2020.02.07. 15:00
Szóódááát vegyenek!
Január végén Szerencsre érkezett az elfeledettnek vélt szikvízgyártó ipar történetét feldolgozó kiállítás.
A kiállítás tárgyai
Forrás: ÉM
„A szóda, egy magyar kultuszital” címmel nyitotta meg kapuit a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum vándorkiállítása a szerencsi Rákóczi-várban. Azon belül is a Zempléni Múzeum időszakos kiállítási termeiben várja az érdeklődőket április 30-ig. A vendégeket Majoros Judit, a Zempléni Múzeum igazgatója köszöntötte, a kiállítást pedig Kiss Imre, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója és egyben a kiállítás kurátora nyitotta meg.
Szikvízgyártás Magyarországon
Aki ellátogat a kiállításra, nemcsak a feltalálás és a gyártás, a forgalmazás és a fogyasztás, hanem a szóda irodalomra és a művészetekre gyakorolt hatásával is megismerkedhet. A főszereplő persze a szódásüveg maga, ami a termék megjelenésének legfőbb módja. Kiderül, hogy miként szolgált a szódásüveg politikai üzenetek továbbítójaként, és lett így korabeli médiaeszköz. Olvasósarkok, bámulni való szépségek, fejtörést okozó szabadalmak, irodalmi, képző- és iparművészeti alkotások kápráztatják és gondolkodtatják el a látogatókat, akik természetesen elfogyaszthatják a kiállítás tárgyát: a szódavizet. Ezért elmondható, hogy valójában gasztrointeraktív kiállításról van szó, ahol nemcsak a szem, de a száj sem marad szárazon.
Kitartó munkával
A páratlan kincseket a Szegeden élő, ma is aktív szikvízkészítő iparos, Bánffi István gyűjtötte össze – több évtizedes kitartó munkával –, amit tovább gazdagít Fekete László Gyula gyűjtő kuriózumokat felvonultató anyaga.