2011.10.19. 13:44
TÖOSZ: nem elemezték az önkormányzati rendszer átalakításának hatásait
Budapest, 2011. október 19., szerda (MTI) - A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) szerint az önkormányzati rendszer átalakításáról készített törvényjavaslat nincs megfelelő számításokkal megalapozva, és nem elemezték a várható hatásokat és következményeket sem.
Budapest, 2011. október 19., szerda (MTI) - A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) szerint az önkormányzati rendszer átalakításáról készített törvényjavaslat nincs megfelelő számításokkal megalapozva, és nem elemezték a várható hatásokat és következményeket sem.
A legnagyobb önkormányzati érdek-képviseleti szervezet szerdán az MTI-nek küldött közleményében azt hangsúlyozta: az önkormányzati rendszer átfogó átalakítása a benne dolgozók együttműködése nélkül nem lehet sikeres.
A TÖOSZ kiemelte: mivel az önkormányzati rendszert érintő, a nagy ágazatokra vonatkozó új szabályozások sem készültek el, így a rendszer egésze nem látható sem működését, sem pedig finanszírozását tekintve.
A Belügyminisztérium október 11-én tette közzé a helyi önkormányzatokról szóló törvényjavaslatot.
A TÖOSZ azt közölte: a vidéki polgármesterek sokasága értetlenül áll a jogszabályban foglalt elképzelésekkel szemben. Mint írták, a javaslat nem oszlatta el a településvezetőkben kialakult bizonytalanságot. Egyebek mellett arra mutattak rá, hogy a differenciált hatáskör-telepítés ügyében továbbra sem tisztázott, mi lesz a feladata a községeknek, a városoknak, a járásszékhely városoknak és a megyei városoknak.
Jelezték: nem lehet tudni azt sem, hány járás lesz, és az állami igazgatási feladatok teljeskörűen átkerülnek-e a járási hivatalokhoz.
A TÖOSZ szerint a helyi önkormányzatok és az önkormányzás az elmúlt két évtizedben "a politikai elit megfogalmazása szerint is" az ország sikerágazata volt. Az állami támogatás azonban évről évre csökkent, és a világgazdasági válság következtében egyre több önkormányzat nem, vagy nem megfelelő minőségben képes ellátni feladatát.
A TÖOSZ úgy látja, hogy a rendszer igazságtalanná és fenntarthatatlanná vált, és ennek következtében az átalakítás elkerülhetetlen, ám a most elkészült javaslat nincs megalapozva.
A szervezet több konkrét javaslatot is tett a kormány számára. Azt javasolták egyebek mellett, hogy az alapfokú oktatás a jövőben is maradjon önkormányzati feladat. Javaslatot tettek arra is, hogy amennyiben egy kötelező önkormányzati feladat átadásra kerül, abban az esetben a feladatellátáshoz szükséges vagyon ingyenes átadásával egyidejűleg térítsék meg például az értéknövelő beruházások értékét.
A TÖOSZ indítványozta azt is, hogy önálló önkormányzati hivatalt tarthasson fenn minden városi jogállású település, valamint - függetlenül a lakosságszámtól - azok a községek, amelyeknél ezt egyebek mellett a lakossági igények indokolják.
A szervezet az új feladatfinanszírozási rendszerben nem tartja elfogadhatónak, hogy a kötelező önkormányzati feladat- és hatáskörök ellátásához az Országgyűlés a továbbiakban is csak a központi költségvetés által meghatározott arányban álló állami támogatást biztosítson. Leszögezték: csak a 100 százalékos központi finanszírozás támogatható a működésképtelenség elkerülése érdekében.
A TÖOSZ továbbá elengedhetetlennek mondta az országos önkormányzati érdekszövetségekkel való érdemi párbeszédet és egyeztetést annak érdekében, hogy az önkormányzati rendszer átalakítása sikeres lehessen.