2019.07.01. 21:00
Workshopokat szerveznek
Transznacionális Együttműködéseket indított az EMIH a borsodi régióban is.
CEDEK Szeretetszolgálat miskolci ételosztása
Az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) pályázati programja miskolci állomására érkezett. Sajtóközleményükben olvasható, hogy „a Transznacionális Együttműködések nevű kétéves projekt időtartama alatt a szervezet rendezvényein szeretne alkalmat és lehetőséget teremteni a nemzetközi és hazai szakmai tapasztalatok megvitatására, a szociális szférában hasznosítható jó gyakorlatok megismertetésére.” A MAB Székházban tartott Az ember és a karitatív szervezetek kapcsolata: Idős emberek a társadalomban című kerekasztal-beszélgetésen az idősgondozás, azon belül is a szociális otthoni ellátás új, innovatív útjairól esett szó.
– Néhány éve, amikor az EMIH-en belül elindult a CEDEK Szeretetszolgálat, rengeteg olyan kérdés fogalmazódott meg, ami pontosan az együttműködési lehetőségeket vagy a lokális, regionális problémamegoldásokat vetette föl. A most folyó pályázat jó lehetőségnek tűnt, hogy fejlődjünk és másokat is hozzásegítsünk ehhez, különösen azokat, akik elszigeteltebben működnek nálunk – osztotta meg Leichter Lilla projektkoordinátor.
Fókuszban Miskolc
Egyeztetéseik alkalmával három szegmens szakemberei között kezdeményeznek párbeszédet.
– Gondolatébresztő előadásokat, programokat tervezünk, amelyek helyi szakemberek részvételével lehetséges alternatíváját mutatják meg egy-egy feladat elvégzésének. Workshopjaink az állami és szociális szférában dolgozókat, az egyházi tevékenységet végzőket, illetve a civil szervezeteket célozzák meg. Ha ezt a három faktort le tudjuk fedni, úgy gondoljuk, hogy abból nagyon inspiráló beszélgetések születhetnek. Azt látjuk, hogy a különböző szegmensek képviselői sokszor nagyon jó munkát végeznek a maguk területén, egymásról nem feltétlenül tudva. Rendezvényeinken az együtt gondolkodásra, kapcsolatteremtésre buzdítunk. A borsodi régióra azért esett a választásunk, mert egyrészt az EMIH-nek van miskolci érdekeltsége, ami segítség a helyi szervezetekkel való eredményes együttműködéshez és párbeszédhez. Másrészt olyan szociális kérdéseket feszegető programról van szó, amiben előkerül például az önkéntesség, az adományozás, a roma integráció, a társadalmi reintegráció, illetve az idősgondozás – mutatta be a koordinátor.
Kutatás és könyv
Az együttműködéssel kézzelfogható eredményekben bíznak és hosszú távra terveznek.
– A pályázati programnak távlati célja egy nagyszabású kutatás, amelyhez a workshopjaink anyaga segítséget nyújt. Több országban kérdőíves felméréssel, szakértő bevonásával értékeljük ki a felmerülő kérdéseket. Az eredmények lokális és globális, illetve mikro- és makro szinten is megjelennek majd. A projekt utolsó szakaszában tréningeket fogunk tartani, hogy a tapasztalatokat visszacsatornázzuk a terepekre. Végül egy könyv formájában elérhetővé tesszük a két év valamennyi tanulságát – zárta az EMIH munkatársa.