Lebuktak

2 órája

A kamera is segített a NAV-osoknak

Egy vidéki városban működő gyorsétkezde valós forgalmát az üzlet kamerafelvételei, valamint a cég saját laptopjába mentett rendelési, számlázási adatai alapján rekonstruálta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Minden hatodik értékesítését eltitkolta a cég, azok ugyanis nem szerepeltek sem az online pénztárgép, sem az online számla adatbázisban.

Boon.hu

Képünk illusztráció

Forrás: Shutterstock

A NAV nemzetközi szinten is egyedülálló módon használja fel, elemzi a rendelkezésére álló adatállományt, valamint rendkívül szakszerűen, pontosan szűri ki a kockázatos adózókat. A NAV széleskörű ellenőrzési repertoárját, hatékonyságát igazolja a bevételeltitkoló gyorsétkezde ügye, amely a kockázatelemzőknek lett gyanús. Az étterem bevétele ugyanis jóval alacsonyabb volt, mint amire következtetni lehetett az ételfutár cégek kiszállításról szóló számláiból.

Összevetették az adatokat

A revizorok helyszíni ellenőrzéssel, az étkezdében működő informatikai eszközökről, az adózó saját laptopjába rögzített forgalmi adatokról és a kamerák felvételeiről is adatmentést végeztek. A laptopon talált adatbázis rendelési adatokat, számla elnevezésű bizonylatokat tartalmazott pdf-formátumban. A revizorok ezt az adatállományt vetették össze az online számlázó program és az online pénztárgép adataival. Kiderült, hogy a vizsgált bizonylatok körülbelül egyhatodának nem volt nyoma sem a kiállított számlák, sem a pénztárgép adatai között. A laptopon tárolt bizonylatok tanúsága szerint az összes ilyen, kérdéses számlát készpénzzel fizették. A revizorok a kamerafelvételeken is egyértelműen azonosítani tudták ezeket a megrendeléseket.

Közel kétmilliót kell befizetni

A széleskörű adatgyűjtés alapján bebizonyosodott, hogy a valós bevételi adatokat a laptopon tárolt bizonylatok tartalmazzák. Így pedig már arra is lehetőség adódott, hogy a valós forgalmat összevessék az adóbevallásokban szereplő információkkal. Kiderült, hogy a 2022-es adóbevallásban rögzített összeg több mint hárommillió forinttal, a 2023-as pedig több mint ötmillió forinttal maradt el az adózó adatbázisában szereplő valós bevételi adattól. A vállalkozást több mint 1,6 millió forint áfa és mintegy 130 ezer forint turizmusfejlesztési hozzájárulás pótlólagos kötelezettség terhelte – tájékoztatta portálunkat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában