Nagyvilág

2012.07.17. 19:23

Aggodalmát fejezte ki az Amerikai Magyar Szövetség a Székely Mikó Kollégium ügyében folytatott romániai eljárás miatt

Washington, 2012. július 17., kedd (MTI) - Mély aggodalmának adott hangot a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium restitúciója ügyében folytatott romániai eljárás miatt az MTI-hez kedden eljuttatott állásfoglalásában az Amerikai Magyar Szövetség (AMSZ).

Washington, 2012. július 17., kedd (MTI) - Mély aggodalmának adott hangot a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium restitúciója ügyében folytatott romániai eljárás miatt az MTI-hez kedden eljuttatott állásfoglalásában az Amerikai Magyar Szövetség (AMSZ).

A július 12-i keltezésű dokumentumban a szervezet "alaptalannak" és "otrombának" minősítette a Markó Attila volt államtitkár, valamint a Silviu Vlim és a Marosán Tamás elleni eljárást, amelynek célja az AMSZ megítélése szerint az, hogy tovább akadályozza és visszafordítsa az egyházi ingatlanok törvényes visszaszolgáltatásának folyamatát.

Az AMSZ reményét fejezte ki, hogy a bukaresti amerikai nagykövetség megfigyelő szerepe és az aggodalom nyilvános kifejezése üdvös hatással lesz és előmozdítja majd a tisztességes és gyors restitúciót, azt, hogy Románia betartsa az erre vonatkozó törvényeket, s egyúttal azt is, hogy az alpereseknek a bírósági eljárások előírásainak tiszteletben tartásával szolgáltassanak igazságot.

A szövetség emlékeztetett rá, hogy a magyar történelmi egyházaknak a második világháború után a kommunista román állam által törvénytelenül lefoglalt ingatlanjainak egyre lassuló visszaszolgáltatása 2005-ben arra indította Tom Lantost, az amerikai képviselőház külügyi bizottságának néhai elnökét, hogy kezdeményezője legyen egy határozatnak. A kongresszusi állásfoglalás gyors, méltányos restitúciót sürgetett Romániától az összes vallási közösség ügyében.

Az AMSZ közleménye kitért arra, hogy a sepsiszentgyörgyi kollégium ügyében három alperest június 29-én, első fokon (Vlim esetében felfüggesztett) szabadságvesztésre, a református egyházat pénzbírságra ítélték, az ingatlant pedig visszaállamosították. Az AMSZ rámutatott: "a magyar közösség ezt az ügyet, jogosan, nemcsak restitúciós ügynek tekinti, hanem egyúttal a közösség ellen irányuló eljárásnak, valamint az intolerancia és a diszkrimináció megnyilvánulásának is. Minimum a jogállamiság és a nyugati értékek és normák megsértésének."

Az 1906-ban alapított Amerikai Magyar Szövetség az egyik legjelentősebb amerikai magyar szervezet, amely az utóbbi évtizedekben azért küzdött, hogy Közép- és Kelet-Európában a demokratikus eszmék, az emberi és kisebbségi jogok uralkodjanak.

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!