2024.06.01. 07:00
Mutatjuk, milyen újabb zápor öntözi a földeket
A fél méternél mélyebb talajréteg bőven tartalmaz nedvességet, ami jó tartalékot jelenthet egy nyári aszály során.
Hamarosan elindulhat az aratás
Fotó: Kállai Márton
Az elmúlt néhány napon kevesebb helyen fordultak elő záporok hazánkban, így a talaj ismét sokat száradt. Szántóföldi növényeink igényelnék az esőt, melyből a következő egy hét során érkezik is, többfelé bőségesen.
A csapadék mennyiségének területi eloszlása azonban továbbra is egyenlőtlen marad – ismerteti legfrissebb agrometeorológiai elemzésében a met.hu.
Jöhet az aratás
- Egyelőre elég volt a csapadékból, bár felénk voltak nagy eltérések a mértékében, nálunk 12 milliméter esett a minap négy kilométerrel odébb pedig semennyi – mondta el Taskó József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnöke. – A képet tarkította még a nagy mennyiségű, de aprószemű jég, amely nem okozott jelentősebb kárt – tette hozzá. Jelenleg a növényvédelemben van tennivaló, illetve a takarmánybetakarítás folyik. Lassan készülnek az aratásra, amely őszi árpa esetében akár június 20-25 körül lehetséges, a búzára várhatóan július közepén jöhet sorra – tudtuk meg.
Az elmúlt egy hét során folytatódott a meleg, záporos, zivataros időjárás.
Valahol az országban minden nap esett, többfelé viharos széllel kísért heves zivatar, helyenként felhőszakadás és jégeső is kialakult. Az elmúlt 10 nap alatt hazánk döntő részén 10 és 50 milliméter közötti csapadék hullott, de néhol ennél is jóval több esett. A záporos csapadékforma miatt nagyok a területi különbségek, a Mezőföldön, illetve a Hajdúságban és a Sárréten foltokban csak kevés eső hullott. A harminc napos csapadékösszeg átlagtól vett eltérése is nagy szórást mutat, de az ország jelentős részén a hiány a jellemző.
Csapadék és hőmérséklet
Az elmúlt héten a felszín közeli talajréteg sokfelé átnedvesedett, foltokban maradt csak száraz. Múlt szombat óta azonban kevesebb helyen alakult ki záporeső, azóta újra sokat száradt a talaj. A fölső 50 centimétere réteg nyugaton és északon sokfelé kellően nedves, ugyanakkor főleg az Alföldön és a Dunántúl délkeleti felén jelentős a nedvességhiány, bőven lenne helye a további esőknek. A fél méternél mélyebb talajréteg továbbra is bőven tartalmaz nedvességet, ami jó tartalékot jelenthet egy esetleges nyári aszály során.
A hőmérséklet az országban 1-2 Celsius fokkal a sokéves átlag fölött alakult, a minimumok 10 fok fölött, a maximumok 25 fok körül, kissé a fölött alakultak, csak a tartósabban csapadékos részeken és napokon maradt hűvösebb napközben a levegő.
Őszi vetések
Az őszi vetések két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. A kalászosok a szemfejlődés, az őszi káposztarepce a magképződés fázisában jár. A kalászosok és a repce a legtöbb helyen kielégítő mennyiségű nedvességet talál a talajban, ezekben a vízigényes fenológiai fázisokban. Az elmúlt időszak csapadékát ezek a növények is igen meg fogják hálálni. Nagy forróság nincs, így nem rövidül le a szem- és magképződés fázisa.
A napraforgó és kukorica állományoknak sokfelé az utolsó pillanatban érkezett az eső, az ország nagy részén aszályos körülmények közt fejlődtek május közepéig. A mostani meleg, záporos időjárás jó feltételeket teremt az intenzív növekedéshez. Az átnedvesedett talaj azonban a gyomok fejlődésére is kedvező. A táblákat helyenként jégverés érte.
A folytatásban marad a kora nyári idő
Vasárnap és szerdától kezdődően érkezik szárazabb levegő fölénk, amikor csak kis esélye lesz a csapadéknak a legfrissebb számítások szerint, azonban szombaton, valamint hétfőn és kedden sokfelé várhatók akár heves záporok, zivatarok. Helyenként felhőszakadás is előfordulhat. Összességében a jövő hét közepéig nagy területen hullhat 20-30 millimétert is meghaladó csapadék, de várhatóan ismét nagyok lesznek a területi különbségek. Az egy hetes összpárolgás ez alatt valószínű, így a talajok nedvességtartalma várhatóan jelentősen nőni fog. A felhőszakadással érintett foltokban átmeneti belvízborítás is előfordulhat.
A növények levélfelülete sokfelé lesz tartósan vizes, főleg a sűrűbb állományok lehetnek kitéve a gombás megbetegedéseknek.
A hőmérséklet nem változik számottevően, marad a meleg.
Éjszakánként jellemzően 10-15 fok közé hűl le a levegő, napközben pedig többnyire 23-29 fok közötti értékeket mérhetünk, tehát továbbra sem várható kedvezőtlenül nagy forróság – jelzi az elemzés.