2021.03.12. 13:30
Tényleg nincs többé OKJ-s tanfolyam?
A múlt év végén, illetve év elején többen találkozhattak tanfolyami hirdetésekkel, amik a megszűnő OKJ-s tanfolyamokat, utolsó képzéseket hirdették. Egyre többen kapták fel a fejüket és kerestek minket is, hogyan lehet ez? Nincs OKJ-s képzés? Tudom folytatni a megkezdett tanfolyamot?
Párhuzamos régi és új rendszer!
A felnőttképzési és szakképzési rendszer átalakításának, a tanulni vágyó felnőtteket érintő legfontosabb változás, hogy 2021. január 1-től nem indulhatnak OKJ-s képzések. Helyüket egy új képzési struktúra veszi majd át. A váltás az OKJ-s rendszer és az új képzések között azonban nem megy végbe egyik napról a másikra. Átmeneti ideig az OKJ-s képzések és az új képzések egymás mellett működnek.
Ettől az évtől új OKJ-s tanfolyam nem indulhat. Azonban a 2020-ban elindult OKJ-s tanfolyamok természetesen zavartalanul mehetnek tovább. Sőt a jogszabály szerint ezek az elindult képzések 2022. végéig, vagyis még két éven keresztül folytatódhatnak és vizsgázhatnak az eddig megszokott módon. Ezzel együtt az új rendszerben is indulhatnak már képzések. A tapasztalat szerint azonban a felnőttképző cégek még nem kezdték el nagy számban ezeket az új képzéseket. Inkább kivárnak és felkészülnek, mert pár fontos részletkérdés még tisztázatlan.
Mit érdemes most választani?
A jelenlegi helyzetben leginkább az OKJ-s képzésekbe érdemes becsatlakozni.
A tanfolyamszervező cégek úgy készültek múlt év végén, hogy elindították az OKJ-s képzéseiket akkor is, ha esetleg még nem tudták feltölteni a csoportlétszámokat. Hiszen egy elindult csoporthoz még nyugodtan lehet csatlakozni, amíg a meghatározott hiányzási óraszámot nem éri el a résztvevő. Sőt ezeket a képzéseket jellemzően úgy ütemezték, hogy az csatlakozási időpontig ritkább oktatással, lassabban haladjon a csoport.
Fontos szempont lehet a választásban, hogy egyes képzéseket nehezebb lesz megszerezni az új rendszerben. A Villanyszerelő, Kozmetikus, Kisgyermekgondozó, Műkörömépítő vagy Lábápoló képzések már csak 2 éves iskolai képzésként lesznek elérhetőek. Rövidebb tanfolyami formában nem lehet elindítani. A Társadalombiztosítási ügyintéző képzés esetén pedig a megkezdési feltétel változott, ugyanis a jelenlegi érettségi helyett szakmai előképzettséghez és igazolt szakmai gyakorlathoz fogják kötni.