2011.11.02. 10:00
Jegyzet: Tragédia
<em>A görögök aztán rendesen odapörköltek az EU-nak, meg a világgazdaságnak ezzel a népszavazósdival, ahelyett, hogy összetennék a két kezüket, hisz mindenki azon fáradozik, hogy őket mentse – ez volt az első gondolatom, amikor meghallottam Papandreu miniszterelnök bejelentését.</em> <strong>Fabók Ágnes jegyzete</strong>
A görögök aztán rendesen odapörköltek az EU-nak, meg a világgazdaságnak ezzel a népszavazósdival, ahelyett, hogy összetennék a két kezüket, hisz mindenki azon fáradozik, hogy őket mentse – ez volt az első gondolatom, amikor meghallottam Papandreu miniszterelnök bejelentését. Fabók Ágnes jegyzete
Aztán egy kicsit jobban végiggondoltam, s rájöttem, érthető a döntés. Olyan brutális erejű megszorításokkal kellene ugyanis a – nem épp’ munkamániás, spórolást inkább csak hírből ismerő – görögöknek szembenézni, ami még a németeket is földhöz vágná. Ráadásul miért is? Hogy az euróövezetre, s a görög válgsághelyzethez hasonló előtt álló országokra (mint Itália) ígyis-úgyis lesújtó következő csapást valamelyest tompítsák.
Tegyük fel, csörgedezik még eleik hős véréből a mai hellénekben, s bevállalják a csomagot. Akkor sincs rá semmi garancia, hogy sikerrel járnak, és nem csak elodázzák a tragédiát.
Ám a döntést, amit a görög kormány most már szívesen átadna a népnek, mégse hozhatják majd meg. Merkel, Sarkozy és a „többiek” ugyanis nem arról híresek, hogy ha valamit elhatároztak, akkor azt ne vinnék végig.
A görög tragédia attól tartok elkerülhetetlen, a kérdés csak az, kik írják a történetét, s hogy folytatódik-e más helyszíneken is.