2010.06.08. 19:01
Elfogadta a parlament a kormánytisztviselőkről szóló törvényt
<p>Kormánytisztviselővé válnak a köztiszviselők jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó állami alkalmazottak.</p>
Az erről szóló törvényt kedden fogadta el az Országgyűlés, 257 igen, 94 nem szavazattal, tartózkodás nélkül. A jogszabály egyebek mellett lehetővé teszi, hogy indoklás nélkül, két hónapos felmondási idővel bárkit felmentsenek. Az MSZP és a szakszervezetek tiltakoznak a javaslat ellen.
A törvény szerint csökken a vezetői munkakörök lehetséges száma, így például a főosztályvezető helyettesítésére legfeljebb egy főosztályvezető-helyettes lesz kinevezhető. Bevezetik a közigazgatási tanácsadói és főtanácsadói címet, amely magasabb fizetést biztosít a megfelelő szakmai tapasztalattal rendelkezőknek. A rendkívüli munkavégzés időtartamát évi 200 órában maximálja a javaslat.
A törvény mind a kormánytisztviselőknek, mind az államnak biztosítja az indoklás nélküli, két hónapos fel- illetve lemondási jogot. A törvény szövege szerint "a közszolgálati jogviszony nem egymás mellé rendelt felek kötöttségektől mentes egyeztetésének és megállapodásának tárgya és eredménye, hanem az állam egyoldalú aktusa, melynek során kinevezi a jövendő köztisztviselőt, kormánytisztviselőt. A magánszemély ebben a viszonyrendszerben érdemben a kinevezés elfogadásáról vagy el nem fogadásáról dönthet, annak feltételeiről nem."
A törvény hatálya a központi államigazgatási szervekre, a kormányhivatalokra és a rendvédelmi szervek nem hivatásos állományú tagjaira terjed ki, ám nem érinti az autonóm államigazgatási szerveket és helyi önkormányzatokat.
Az elmúlt napokban az MSZP és a szakszervezetek is jelezték, hogy a törvény elfogadása esetén a köztársasági elnökhöz fordulnak és alkotmányossági vizsgálatot is kérnek.
- Független Hírügynökség -