Tárlat

19 órája

„Első pillantásra művész”

Ezzel a címmel nyílt időszaki kiállítás a sárospataki Rákóczi Múzeumban.

Boon.hu

A kiállítás megnyitóján

Forrás: sarospatak.hu

„Első pillantásra művész” címmel nyílt időszaki kiállítás Sárospatakon, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumában. Lavotha Géza tanárként, népművelőként dolgozott, míg a művészetben festőként, fafaragóként, szobrászként ismertek széles körben alkotásai. Művei megtalálhatók a vidék közintézményeiben és magánszemélyeknél is. A Rákóczi Múzeum jelentős számban őrzi fafaragásait, de van néhány rézdomborítás és egy 1956-ban készült festmény is a képzőművészeti gyűjteményben.

Egykori mesteréről mintázta 

A nagy érdeklődés kísérte kiállításmegnyitón részt vett Lavotháné Jáger Katalin, a művész özvegye és a család számos tagja. Sokan eljöttek Lavotha Géza egykori ismerősei, barátai köréből. Itt volt Sárossy Tibor fafaragó is, aki az Erdőbényén felállított „Tanító” című szobrot mintázta egykori mesteréről - tudtuk meg a sarospatak.hu tudósításából.
Lavotha Géza kiválóan hegedült, így a programba bekerült Lavotta János, a verbunkos-szerző, hegedűvirtuóz „Homoródi” című műve is, melyet Novák-Tóth Györgyi, a Farkas Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola tanára magával ragadó előadásában hallhattak.

A legfőbb csomópontok 

Dr. Tamás Edit múzeumigazgató köszöntőjében felvázolta Lavotha Géza munkásságának legfőbb csomópontjait, kiemelte azon témákat, melyek a kiállításon is megjelennek: Tokaj-Hegyalja szőlészetét és borászatát, a sárospataki mesterségeket bemutató fafaragványokat, a kuruc kornak és II. Rákóczi Ferencnek emléket állító rézdomborításokat és az anya gyermek kapcsolatát feldolgozó műveket. Elárulta, hogy kiállítás címe – „Elsőpillantásra művész- Lavotha Géza szerette a szépet és az anyagot” – Fehér Józseftől, a Kazinczy Múzeum egykori igazgatója írásából vett idézet. Hangsúlyozta, hogy a Rákóczi Múzeumban nyílt kiállítás „legyen felkiáltójel”. Emlékeztessen mindnyájunkat arra, hogy 2026-ben lesz Lavotha Géza születésének 100. évfordulója. Összefogással megvalósuló életműkiállítást javasolt, melyhez felajánlotta a Rákóczi Múzeum szakmai segítségét, és a gyűjteményében őrzött művek kölcsönzésének lehetőségét. Megköszönte a kiállítás kurátorának, Bamli Beátának a munkáját és a művész özvegyének szakmai segítségét. Lavotháné Jáger Katalin hozzászólásában meghatódva emlékezett férjére, megemlítve, hogy ebben az évben volt Géza halálának 25. évfordulója.

A művészetnek élt 

A művész életét és munkásságát a kiállítás kurátora, Bamli Beáta írásából ismerhetik meg a látogatók és az olvasók: Lavotha Géza 1926-ban született Erdőbényén, szülőfaluja iránt érzett mélységes szeretete alkotásait is áthatotta. A hegyek ölelésében fekvő zempéni kis falu és a hegyvidék hangulatát festményein, fafaragásain, réz domborművein is megörökítette. Erdőbénye számára mindig is az otthont, a békét, az életet jelentette. Tanulmányait a sárospataki tanítóképzőn, majd az egri tanárképző főiskolán végezte, ahol földrajz – rajz – ábrázoló geometria tanár, népművelő oklevelet szerzett. 28 évig tanított, előbb Tiszaladányban, majd szülőfalujában Erdőbényén, itt maga köré gyűjtve a helyi iskola tehetségesebb diákjait, szakkört szervezett. Rajzolni, metszetet készíteni, festészeti technikákra tanította őket és hogy ne csak nézzék, hanem lássák is a világot. Szeretettel adta át tudását és a művészetek befogadására való képességet. Nem titkolt célja volt, hogy a gyermekek látásmódján keresztül keltse fel a falusi emberek érdeklődését a művészetek, műalkotások iránt. 

A Lavotha Géza alkotásait bemutató tárlat 2025. június 1-jéig lesz látogatható.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában