2017.03.07. 15:29
Fizet az állam annak, aki otthagyja a közmunkát
Budapest - A munkaerőhiány miatt elhelyezkedési bónusszal tolnák a munkaerőpiacra a közmunkásokat. Prókai Eszter cikke az Abcúgon.
Budapest - A munkaerőhiány miatt elhelyezkedési bónusszal tolnák a munkaerőpiacra a közmunkásokat. Prókai Eszter cikke az Abcúgon.
Március elsején elindul a Közfoglalkoztatásból a versenyszférába program, amelyben elhelyezkedési juttatást, “egyfajta bónuszt” kaphatnak azok a közmunkások, akik versenyszférában találnak munkát a közfoglalkoztatási jogviszony lejárta előtt – írja az Index.hu a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkárára hivatkozva. Cseresnyés Péter szerint a program több ezer közfoglalkoztatottat segíthet a munkaerőhiánnyal küzdő versenyszférában.
A bónusz összege megegyezik a foglalkoztatást helyettesítő támogatás összegével, vagyis havi 22 800 forint, amit több hónapra visszamenőleg odaadnak majd annak, aki talál teljes állást a közmunka helyett. Az elhelyezkedési juttatást azok kaphatják meg, akik
Ahhoz, hogy megkapják a juttatást, kérvényt kell benyújtani a megyei kormányhivatalnál.
A juttatás ötletéből az látszik, hogy a kormány szerint sok ember, aki amúgy el tudna helyezkedni a versenyszférában, azért nem teszi, mert nem elég nagy ösztönző a minimálbér és a közmunkás fizetés közötti különbség ahhoz, hogy megérje vállalni a piaci állással járó hátrányokat (napi hat helyett napi nyolc óra munka, adott esetben hosszú utazás minden nap, stb.). Ez részben igaz is, de a probléma ennél nagy valószínűséggel összetettebb, a közfoglalkoztatottak nagy részének ugyanis valószínűleg képzésre vagy továbbképzésre lenne szüksége ahhoz, hogy be tudják tölteni azokat az állásokat, amikre a munkaadók dolgozót keresnek.
Emellett azért sem nagyon léptek ki eddig a közmunkások a munkaerőpiacra, mert a közmunka mellett elég nehéz állást keresni, ezt viszont eddig nem támogatta a rendszer. Igaz, ezen már változtatott a kormány, januártól például igazoltan hiányzik az a közmunkás, aki munkaidőben állást keres.
Hasonló programok amúgy más országokban is működnek, Nagy-Britanniában például a segélyrendszerből próbálják ilyen juttatásokkal a munkaerőpiacra tolni az embereket, bár elég bonyolult folyamat kiszámolni, hogy pontosan mekkora jövedelemkiegészítés lesz elég ösztönző ahhoz, hogy például egy munkanélküli anya újra megpróbáljon elhelyezkedni.
- Prókai Eszter | abcug.hu -
Mintha a Tajgetoszra löknék a beteg munkanélkülieket
A teljes foglalkoztatottság elérése Magyarországon köztudottan kormányzati cél, ehhez azonban tényleges foglalkoztatás helyett néha statisztikai kozmetikázásokra kényszerül a kormány. Most az egészségügyi okokból nem foglalkoztatható álláskeresők kerültek sorra, akiknek júniusban még könnyített, speciális közmunkát ígértek, most viszont arra sincs ötlet, mit kaphatnának a sokuknak egyedüli jövedelemforrást jelentő foglalkoztatást helyettesítő támogatás helyett.
Csak elbutulnak a szakmunkások a közmunkától
Lassan már a kormány is belátja, hogy tömegek ragadnak be a közmunkába anélkül, hogy esélyük lenne máshol elhelyezkedni. A Nemzetgazdasági Minisztérium 100-150 ezer embert hozna ki a programból, de ez nem lesz egyszerű. Hiába van sok üres állás, nem szívesen alkalmazzák az évek óta levelet sepregető vagy takarító közmunkásokat, még ha végeztek is szakiskolát. A képzések egyelőre hatástalanok, és sokan nem is hajlandók kijönni a falujukból, hiába lenne máshol munka. Ráadásul meg kell küzdeni a Belügyminisztériummal is, ahol ugyanannyi közmunkással számolnak idénre is, mint tavaly.
Rájött a kormány, hogy az emberek beleragadnak a közmunkába
Túl sokan maradnak évekig a közmunkaprogramban, ezért a kormány azt szeretné, hogy három éven belül legfeljebb 12 hónapig lehessen közmunkásként dolgozni.