2013.03.26. 16:10
Főleg a pénztelenség miatt maradnak egyedülállóak a kínai férfiak
Sanghaj, 2013. március 26., kedd (MTI) - Egyre nő a házastárs nélkül maradó férfiak aránya Kínában, ők maguk a keresetükkel szembeni magas elvárásokat és a hatalmas munkaterhet okolják szingliségükért.
Sanghaj, 2013. március 26., kedd (MTI) - Egyre nő a házastárs nélkül maradó férfiak aránya Kínában, ők maguk a keresetükkel szembeni magas elvárásokat és a hatalmas munkaterhet okolják szingliségükért.
Az egyik legnagyobb kínai párkereső és házassági portál, a jiayuan.com Kína-szerte 56 ezer egyedülálló férfit kérdezett meg: az internetes közvélemény-kutatás szerint nagy részük szívesen búcsút intene nőtlenségének, a "külső körülmények" ugyanakkor ezt nem teszik lehetővé. Ilyen körülménynek számít a felmérés kategorizálása szerint a lányos szülők jövendőbeli vejeik keresetét és anyagi helyzetét illető igen magas elvárásai, vagyis stabil, az átlagkeresetnél magasabb havi bevétel, valamint lakás, jobb esetben pedig autó megléte. Nemcsak a szülők, hanem a jövendőbeli feleségek nyomása is nagy: egy korábbi felmérés tanúsága szerint a kínai nők 80 százalékának eszébe sem jutna, hogy 4 ezer jüan (152 ezer forint) alatti jövedelemmel rendelkező férfihez menjen feleségül, 27 százalékuk pedig ennél is magasabbra teszi a lécet, és legalább havi 10 ezer jüanos (380 ezer forint) fizetést vár el jövendőbelijétől. A felmérés szerint a kínai nők 68 százaléka nem mondana igent egy olyan kérőnek, aki nem rendelkezik saját lakással, míg tíz hölgyből hat gondolja úgy, hogy jól férjhez menni a karrierépítésnél is fontosabb.
A jiayuan.com kutatása is ezt a trendet tükrözi, hiszen a megkérdezett agglegények felének nincs lakása, harmaduk kétezer jüannál (72 ezer forint) is kevesebbet keres.
Az anyagi elvárások mellett a legnagyobb korlátozó tényező a kínai férfiak bevallása szerint a rájuk háruló munkateher. Számos, elsősorban 28 év feletti úr fogalmazott úgy: annyit dolgozik, hogy egyszerűen nincs ideje ismerkedésre.
A kínai nyelvben külön kifejezés létezik a 28 év feletti, egyedülálló férfiakra, őket "hátrahagyott férfiként" (sengnan) emlegetnek. A jiayuan.com felméréséből kiderül: a kelet-kínai Sanghaj városában az egyedülálló férfiak táborának csaknem egyharmadát sengnanok teszi ki.
A szingli férfiak számának növekedésére a jövőben is számítani lehet, és ezért a társadalmi trendek mellett a demográfiai változások is okolhatók. Egyfelől a szülők nagyobb része hagyományosan előnyben részesíti a fiúgyermekeket. Másfelől a családonként egy gyermeket engedélyező családtervezési politika 1979-es bevezetése után elterjedt a szelektív abortusz. Az 1980-as években már minden megszületett 100 leánygyermekre 136 fiú jutott. Becslések szerint a mostani évtized végére a házasulandó korú férfiak száma 30-40 millióval is meghaladja majd hasonló korú nőtársaikét, ami jelentős társadalmi problémákat és az egyedül maradó férfiak számának növekedését vetíti előre.
- MTI -