2011.03.17. 16:54
Várni kell a kilakoltatással
<p>Miskolc - A moratórium miatt nyár közepéig ugyan nem lehet kilakoltatni, de utána tervezik a fészekrakósok ügyében.</p>
Az Országgyűlés szerdán fogadta el a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról szóló törvénymódosítást, július elejéig tart a tilalom.
Nagy Kálmán országgyűlési képviselőt (KDNP) kérdeztük, aki korábban annak kapcsán szólalt fel többször a Parlamentben, hogy az úgynevezett „fészekrakós” problémára megoldást találjanak. (A fészekrakósokról számtalanszor írtunk, főleg az avasi lakótelepen vásároltak többen is lakást a Fészekrakó programmal való visszaéléssel. Az ügyben eljárás folyik. A lakók jó része nem fizeti a közüzemi díjakat, az ingatlant lelakták, de a moratórium miatt esély sincs arra, hogy a lakásokból eltávolítsák őket.)
– Én magam tartózkodtam a szavazástól. Tudom, hogy ez csak gesztusértékű lépés volt, de nem tehettem mást – fogalmazott. Országszerte félmillió embert érintene a kilakoltatás, ennek csak egy szelete (500-1000 ember) a miskolci fészakrakós probléma, magyarázta a döntés okait. Hozzáfűzte, a módosítás abban jobb, hogy nem egy teljes évvel hosszabbítottak, hanem csak néhány hónappal.
Hová kerüljenek?
Tovább dolgozunk az ügyön, hangsúlyozta a képviselő említvén a népjóléti munkacsoportban folyó munkát: céljuk, hogy megváltoztassák a társasházi- és a végrehajtási törvényt. Döntés szeptemberben várható. Szeretnék elérni, hogy a végrehajtási folyamat lerövidüljön, a társasházak pedig visszakaphassák a pénzüket a végrehajtás során befolyt összegből.
– Minden törvényes eszközt megragadunk, de embertelen nem leszek – fogalmazott: nem akarja, hogy gyerekek utcára kerüljenek. Vagyis szerinte azt is ki kell dolgozni, hogy hová kerüljenek a lakásokból kiköltözők.
– Hová? – kérdeztük. Nagy Kálmán megjegyezte, biztos, hogy olyan komfort nélküli lakásokba, amelyeknek a fenntartását meg tudják fizetni, de helyszínt nem mondott. Szerinte, ha eljutnak oda (a tervek szerint valamikor nyáron), hogy elkezdődhetnek a kilakoltatások, akkor kell eldönteni. Lehet, hogy Miskolcon keresnek nekik helyet, lehet, hogy vidéken, ott, ahonnan az érintettek a városba költöztek.
Folytatják a munkát
A miskolci önkormányzat tovább folytatja a munkát, amit a fészekrakókkal szemben megkezdett – mondta portálunknak Dobos Tímea szóvivő. A polgármesteri hivatal hatósági osztálya, a Közterület-felügyelettel, ÁNTSZ-szel, és a rendőrséggel közösen folytatja az ellenőrzéseket, és ha kell, lép is, ahogy a Szilvás utcáról kiköltöztettek olyanokat, akik jogcím nélkül laktak ott. Az állandó ellenőrzések hatására több fészekrakós család önként hagyta el a lakást. A holding cégei is meggyorsították a hátralékbehajtást.
– A moratórium meghosszabbítása miatt azokban az ügyekben is várni kell, ahol kilakoltathatóvá váltak a családok – mondta a szóvivő. – Mire a moratórium letelik, akkorra több olyan ügy lesz, amely a végrehajtás szakaszába léphet.
Dobos Tímea hangsúlyozta, megoldást keresnek arra is, hogy a családok ne költözhessenek be más lakásokba, és ne halmozzanak fel azokban is milliós adósságokat.
A csaló fészekrakók ügye egyébként az ügyészségen van. A hatósági osztályon 60 olyan család ügye van, akik ellen szabálysértési eljárás indult: folyamatos ellenőrzésre számíthatnak.
ÉM-HM
Az önkormányzathoz érkezett levelekből |
Bár előző városvezetés kiköltöztette a Szilvás és Gesztenyés utca 25 lakásából a fészekrakókat, de azok a Felsőruzsin 29. száma alá költöztek összesen 30-an. |
Hányan vannak? |
Érdeklődtünk a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétől (PSZÁF), hogy megyénkben hányan lehetnek, akiket érint a kilakoltatási moratórium. Binder István szóvivő megyeivel nem, csak országos adatokkal tudott szolgálni. Eszerint míg 2009-ben 19 500 ingatlan esetén indult el a végrehajtási eljárás, addig 2010. közepén 15 ezer 600 volt ezen ingatlanok száma. Binder István elmondta, a második félévre még nincsenek adataik, de az biztos, hogy jócskán tovább nőtt. |