2012.07.13. 08:29
Dél-kínai-tenger - Kína halászflottát indított a vitatott területekre
Peking, 2012. július 12., csütörtök (MTI) - Harminc halászhajóból álló flotta indult Kína legdélibb tartományából, Hajnanból (Hainan) a dél-kínai-tengeri Spratly-szigetekhez - jelentette az egyik hajó fedélzetéről a Hszinhua hírügynökség csütörtökön.
Peking, 2012. július 12., csütörtök (MTI) - Harminc halászhajóból álló flotta indult Kína legdélibb tartományából, Hajnanból (Hainan) a dél-kínai-tengeri Spratly-szigetekhez - jelentette az egyik hajó fedélzetéről a Hszinhua hírügynökség csütörtökön.
A hír szerint a hajók húsz napon át szolgálják majd a kínai halászokat a kínaiul Nansa (Nansha)-szigeteknek nevezett szigetcsoport Jüngsu (Yongshu) zátonya közelében. A zátonyt, csakúgy mint a szigetcsoport egészét Vietnam és Kína egyaránt magáénak követeli.
A flotta legnagyobb egysége egy 3000 tonnás, utánpótlást szállító hajó, amelyhez 29 darab 140 tonnásnál nagyobb halászhajó társul. Hajnan ezzel történelmének egyik legnagyobb halászflottáját indította útnak. "A kínai halászati hatóság és más illetékes hivatalok készek az út támogatására" - áll a Hszinhua hírügynökség jelentésében.
Ugyancsak csütörtöki jelentés szerint Kína törvényhozói testület létrehozását fontolgatja a Hszisa (Xisha)-szigetekhez tartozó Junghszing (Yongxing)-szigeten nemrégiben alapított Szansa (Sansha) városban. A kínai kormány júniusban hagyta jóvá Szansa, prefektúra szintű város megalapítását azzal, hogy közigazgatási irányítása alá vegye a Hszisa-, a Csungsa- (Zhongsha) és a Nansa-szigeteket.
A bejelentést a dél-kínai-tengeri szigetvitákban érintett Fülöp-szigetek és Vietnam tiltakozással fogadta.
A Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) e heti kambodzsai külügyminiszteri találkozóján téma volt annak a magatartási kódexnek az elkészítése, amely a dél-kínai-tengeri területi vitákban érintett ASEAN-tagországok és Kína közötti nézeteltérések rendezésének formáját rögzítené.
A Kelet-ázsiai Fórum csütörtöki phnompeni külügyminiszteri megbeszélésein Hillary Clinton amerikai külügyminiszter ugyancsak a kódex mielőbbi elfogadását és érvénybe léptetését, illetve a vitázó országok számára a közös olaj- és gázkitermelések lehetőségét sürgette.
Sajtójelentések szerint Clinton és Jang Csie-cse (Yang Jiechi) kínai külügyminiszter találkozóján Jang országa határozott szándékát fejezte ki arra, hogy tárgyaljon az ázsiai országokkal a kódex szövegéről. Úgy tudni, ez már szeptembertől megkezdődhet.
- MTI, Trebitsch Péter -