2020.03.15. 19:30
Az erő, a hűség és a remény…
Mit jelent, és mióta piros, fehér, zöld a magyar lobogó színe?
A piros jelentése az erő, a fehér a hűség, a zöld a remény. Biztosan mindenki ismeri a híres Wágner Sándor festményét, ami a Nándorfehérvár ostrománál hősies tettet végrehajtó Dugovics Tituszról készült. Dugovics Titusz a várfokra mászó janicsárt saját életének feláldozásával akadályozta meg abban, hogy kitűzze a török zászlót, a törököt magával rántotta a falról a mélybe.
Egyesek azt hinnék, hogy a festményen látható magyar zászló már helyesen van ott, és hiteles az ábrázolás, azonban ők nagy valószínűséggel tévednek, ugyanis ez az ostrom 1456-ban volt, a trikolóros zászlók használatáról pedig csak 1601-ből, a goroszlói csatából vannak az első feljegyzések. A ma is használatos zászlót egyébként az 1848-as áprilisi törvényekkel tették hivatalossá, később a szabadságharc után tiltott jelképnek minősült, és 1867- től használhatjuk újra hivatalosan; a Monarchia idején a zászló közepén szerepelt a címer a Szent Koronával, két angyal által közrefogva.
A mai állapot
Az 1919 után használatos zászlón már csak a címer maradt meg. Ezután az 1956-os forradalomig a vörös csillagos zászlót használtuk, majd 1957-től a ma is használatos háromszínű lobogó vált hivatalossá.
(A borítóképen: Magda Blanka | Fotó: Ádám János)