2013.01.22. 16:49
DK: a civilek sikere, hogy a kormány részmegállapodásra kényszerült a HÖOK-kal
Budapest, 2013. január 22., kedd (MTI) - A Demokratikus Koalíció a felsőoktatásban érintett civil szervezetek közös sikerének tekinti, hogy a kormány részmegállapodás aláírására kényszerült a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) – közölte az MTI-vel kedden Niedermüller Péter alelnök.
Budapest, 2013. január 22., kedd (MTI) - A Demokratikus Koalíció a felsőoktatásban érintett civil szervezetek közös sikerének tekinti, hogy a kormány részmegállapodás aláírására kényszerült a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) – közölte az MTI-vel kedden Niedermüller Péter alelnök.Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és a HÖOK képviselő hétfőn egy nyolc pontból álló egyezséget fogadtak el, amelyik rögzíti, hogy azon a 16 szakon - a többi között a jogász- és a közgazdászképzésben - is lesznek állami férőhelyek, amelyeken eredetileg csak önköltséges formában lehetett volna tanulni. A dokumentum mellékletében meghatározott, bejutáshoz szükséges ponthatárok az érintett szakokra 425 és 470 pont között mozognak.
A megállapodás szerint a felek tudomásul veszik, hogy az Országgyűlés eltörölte a felülről tervezett keretszámok rendszerét, így a felsőoktatásban való részvétel a minőségi kritériumok teljesítésétől és az intézményi kapacitásoktól függ. Az aláírók kinyilvánították azt is, hogy az idén folytatódjék a felsőoktatás átfogó átalakítása, és ennek eredményeképpen bővüljenek a felsőoktatásra fordított források.
Niedermüller Péter az MTI-hez eljuttatott közleményében erre úgy reagált: a részmegállapodás azt bizonyítja, hogy a kormány csak az erő nyelvén ért, „a kormányzati önkénnyel szembeni határozott ellenállás tehát nem hiábavaló”.
A DK ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja, hogy a sikert közösen kivívó érdekképviseleti szervezetek és mozgalmak közül a kormány önkényesen választ magának tárgyalópartnereket. A párt követeli, hogy a minisztérium valamennyi érintett civil szervezetet kezeljen partnerként – jelentette ki.
Az alelnök azt is megjegyezte, hogy a16 vitatott szakon olyan feltételekhez köti az államilag támogatott képzésben való részvételt, amelyet alig egy-két tucat – szinte kizárólag a társadalmi elithez tartozó – hallgató képes teljesíteni.
- MTI -