Magyarország

2011.09.22. 17:24

Kézi vezérlésű felsőoktatás?

Debrecen - A rektorok úgy érzékelik: javaslataik nem találnak nyitott fülekre.

Debrecen - A rektorok úgy érzékelik: javaslataik nem találnak nyitott fülekre.

A következő tanévtől az oktatási kormányzat jelentősen csökkentené a felsőoktatásban állami finanszírozású helyre felvehető hallgatók létszámát – legalábbis egy, az elmúlt hét végén a sajtóban nyilvánosságot kapott létszámtervezet szerint.

A Debreceni Egyetem rektorának ezzel kapcsolatban tettünk fel kérdéseket, ám időközben új fejlemény adódott: a legnagyobb hazai egyetemek rektorai egyeztetésen vettek részt a felsőoktatási törvénytervezettel kapcsolatban a szaktárcánál – majd csütörtökön közös nyilatkozatban foglalták össze javaslataikat a törvényalkotók számára. Dr. Fábián István ezek után (és ennek kapcsán is) állt rendelkezésünkre.

Mint kérdésünkre elmondta, az egyeztetésen a szóban forgó létszámtervezetekkel kapcsolatban semmiféle konkrét tájékoztatást nem kaptak. Bár ő maga is tud különféle, az interneten kerengő anyagokról, amelyekből valóban drasztikus csökkenést lehet kiolvasni, az említett találkozón az a miniszteri álláspont fogalmazódott meg, hogy nem hivatalos keretszámokról van szó, így azokkal egyelőre nem kell foglalkozniuk a rektoroknak.

Fábián István – az azt firtató kérdésünkre, hogy tapasztalatai szerint a kormányzat mennyire nyitott az együttműködésre, mennyire veszi figyelembe a rektorok véleményét a felsőoktatási törvénytervezet kimunkálásakor – arról számolt be: a reformok előkészítésével tavaly ősszel a rektori konferencia foglalkozott, majd – az e heti egyeztetést megelőzően – legutóbb tavasszal vehettek részt hivatalos konzultáción a kormányzattal.

– Azt érzékeljük: javaslataink nem találnak nyitott fülekre – foglalta össze tapasztalatait a debreceni rektor.

Kellemetlenül érinti

– A felsőoktatási koncepció, amellyel most legutóbb szembesültünk, elég kellemetlen hatással van az egész magyar felsőoktatásra – részletezte Fábián István.

– Ezért a hat nagyobb egyetem rektora csütörtökön közös nyilatkozatban foglalta össze véleményét. Úgy gondoljuk, a tervezet kézi irányításos felsőoktatás képét vetíti előre. Ez a nemzetközi gyakorlattal és az általános egyetemi alapelvekkel sincs összhangban. Megítélésem szerint akkor lehet sikeres a felsőoktatás, ezen belül a Debreceni Egyetem, ha gazdálkodási, tudományos és képzési autonómiája biztosítva van. Erre most nem látunk garanciát ezekben a tervezetekben – hallhattuk Fábián rektortól.

Ugyanazon a szakon…

Rámutatott: a tervezetnek van egy kitétele, mely szerint egy intézményben, ugyanazon a szakon önköltséges és állami finanszírozású képzés nem indítható.

– Ez egyfelől belátható módon felesleges párhuzamokhoz vezet bizonyos területeken, továbbá olyan szakok, ahol a képzés viszonylag sokba kerül, s még szakember-utánpótlási problémák is mutatkoznak, kikerülnek a fizetős keresletből, hiszen szinte biztos, hogy például a természettudományi képzés, mérnökképzés feltételeit magánintézmények nem tudják megteremteni – fogalmazott a rektor.

Nem bír el gyors változtatásokat

Ha megvalósul komoly hallgatói létszámcsökkenés, attól még továbbra is kérdés marad, hogy az állam hogyan fogja finanszírozni az egyéb funkciókat, a kutatást, az innovációs feladatokban való részvételt, az egyetemi infrastruktúrát. Ugyancsak fontos szempont, hogy a szakstruktúra hogyan fog megváltozni.

– A már említett nyilatkozatban a rektorok azt emelték ki (amivel én is maximálisan egyetértek), hogy drasztikus, gyors változásokat nem bír el a rendszer, másfelől a szakok közötti arányokat irreális tartományban eltolni nem jó, tehát nem lehet azt megtenni, hogy bizonyos képzések teljesen megszűnjenek – tette hozzá Fábián István.

HBN–FGY

(Forrás: http://www.unideb.hu/portal/hu/node/5744)

A hat legnagyobb egyetem rektorának 2011. szeptember 22-én kelt közös nyilatkozata

Nyilatkozat (2011. szeptember 22.)

Az új felsőoktatási törvény, illetve a felsőoktatás átalakítása évtizedekre kiható következményekkel jár Magyarország gazdasági, kulturális fejlődésére. A Kormány által elfogadott törvény-koncepció ismeretében, a BME, DE, ELTE, PTE, SE és SZTE rektoraiként kötelességünknek érezzük néhány alapvető kérdésben közösen is állást foglalni.

