2011.07.01. 12:43
Nézőpont: Lengyelország optimista uniós elnökséget ígér
Budapest (MTI) - Várhatóan mindent megtesz majd a "hat nagy" tagállam közé sorolt Lengyelország, hogy július 1-jén kezdődő uniós elnöksége során az egész európai közösség előtt demonstrálja a méretéből és gazdasági súlyából eredő érdekérvényesítő képességét - írja az MTI-nek pénteken megküldött elemzésében a Nézőpont Intézet.
Budapest (MTI) - Várhatóan mindent megtesz majd a "hat nagy" tagállam közé sorolt Lengyelország, hogy július 1-jén kezdődő uniós elnöksége során az egész európai közösség előtt demonstrálja a méretéből és gazdasági súlyából eredő érdekérvényesítő képességét - írja az MTI-nek pénteken megküldött elemzésében a Nézőpont Intézet. Az Európa második leginkább unióbarát lakosságát maga mögött tudó varsói kormány "optimista" elnökséget ígér, ugyanakkor a lengyel ambíciók több konfrontáció lehetőségét is előrevetítik az elkövetkező hat hónapra. Az optimista elnökség képét ráadásul beárnyékolja, hogy a magyar kormány kétharmados felhatalmazásához hasonló stabil háttér nem áll Varsó rendelkezésére, tekintettel az októberi, vagyis a lengyel elnökséget szinte kettévágó parlamenti választásokra - áll az elemzésben.
Varsó a weimari háromszög elnevezésű együttműködés révén az uniós intézményrendszernél informálisabb csatornákon keresztül is folytathat stratégiai egyeztetést a két legbefolyásosabb tagállammal, Németországgal és Franciaországgal. Ennek ellenére számítania lehet arra, hogy éppen a nagy régi tagállamokkal kerül majd konfliktusba olyan alapvető kérdések miatt, mint a 2014-2020-as hétéves költségvetés kérdése, a klímapolitikai vállalások vagy a "Keleti partnerség" súlypontjának problémája - írja az intézet.
Lengyelország útja
Lengyelország eltérő adottságaiból következően a leköszönő magyar elnökség számára nagy fontossággal bíró ügyek közül vannak olyanok, amelyek Varsó prioritáslistáján hátrább vagy egészen hátul szerepelnek majd - jó példa erre az uniós romastratégia, amelynek esetében az idei második félévben a nemzeti programok kialakítása a feladat. Az is kérdéses, hogy az egyre inkább a Németországgal és Franciaországgal folytatott stratégiai együttműködésben gondolkodó, magát a kelet-közép-európai térség meghatározó államának tekintő Lengyelország mennyiben vállalja fel a magyar elnökség által hangsúlyozott szoros régiós együttműködés politikáját - írja a Nézőpont.
A hétéves pénzügyi keretről szóló egyeztetés elindítása, az energiabiztonság és energiapiaci integráció további előmozdítása, valamint a szomszédság- és védelmi politika reformja mellett az egységes belső piac további kiépítése, a közös agrárpolitika reformja és a világkereskedelmi tárgyalások folytatása is szerepel Varsó elnökségi célkitűzései között - olvasható a Nézőpont Intézet elemzésében. (Részletesebben: http://nezopontintezet.hu/aktualis/lengyel-eu-elnokseg.)