Nagyvilág

2012.07.25. 19:56

Tusványos - Nemzetpolitika, szomszédságpolitika, népszavazás és választójog az első nap témái között

Tusnádfürdő, 2012. július 25., szerda (MTI) - A nemzetpolitika, a szomszédságpolitika, valamint a hét végi romániai népszavazás és a határon túliak szavazati joga tartoztak a kiemelt témák közé a Tusnádfürdőn zajló Bálványosi Nyári Egyetem és Diáktábor első napján.

Tusnádfürdő, 2012. július 25., szerda (MTI) - A nemzetpolitika, a szomszédságpolitika, valamint a hét végi romániai népszavazás és a határon túliak szavazati joga tartoztak a kiemelt témák közé a Tusnádfürdőn zajló Bálványosi Nyári Egyetem és Diáktábor első napján.

Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese a szabadegyetem megnyitóján tartott beszédében úgy vélekedett: "nemcsak Magyarországnak van felelőssége a nemzetrészek vonatkozásában, hanem a nemzetrészeknek is felelősségük van az egész magyarság ügyében." Fontosnak tartotta, hogy az erdélyi magyarság képviselője szót tudjon érteni a romániai politika szereplőivel. Megemlítette, ezzel kerülhető el, hogy a kisantant mintájára "magyarellenes együttműködés" alakuljon ki a Magyarországgal szomszédos országok között. Hozzátette, a közép-európai országok nemzeti érdekei nagy mértékben azonosak.

Semjén Zsolt "isteni dramaturgiának" tulajdonította, hogy éppen a szabadegyetem nyitónapján nyújtották be a 300 ezredik állampolgársági kérvényt határon túli magyarok, és ugyanezen a napon tették le a 200 ezredik állampolgársági esküt. Semjén Zsolt úgy vélte, a parlamenti ciklus végére félmillió határon túli magyar szerez magyar állampolgárságot, a 2014-ben alakuló magyar Országgyűlés pedig - a választójog határon túli kiterjesztésével - össznemzeti parlament lesz.

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára is annak fontosságát ecsetelte, hogy megmaradjon a közép-európai országok együttműködése az Európai Unióban. Elmondta, az együttműködés alapja a népek függetlensége és az állampolgárok legteljesebb szabadsága kell hogy legyen. Megállapította, Románia sikerei szorosan összefüggnek azzal, "hogy az erdélyi magyarok iránti tiszteletére alapozza-e a jövőjét, vagy a nacionalista hangulatkeltésre". Hozzátette: "az a kérdés, Románia kilép-e a közép-európai szolidaritás rendszeréből, vagy továbbra is ezt erősíti".

Az MTI-nek adott interjúban Semjén Zsolt arról beszélt, hogy a magyar kormánynak egyformán fontos minden magyar, függetlenül attól, hogy a romániai, erdélyi pártok közül melyikkel szimpatizál. A miniszterelnök-helyettes elmondta, a józan ész is azt mondja, hogy az erdélyi magyarság parlamenti képviseletét meg kell őrizni.

"Ha a magyar képviselet megroppan, vagy akár jelentősen meggyengül Bukarestben, annak a következménye az lehet, hogy a magyar polgármesterek, a politizáló magyarok elkezdenek integrálódni a román pártstruktúrába, ami a magyarság számára katasztrofális lenne" - nyilatkozta Semjén Zsolt.

A Traian Basescu román államfő leváltására szervezett, vasárnap tartandó népszavazással kapcsolatos pódiumbeszélgetésen kiderült, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételre, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) pedig távolmaradásra szólítja fel az erdélyi magyarokat.

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere elismerte, hogy az RMDSZ az államfő leváltását segíti azzal, hogy a népszavazáson való részvételre buzdít. Szerinte a magyarság akár hasznára is fordíthatná azt, hogy egész Európa Romániára figyel. Szavazni pedig többféleképpen lehet - mondta - igennel, nemmel vagy érvénytelenül, például az "Autonómia" szót írva a szavazólapra.

Toró T. Tibor, az EMNP elnöke azt mondta: az erdélyi magyarságnak távol kell tartania magát attól az "előre meghirdetett kocsmai verekedéstől", amelyben a román politikusok megpróbálnak leszámolni egymással. "Épeszű józan ember nem megy oda: hacsak nem akar pofont kapni, vagy adni" - vitte tovább a hasonlatot a politikus. Smaranda Enache, a Pro Európa Liga társelnöke borúlátó helyzetképet festett a romániai politikai viszonyokról, ahol véleménye szerint kisebbségben vannak azok, akiknek fontos a szabadság, a demokrácia, fontosak az emberi jogok.

Az ismert emberi jogi aktivista szerint Traian Basescu felfüggesztett államfő megosztó személyiség, aki mandátuma idején többször megsértette az alkotmányt: ezért mennie kell. De le kell mondania a plagizáló Victor Ponta miniszterelnöknek is, mert egy ilyen ember nem képviselheti Európában Romániát - vélekedett Smaranda Enache.

A magyar állampolgársággal járó, határon túlra is kiterjesztett szavazati jogról szóló pódiumbeszélgetésen elhangzott, várhatóan levélben adhatják le szavazatukat a határon túli magyar állampolgárok a 2014-es magyarországi parlamenti választásokon.

Gulyás Gergely, a Fidesz parlamenti képviselője elmondta, ugyan még a Fideszen belül is viták vannak a kérdésről, a határon túliak levélben szavazása tűnik a legjobb megoldásnak. Gulyás szerint a választójog kiterjesztésének az lesz a pozitív hatása, hogy az a magyarországi baloldalt is rákényszeríti nemzetpolitikája megfogalmazására.

Székely István, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) társadalomszervezési főtitkárhelyettese egy 2011 decemberében készített erdélyi felmérés adatait is ismertette. Ezek szerint a magyar állampolgárságot megszerezni kívánó erdélyiek 45 százaléka válaszolta, hogy részt venne a választásokon. Ezek 85 százaléka a Fideszre, hat százaléka az MSZP-re, négy százaléka a Jobbikra szavazna.

- MTI -

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!