2011.07.07. 16:57
Orosz felháborodás az Európai Parlament egyik határozata miatt
Moszkva (MTI) - Az orosz belügyekbe való durva beavatkozásnak nevezte Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő az Európai Parlamentben csütörtökön elfogadott határozatot, amelyben a testület aggodalmát és sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy az illetékes orosz hatóságok megtagadták az ellenzéki Népi Szabadság Pártja (PARNASZ) bejegyzését.
Moszkva (MTI) - Az orosz belügyekbe való durva beavatkozásnak nevezte Alekszandr Lukasevics orosz külügyi szóvivő az Európai Parlamentben csütörtökön elfogadott határozatot, amelyben a testület aggodalmát és sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy az illetékes orosz hatóságok megtagadták az ellenzéki Népi Szabadság Pártja (PARNASZ) bejegyzését. Lukasevics kijelentette: számára nem újság, hogy az Európai Parlament "újra durva módon beavatkozik az orosz törvényhozásba", és azt mondta: nem zárja ki, hogy orosz részről ezt megfelelő reagálás követi.
Rámutatott, hogy "felmerül a kérdés: vagy az európai képviselők nem ismerik a vonatkozó orosz törvények részleteit, vagy szándékosan teszik, amit tesznek az oroszországi választások előtt".
Az Európai Parlament csütörtöki határozatában az orosz hatóságoktól a szabad és tisztességes választások garantálását követelte, valamint azt, hogy akadályozzon meg mindent, ami ezeknek az elveknek ellentmond. Megállapították továbbá, hogy "a duma-választásoknak az Európa Tanács és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet által kidolgozott normákon kell alapulni".
A PARNASZ bejegyzését arra hivatkozva tagadta meg június 22-én az igazságügyi minisztérium, hogy a taglistáin túl sok a "holt lélek", vagyis a nem létező személy, s hogy alapszabályából hiányzik a vezetők rotációjára vonatkozó cikkely.
Továbbra is nyitva áll a bejegyzés lehetősége
Dmitrij Medvegyev államfő ezt követően hangsúlyozta, hogy a párt előtt továbbra is nyitva áll a bejegyzés lehetősége, ha kiküszöböli a kifogásolt problémákat. A PARNASZ vezetői - volt magas rangú politikusok -, kétkedéssel fogadták az elnök megjegyzését, és úgy vélték, Medvegyevnek mint jogásznak, s mint az alkotmány garantálójának tudnia kell, hogy jogsértés történt, és nem kontráznia kellene az igazságügyi minisztériumnak, hanem el kellene rendelnie a jogsértés kiküszöbölését. Egyben bejelentették, hogy nem kísérleteznek újra, mert kilátástalan, ugyanis szerintük a korábban beadott dokumentumok is rendben voltak.
Borisz Nyemcov volt miniszterelnök-helyettes, a párt egyik vezetője jelen akart lenni az Európai Parlamentben, de az utolsó pillanatban megtudta, hogy nem utazhat külföldre, mert elmulasztotta egy régebbi bírósági határozat korrekt végrehajtását. Egy becsületsértési perben helyreigazítást kellett volna közöltetnie az egyik lapban, s ezt megtette, de nem a megfelelő módon.