2024.07.18. 11:20
Jelentős beruházás valósul meg Lak községben - fotókkal
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében elnyert pályázat célja élhetőbb település kialakítása, hosszú távon a lakosság helyben tartása, a fiatalok, a lakosok településhez kötése.
A régi medert alámosta a víz
Fotó: MW
Lak Községi Önkormányzat 2022 decemberében 400 ezer forint vissza nem térítendő Európai Uniós támogatást nyert az Élhető települések konstrukción belül „A” Települési kékinfrastruktúra fejlesztése (vízgazdálkodási beavatkozások) alkonstrukcióból – mondta szerdai sajtótájékoztatóján Nagyné Sándor Edina, a KBTF Közép-Borsodi Nonprofit Kft. ügyvezetője.
Mederrekonstrukcióval a lakosságért
A település lakosságmegtartó erejét növelő tényezők növelése nevű pályázat a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.
Az előbbiekben elmondottak figyelembevételével kerül sor a település belterületén a Mánta-patak mederrekonstrukciójára és a Dankó Pista és Akác utcák felett az övárok megépítésére. A tervezett fejlesztés célja a település környezeti állapotának javítása, a helyi vízkár veszélyeztetettségének csökkentése, összhangban a Víz Keretirányelv, illetve az azon alapuló Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv (VGT) célkitűzéseivel
– részletezte.
A vízgazdálkodást fontosnak tartják
A tervezett mederrekonstrukció elősegíti a szennyezőanyag és hordalék lemosódásának csökkentését, hiszen a Mánta-patak szabályozása, a belterületi részen döntően betonba, kisebb részt szárazon rakott terméskővel burkolt meder építésével valósul meg. Ezzel megakadályozható, hogy nagy vizek levonulásánál a meder tovább mélyüljön, partja beszakadjon. A projekt keretén belül elkészült a település integrált vízgazdálkodási terve. A nyilvánosság és a kötelező tájékoztatás mellett elvárás, hogy minden projekt tartalmazzon a helyi lakossági szemléletformálásra vonatkozó akciót. Ez közvetlenül kapcsolódik a Nemzeti Vízstratégia hosszú távú céljához. A szemléletformálás fő célja figyelemfelhívás a vizek helyben tartására és a vizekkel való gazdálkodás fontosságára és ehhez gyakorlati megoldások bemutatására, valamint a létrehozott infrastruktúra fenntartására való figyelemfelhívás (pl. magántulajdonú ingatlanok előtt árkok tisztítása, háztetőkről összegyűjtött csapadékvíz tárolása és hasznosítása stb.).
Az éghajlatváltozás ellen is küzdenek
A pályázati felhívás nagy gondot fordít a klímaváltozás elleni küzdelemre. Ezért a támogatási kérelem összeállítása során vizsgálni kellett a projekt megvalósításával összefüggő fő éghajlatváltozási kihívásokat, a projekt helyszínén várható energiafelhasználás-változást, a klímavédelmi törekvésekhez való illeszkedést, valamint be kell mutatni, hogy milyen módon tervezi lebonyolítani az éghajlatváltozási rezilienciavizsgálatot. A projekt keretén belül elkészült az éghajlatváltozási rezilienciavizsgálat is.