  • Továbbra is egyetértünk minden olyan törekvéssel, amely javítja a magyar felsőoktatás minőségét és eredményességét, szerkezetét a társadalmi és a piaci igényekhez igazítja, továbbá a felsőoktatás szereplőin hatékonysági mutatókat kér számon.
  • Tudomásul vesszük, hogy az ország felemelkedése és hosszú távú versenyképessége jelenleg a költségvetés terheinek csökkentését teszi szükségessé. Megértjük, hogy nem megkerülhető a felsőoktatás jelentős átalakítása.
  • Elkötelezettek vagyunk mindazon, az ország jövője szempontjából hasznos reformok megvalósításában, amelyek révén intézményeink értékei megőrizhetőek, és amelyek intézményeinket hosszabb távon is tartósan értékeket termelő, fejlődési pályán tartják.
  • Elismerjük az oktatási kormányzat törekvését, amellyel a kora tavaszi állapothoz képest jelentős új elemekkel kívánta javítani a Koncepciót.
  • Fontosnak tartjuk, hogy az új Ftv. még az őszi időszakban a Parlament elé kerüljön, ezért tudomásul vesszük, hogy a koncepció további, újabb átdolgozására nincs idő.
  • Nyomatékkal kérjük azonban, hogy az oktatási kormányzat a törvényalkotás során vegye figyelembe alábbi észrevételeinket:

  • Intézményeink küldetése az egyetemes tudás és kultúra megőrzése, fejlesztése és közvetítése, ahol a humán és reál műveltség elválaszthatatlanul összekapcsolódik. Ezt a felsőoktatási rendszernek is tükröznie kell, ezért a teljes képzési szerkezetben az egyes területek közötti arányok nem válhatnak irreálissá. Mindez természetesen nem zárja ki, hogy az oktatáspolitika az ország gazdasági érdekeinek megfelelő preferenciákat érvényesítsen és egyes szakok állami támogatásának csökkentéséről vagy megszüntetéséről döntsön.
  • Megértettük, hogy az állam, mint fenntartó fokozni kívánja vagyoni és gazdálkodási jogai érvényesülését, de meggyőződésünk, hogy ezt nem lehet a törvény-koncepcióban megfogalmazott „kézi vezérlésen” keresztül megtenni. A felsőoktatás hatékony működését csakis a gazdálkodási, oktatási és kutatási autonómia korlátok nélküli érvényesülése garantálja, aminek a társadalmi elvárásokkal összhangban lévő felelősségvállalással kell párosulnia. Ugyanakkor elfogadjuk, hogy a fenntartó részéről az ellenőrzés szigorúbb formáinak bevezetésére lehet szükség.
  • A felsőoktatási rendszer hatékonyságához, sőt egyáltalán a működéséhez elengedhetetlen a kiszámíthatóság. Ezért azokban az intézményekben, amelyek fennmaradásával az oktatáspolitika hosszabb távon számol, az átalakítások tervezése során az intézményi folyamatok időszükségletét nem lehet figyelmen kívül hagyni. A meghatározó folyamatok esetében, mint például a keretszámok változtatása, az ütem nem haladhatja meg az évi 25%-ot.
  • Teljes mértékben egyetértünk azzal, hogy az államilag támogatott keretszámok meghatározásánál figyelemmel kell lenni a munkaerőpiac igényeire, de ezeket az igényeket a felsőoktatás logikájából következően megalapozott munkaerőpiaci előrejelzések, és nem a pillanatnyi állapot alapján kell megfogalmazni.
  • Az ország érdekeit az szolgálja, ha fiatal diplomásaink tudásukat itthon kamatoztatják. Ennek ösztönzésére elsődleges eszköz a tartalmas életpálya modellek kialakítása. Emellett meg kell találni a leghatékonyabb megoldásokat arra, hogy a diplomások anyagilag is érdekeltek legyenek az itthoni munkavállalásban. A tervezett visszatérítési rendszer számos veszélyt rejt magában, könnyen visszatartó erővé válhat, ráadásul éppen azokon a viszonylag drága képzési területeken (műszaki-, és természettudományok és a kapcsolódó tanárképzés), amelyeken az országban már hiány mutatkozik.
  • A fentiekben megfogalmazott követelmények teljesülésére vonatkozó kormányzati törekvés a törvény-koncepcióban nem egyértelmű, vagy nem azonosítható. Nyomatékkal kérjük, hogy az új felsőoktatási törvény szövegtervezete csak azután kerüljön a Kormány elé, miután azt, valamint a kapcsolódó jogszabályokat és mellékleteket a megfelelő fórumok előzetesen véleményezték, és a törvényszöveget a vélemények figyelembevételével véglegesítették. Ennek érdekében készek vagyunk arra, hogy ebben a magunk részéről minden segítséget megadjunk még akkor is, ha az igen szűkös időkeretek várhatóan megfeszített munkát követelnek.

    Dr. Péceli Gábor rektor, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

    Dr. Fábián István rektor, Debreceni Egyetem

    Dr. Mezey Barna rektor, Eötvös Loránd Tudományegyetem

    Dr. Bódis József rektor, Pécsi Tudományegyetem

    Dr. Tulassay Tivadar rektor, Semmelweis Egyetem

    Dr. Szabó Gábor rektor, Szegedi Tudományegyetem

    (Forrás: http://www.unideb.hu/portal/hu/node/5744)

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!