2011.03.09. 14:56
Az 1956-os forradalomhoz hasonlította Schmitt Pál az arab felkeléseket
<p>Az Európai Uniónak különös figyelemmel kell követnie a tőle délre történő eseményeket - mondta az arab országokban zajló forradalmakról Schmitt Pál köztársasági elnök az Európai Parlamentben tartott, húszperces beszédében.</p>
Az államfő az elmúlt hetek arab lázadásait az 1956-os magyar forradalomhoz hasonlította, s az Európai Unió soros elnökségét ellátó Magyarországról kijelentette, túl sokat küszködtünk ahhoz, hogy szótlanul nézzük mások ilyen problémáit. Azt mondta, nem csoda, és nem is váratlan, ami az arab országokban történik, és egyetlen nép szabadságát sem lehet elnyomni tartósan. Schmitt Pál szerint az Európai Unió feladata az érintett észak-afrikai országok lakóinak boldogulását elősegíteni - saját szülőföldjükön.
A magyar államfő azt mondta, szerencse, hogy Magyarország épp most vette át az unió soros elnökségét, mert most van szükség azokra a tulajdonságokra, amelyek a magyarokat jellemzik. Ezek közé sorolta a toleranciát, a befogadást és a szabadságszeretetet.
Az Európai Unió belső ügyeiről Schmitt Pál kijelentette, fontos, hogy a versenyképesség szempontjából se szakadjon ketté a közösség. A köztársasági elnök szerint az eurót az összes uniós tagállamnak együtt kell megmenteni, de a közös pénzt már bevezető országok felelősségének nevezte a fizetőeszköz iránti bizalom visszaszerzését.
Schmitt Pál beszélt az új magyar alkotmányról is, szerinte az idei év a legjobb arra, hogy lecseréljük az eddigi alaptörvény elején lévő 1949-es évszámot, mivel Magyarország 2011-ben látja el a megújuló Európai Unió soros elnöki tisztségét. Európának is előnyös, hogy épp Magyarország most az elnöke, mivel a kontinensen is sok mindent kell újragondolni - fogalmazott. A köztársasági elnök azt mondta, szerencse, hogy pont az a Magyarország a közösség elnöke, amely strukturális változásokat hajt végre, s hasonló mélységű átalakításokra lesz szükség az Európai Unióban is.
A nemrég Járóka Lívia néppárti képviselő által beterjesztett roma stratégiáról is beszélt, szerinte az hatékony és végrehajtható, de a kisebbség helyzetének javításához nemcsak pénzre és fejlesztésekre van szükség, hanem arra is, hogy az emberek elutasítsák az előítéleteket. Ehhez nem kell pénz - tette hozzá.
- Független Hírügynökség -