2023.09.14. 19:15
„Alternatíva helyett az utcán politizál a Momentum"
A Momentum Miskolcon demonstrált az alsózsolcai akkuberuházás ellen, a lapunk által megkérdezett elemző szerint próbálják utolérni a DK-t. De kérdésként merülhet fel az is, nem külföldi érdekeket szolgálnak-e, hogy máshová menjen a beruházás.
Miskolcon aggódott az alsózsolcai beruházás miatt a Momentum
Fotó: Ádám János
Szolidaritási demonstrációt rendezett csütörtök délután a Centrumnál a Momentum a tervezett alsózsolcai akkumulátor-feldolgozó megvalósítása ellen. A Momentum országgyűlési képviselője, Fekete-Győr András azt mondta, pártja a cselekvés politikájában hisz, ezért jöttek Miskolcra.
„Elvették a kontrollt az alsózsolcaiak és a miskolciak kezéből. Ahhoz, hogy ezt visszavegyük, eredményt kell elérni. Ehhez erő kell, ahhoz pedig ember. Azért szervezünk tüntetést, hogy az erőt összegyűjtsük. Ez egy állomás az úton. Az lesz az eredmény, ha egyáltalán nem jön ide ez a szlovén milliárdos, vagy, ha idejön, akkor minden egyes környezeti engedélyt betart, és nem szívja el a vízbázist” – mondta a Momentum egykori elnöke.
A Momentum színeiben indult alpolgármester, Szopkó Tibor azt emelte ki, hogy egyedülálló javaslattal élt éppen csütörtökön Miskolc közgyűlése felé.
„Előterjesztésemben azt javaslom, hogy nagyon aktív, civil, zöld szervezetekkel, kormányzati szervezetekkel, külüggyel, szakértőkkel, a Miskolci Egyetemmel együttműködve ki tudjunk alakítani egy olyan objektív, transzparens szempontrendszert, amely alapján meg tudjuk állapítani, kit fogad szívesen Miskolc és kit nem” – jelentette be.
Botrányba fulladó performanszok
Nagy Ervin, a XXI. Század Intézet elemzője az esemény kapcsán lapunknak azt mondta, politikai alternatívaállítás helyett az utcára vonul inkább a párt.
„A Momentum lépéshátrányba került a Demokratikus Koalícióval szemben, pedig úgy tűnt az év elején, hogy dominanciaharcot fognak vívni a legerősebb baloldali párt címéért. Ebből a kétségbeesett helyzetből úgy próbálnak kilábalni, hogy különböző akciókat, sokszor botránypolitikába fulladó performanszokat szerveznek országszerte. A legismertebb példa a kordonbontás Budapesten, de úgy tűnik, a nagyvárosokban, így Miskolcon is utcai politizálást választanak az alternatívaállítás helyett. Ezzel egyetlen célja van a pártnak: hogy bekerüljön a sajtóba, felhívja magára a figyelmet, és behozza a lemaradást Gyurcsány Ferencékkel szemben” – vázolta általánosságban a szakember.
Rossz témaválasztás
A politikai elemző szerint téves ez a politika, hiszen erre nem vevők a magyar választók, sőt a témaválasztás sem jó.
„Amikor az akkumulátor-feldolgozó megépítését támadja a Momentum, akkor végül is azt a kormány által fontosnak tartott, az ország jövőjének szempontjából lényeges beruházást támadják, amelyért egyébként európai szinten is verseny van, azaz harcolnak azért egyes országok, hogy hozzájuk települjenek le akkumulátorgyárak. Pont egy olyan témát támadnak, amely Magyarországnak elemi érdeke, hiszen az autógyártásban, amihez a jövőben az akkumulátor-előállítás lesz a leglényegesebb háttér, nagyhatalom lehetne Magyarország, ami versenyképességet jelentene. Szóval rossz témát választottak” – összegzett Nagy Ervin.
Hozzátette: a Momentum esetében felmerül a kérdés, hogy nem szolgálnak-e külföldi érdekeket. „Amikor a NOlimpiával a magyar jelentkezést támadta, akkor francia érdekeket szolgált jól tapasztalhatóan, azaz, hogy Párizsban legyen a jövő évi olimpia. Felmerül tehát a kérdés, hogy nem kapnak-e külföldről forrásokat, hogy megfúrják ezeket a beruházásokat”– zárta az elemző.