgyőri vár körül, aminek menedzselésével miniszterelnöki biztosként foglalkozom, sokan megkerestek azzal a problémával, hogy túl sokat kell utazniuk, ha komolyabb szakáruházakban akarnak vásárolni. Elmondták, hogy örülnek persze a vár újjáépítésének, de közben a szolgáltatásokban is előre kellene lépni. Megvizsgáltuk a kérdést, és igazat kellett adni a diósgyőri lakosoknak. Miskolc ugyanis szakboltokkal összvolumenben megfelelően ellátott, azonban az ellátottsági térkép lakossági szemmel nézve egyensúlytalan. Ennek magyarázata az, hogy a jelentősebb szakáruházak a város északi, keleti és déli kijáratai felé, illetve a belvárosba települtek, a város nyugati vagyis diósgyőri kijárata azonban ellátatlan, vagyis a diósgyőri lakosok „versenyhátrányban” vannak. De hadd hozzak szóba egy másik aspektust is, például nincs kormányablak Diósgyőrben. A kormányhivatalban rákérdeztem erre, és ők is nyitottak lennének a megjelenésre. 

 

Sántha Gergely: A DVTK esetében leginkább azok a szülők panaszkodtak, akik rendszeresen hozzák edzésre a gyermekeiket, és kézenfekvő lenne, ha a stadionhoz közel, az edzés időtartama alatt el tudnák intézni a bevásárlást és az egyéb ügyes-bajos dolgaikat. Sportol nálunk körülbelül ezerkétszáz gyermek, kíséri őket két-három ezer szülő, nagyszülő, szóval sokakat érint az ügy. Az idő óriási érték, és nem mindegy, hogy üres várakozással vagy hasznos ügyintézéssel telik el. Kiss János: Van még egy fontos szempont. Ugyanis sokszor szóba hozzák a lakosok azt is, hogy ez a helyzet nemcsak kényelmi kérdés, és nemcsak anyagilag kedvezőtlen számukra, hanem végső soron sok szabadidőtől is megfosztja őket. Hiszen megfelelő szaküzletek hiányában kénytelenek autóba ülni, és több kilométert autózni, amíg az elvárt minőségű szaküzletet megtalálják. Természetesen az utazás maga is pénzbe kerül, ez pedig még tovább növeli a diósgyőri emberek lakókörnyezeti hátrányát. A helyzet által kikényszerített utazások a városrész közlekedési forgalmát indokolatlanul terhelik, továbbá légszennyezési problémát is jelentenek, ami különösen a téli hónapokban sújtja a földrajzi értelemben völgybe szorult városrészt. Akinek pedig nincs gépjárműje, az még nehezebben oldja meg a bevásárlást, hiszen tömegközlekedési eszközzel az utazás jóval több időt rabol el, és értelemszerűen a megvásárolt termékek hazaszállítása is sokkal kényelmetlenebb. Szóval sok minden szól a beruházás mellett.

 

Adódik persze a kérdés: hogy kerül a képbe a DVTK, ami köztudottan egy sportklub?

 

Kiss János: Az is hozzátartozik a teljes képhez, hogy a lakossági kérésekben a szabadidősporttal kapcsolatos pályaigények is markánsan szerepeltek. Ráadásul természetes helyszínként is adódott a DVTK-stadion környéke, hiszen nagyjából a városrész centrumában helyezkedik el, és a lakosság döntő többségének a napi közlekedési útvonalába is beleesik. Innentől kezdve kézenfekvő volt a sportklubot megkeresni, és mivel egy üres terület, a régebben salakos focipálya a stadion szomszédságában van, ez csak tovább erősítette, hogy érdemes ebben az ügyben az ajtójukon kopogtatni. 

 

Sántha Gergely: Nekünk pedig rögtön megtetszett az ötlet. Egyébként a DVTK első ránézésre valóban „csak” egy sportklub, azonban mi azt gondoljuk, hogy ennél nagyobb a felelősségünk. Szerintünk minden szervezetnek a méretével arányosan foglalkoznia kell a környezetének az ügyeivel is, így az élet egyéb területein is igyekszünk aktívan segíteni, akár tanulmányi ösztöndíjprogrammal, akár kulturális rendezvényekkel. A napokban például egy DVTK-kisvonattal a diósgyőri gyermekeknek szerveztünk karácsonyi ünnepséget, mert ezt is feladatnak érezzük. Ha valamilyen területen van lehetőségünk segíteni a környéket, javítani az itt élők életminőségét, szerintünk nem lehet kérdés, hogy belevágjunk a jó ügyekbe. Áttekintve a helyzetet, az volt a véleményünk, hogy a DVTK nem maradhat ki ebből a fejlesztésből, hiszen itt olyan projektet kell létrehozni, ami tele lesz sportfunkcióval, és az ilyen típusú létesítmények építésében nekünk jelentős tapasztalatunk gyűlt össze az elmúlt években. Ezért egy olyan fejlesztőt kerestünk, akivel végig kapcsolatban leszünk, és akinél biztosak lehetünk abban, hogy a sport minőségi szinten illeszkedik bele ebbe a komoly beruházásba. Azt ígérhetem, hogy amint a látványtervek elkészülnek, azonnal elkezdjük a környékbeli lakossággal is a párbeszédet.

 

(A borítóképen: Dr. Kiss János és Sántha Gergely szerint is fontos, hogy felépüljön Diósgyőrben az üzletközpont)

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában