Élő közvetítés

2 órája

Ülésezik a miskolci önkormányzat - élő

Tóth-Szántai József polgármester vezetésével tartja októberi rendes ülését a vármegyeszékhely képviselő-testülete. A miskolci közgyűlés tizenöt napirendi pontot tárgyal.

Szaniszló Bálint

Matiscsák Éva, Tóth-Szántai József és Hollósy András

Fotó: Vajda János

Első rendes közgyűlését tartja az júniusi helyhatósági választások eredménye nyomán október elején megalakult Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata. Az ülésen - a meghívó tanúsága szerint 15 napirendi pont szerepel, közülük kettőt sürgősséggel tárgyal a testület. A napirendi pontok között kiemelt figyelmet érdemel az idei városi költségvetés módosítás, amely ezért vált szükségessé, hogy a bevételekben és kiadásokban időközben történt változásokat feltüntessék a költségvetésben. Különböző beruházások érdekében - más dolgok mellett - a közgyűlés módosítja a város építési szabályzatát és a településkép védelméről szóló rendeletet. Az ülésen szó lesz a talajterhelési díjakról a reigonális hulladékgazdálkodás helyzetéről és módosítják az önkormányzat és a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. közötti közszolgáltatási szerződést. Ez azért szükséges, mert a Búza téri őstermelői piac már nem a város tulajdona, azt a Miskolci Piac Zrt. működteti. A miskolci közgyűlés munkáját a boon.hu élő tudósításban kíséri figyelemmel. 

miskolci közgyűlés
Munkában a miskolci közgyűlés
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó

07:06 A testület 26 tagja közül 23 jelent meg az ülésen, amelyet Tóth-Szántai József polgármester nyitott meg. 


07:10 Ragány Tünde külső bizottsági tag letette esküjét. 


07:13 A polgármester bejelentette, hogy október 1-jei hatállyal dr. Nagy Ákost polgármesteri biztossá nevezte ki. 


07:15 A 2. napirendi pontot - Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Építési Szabályzatának módosítására - a polgármester visszavonta. 

Terítéken az idei költségvetés

07:20 Az első napirendi pontot tárgyalja a közgyűlés: Javaslat az önkormányzat 2024. évi költségvetésének megállapításáról szóló 30/2023. (XII.15.) önkormányzati rendelet módosítására és a kapcsolódó döntések meghozatalára (III. negyedéves korrekció)


07:22 Szilágyi Kornél főosztályvezető: A költségvetést tavaly decemberben 85,5 milliárd forintos főösszeggel fogadta el a testület. Ez időközben 130,4 milliárd forintra emelkedett, valamint közben más helyi plusz bevételek is keletkeztek. A iparűzési adó bevétel terve például 18,3 milliárd volt 2024-re, amelyet 500 millió forinttal túlteljesítettek. Az összeget tartalékba helyezik. Mindezek mellett a közvilágításra 100 millió, a térfigyelő hálózatra 16 millió, az utak téli karbantartására 83 millió forint plusz támogatást javasolnak.  


07:24 Szopkó Tibor (Momentum): Nem látom a számok között azokat a támogatásokat, amiket a kormány igért Miskolcnak. A helyi adók nem fognak emelkedni a következő években, ami forráshiányt okozhat. Az előterjesztett prognózis egy növekedési pálya megtörését jósolja. 


07:28 Molnár Péter (KDNP frakcióvezető): Természetes, hogy a költségvetést időnként módosítani kell. Ebben nincs semmi különös. Ez a költségvetés még az előző városvezetés munkája, mi hozott anyaggal dolgozunk. Nem véletlen, hogy nem támogattuk annak idején az elfogadását. Örvendetes, hogy az iparűzési adóból szarmazó bevétel emelkedett. Jó, hogy a többletbevételből el lehetett végezni az őszi nagytakarítást és fel tudunk készülni a téli síkosságmentesítésre. 


07:33 Szopkó Tibor (Momentum): Tisztában vagyok vele, hogy ez a költségvetés a mi munkánk volt. Én azért aggódom, hogy a jövőben is megmarad-e ugyanígy a költségvetés biztonsága. 


07:36 Dr. Simon Gábor (MSZP frakcióvezető): Amikor egy városnak van plusz 500 millió forint bevétele. Kérdés, hogy mire használja fel? A városban ezerszámra működnek kisvállalkozások, amelyek az iparűzési adó bevétel egy részét befizetik. Ők nincsenek olyan jó helyzetben, mint a nagyvállalatok. Ők sarcolásnak is tekinthetik ezt az adót. Az önkormányzat megtehetné, hogy kevesebb iparűzési adót kér. Megfontolásra ajánlom, hogy így segítse az önkormányzat a kisebb vállalkozásokat.


07:41 Tóth-Szántai József polgármester: Nagyon megvan a helye ennek az 500 milliónak a város költségvetésében. Számunkra nagyon fontosak a helyi kisvállalkozók. Segíteni fogjuk azt is, hogy a belváros újra kereskedésekkel népesüljön be. 


07:43 Szarka Dénes (Jobbik): Szorul a hurok a megyei jogú városok nyaka körül. Képes lesz a jelenlegi városvezetés határozottan szót emelni a nagyvárosokat érintő negatív intézkedések ellen? 


07:50 Javaslat a településkép védelméről szóló 44/2017. (XII.22.) önkormányzati rendelet módosítására. Szunyogh László főépítész: Az építésügy jogi szabályozása teljesen átalakul. Ezeket kell átvezetni a helyi rendeletekbe.  

Hogyan lesz költséghatékony a fűtés?

07:52 Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város területén végzett távhőszolgáltatásról, annak díjáról, valamint a díjalkalmazási és díjfizetési feltételekről szóló 39/2017. (XII.5.) önkormányzati rendelet módosítására.  Móricz József (Mihő Kft. stratégiai igazgató): A lényeg uniós energetikai irányelvek átvezetése a helyi gyakorlatba. Ilyen például, hogy lehetővé kell tenni az egyedi fűtésmennyiség mérést az épületekben. Amennyiben nem történik meg az egyedi mérés kiépítése, akkor magasabb díjat kell majd fizetni.


07:57 Fodor Zoltán (MSZP): A panelházak zömében megoldott az egyedi mérés. Kérdés, hogy ki fizeti az egyedi mérés kiépítésének költségeit?


07:58 Dr. Simon Gábor (MSZP frakcióvezető): Számomra ez az előterjesztés okozza a legnagyobb problémát. Az energiahatékonyság fontos, de a kormány az önkormányzatokra bízta ennek megoldását. Most úgy tűnik az önkormányzat a lakosságra hárítja az egészet. Káoszt okozhat ez a helyzet.


08:04 Bajusz Gábor (Fidesz frakcióvezető): Ezt az Európai Unióban döntötték el. A magyar kormány rezsicsökkentést vezetett be, amely segíti a magyar családokat.


08:07 Tóth-Szántai József polgármester: Van egy uniós irányelv és egy kormányrendelet, amelyet teljesíteni kell. Miskolcnak nem célja, hogy megsarcolja a lakosságot.


08:08 Móricz József (Mihő Kft. stratégiai igazgató): Az költséghatékonysági vizsgálat eredményéltől függ, hogy el kell-e végezni a szükséges átalakításokat. Nem sok közösség esik bele ebbe a kategóriába. Lehetséges támogatási pályázat is erre a célra. 


08:15 Javaslat a talajterhelési díjjal kapcsolatos helyi szabályokról szóló 31/2015. (XI.23.) önkormányzati rendelet módosítására. Szilágyi Kornél főosztáyvezető: A talajterelési díjat önkormányzati rendeletben szabályozza a város. A mostani rendeletmódosítás nem változtat a díjak mértékén, csak technikai jellegű a változtatás.


08:16 Pakusza Zoltán (A mi hazánk): A talajterelési díj a szennyvíz miatt volt szükséges. A város több részében nem megoldott a szennyvíz elvezetése. Ezt hatékonyabbá kellene tenni. 


08:19 Javaslat a Miskolci Egyesített Szociális, Egészségügyi és Gyermekjóléti Intézmény létszámbővítésének és a Diósgyőri Bölcsőde férőhelyszám bővítésének jóváhagyására. Gúr Péter (MESZEGYI igazgató). A Diósgyőri Bölcsőde bővítése aktuálissá vált. A plusz 28 férőhely további 6 dolgozó felvételét vonja maga után.


08:22 Javaslat a Miskolci Egészségfejlesztési Intézet és az Önkormányzat között fennálló vagyonkezelési szerződésének módosítására. Kurcsicsné dr. Zobolyák Ida osztályvezető: Az orvosi rendelőkről van szó. Négy esetben pontosítani kell a címeket az ingatlannyilvántartásban és ezt be kell vezetni a vagyonkezelési szerződésbe. 


08:26 Javaslat civil szervezetek részére ingatlanok térítésmentes használatának biztosítására. Kurcsicsné dr. Zobolyák Ida osztályvezető: Két szervezetről van szó. A Marathon Klub Miskolc a Csanyikban működtet egy ingatlant. A földterület miatt évi 45 ezer forintba kerül, annak elengedését kérik. A CineFest Egyesület egy helyiséget kap. 

Miskolci közgyűlés: kiválóan működik a hivatal

08:30 Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala éves tevékenységéről szóló beszámoló elfogadására. Bodnár Tibor osztályvezető: Jogszabályok írják elő a beszámoló elkészítését, amely 180 oldalt tesz ki és elemzi a hivatal működését. 


08:31 Molnár Péter (KDNP frakcióvezető): Köszönetemet fejezem a hivatal munkatársainak az áldozatos munkáért. Amikor kritizáltunk, az nem a hivatalnak szólt, hanem a politikai vezetésnek. A hivatal munkájával elégedett vagyok.


08:35 Szopkó Tibor (Momentum): Megköszönöm a hivatal munkáját. Örülök neki, hogy a testület elfogadja a beszámolót. Kérem, hogy vigyázzanak a hivatali dolgozókra, mert ők működtetik a szervezetet.


08:37 Dr. Simon Gábor (MSZP frakcióvezető): Konszenzusban vagyunk abban, hogy a miskolci polgármesteri hivatal magas színvonalú munkát végez. Sok tekintetben országos példát mutat a miskolci hivatal. Köszönöm a hivatalban dolgozók munkáját!


08:41 Tóth-Szántai József polgármester: Az októberi váltás minden bizonnyal megviselte a hivatalban dolgozókat. De ez jól működő hivatal és nagyban számítunk a hivatalban dolgozók munkájára. A városvezetés elégedett és számít a munkájukra. 

Dolgozik a közgyűlés
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó

Hulladék-ügy: elégedettség, elégedetlenség

08:42 Javaslat a Miskolci Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás 2024. évi munkájáról szóló beszámoló elfogadására. Bodnár Tibor osztályvezető: Beszámolóról van szó. A társulás hatvannál több taggal rendelkezik. Szerteágazó a tevékenysége. A beszámoló a költségvetési gazdálkodásról, vagyongazdálkodásról szól.


08:45 Pakusza Zoltán (A mi hazánk): A hulladékszállítás kötelezően igénybe veendő szolgáltatás, Miskolcon mégsem él mindenki vele és a szemét az utcán köt ki.


08:47 Dr. Simon Gábor (MSZP frakcióvezető): Sok változás volt a hulladékkezelésben. Szükség van már a stabilitásra.


08:51 Bartha György (MSZP): Gratulálok a Mirehu vezetésének és dolgozóinak a számtalan kidolgozott innovációért.


08:52: Deák-Bárdos Mihály (Fidesz): Az előző városvezetés idején a Városgazda több helyen nem volt hajlandó elszállítani az összegyűjtött zöldhulladékot. Nagyon sok az illegális hulladéklerakó a városban. 


09:00 Javaslat a 2024. I. félévet érintő, lejárt határidejű közgyűlési határozatok végrehajtásáról szóló beszámoló elfogadására. Bodnár Tibor osztályvezető: Az első félévben 112 határozatot hozott a közgyűlés. A beszámoló ezek végrehajtásáról szól. Kevés kivétellel valamennyi teljesült.


09:03 Javaslat a Közgyűlés utólagos tájékoztatására a halaszthatatlan önkormányzati ügyekben meghozott polgármesteri döntésekről. Bodnár Tibor osztályvezető: Tizenhárom ilyen döntést született.


09:05 Pakusza Zoltán (A mi hazánk): Az előző polgármester döntéseit tartalmazza. Van benne egy helyi céggel között szerződés, amely - véleményem szerint - megnyitotta a vendégmunkások beáramlását a városba. Ezt mi ellenezzük. 

Búza téri ügyek

09:10 Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. közötti közszolgáltatási szerződés módosítására. Csordás László (Városgazda ügyvezető): A Búza téri aluljáró akadálymentesítési liftjét nem szerelték vissza, így nem kell működtetni. A Búza téri őstermelői piac már nem Miskolc fennhatósága alatt áll, így nem kell működtetni. A piacot megkapta a Miskolci Piac Zrt. 


09:13 Szopkó Tibor (Momentum): Nem volt idő áttanulmányozni a sürgősséggel előterjesztett javaslatot. Miért a sietség?


09:15 Szarka Dénes (Jobbik): A Búza téri aluljáróval kapcsolatban volt olyan javaslat, hogy a lépcsőhöz építsenek rámpát a közlekedés könnyítése érdekében.


09:17 Dr. Simon Gábor (MSZP frakcióvezető): A hagyomány szerint meg kellene jelölni, hogy mi az oka egy sürgősségi előterjesztésnek. Nem tűnik ez az előterjesztés sürgős témának.

09:20 Bajusz Gábor (Fidesz frakcióvezető): Tény, hogy a Búza téri aluljáró liftje volt és nincs, amit tehát nem lehet üzemeltetni.  


09:22 Tóth-Szántai József polgármester: Igyekszünk megoldani a Búza téri aluljáróban az akadálymentesítést. 



 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában