2023.07.03. 12:27
Mire figyeljünk, ha a hazai bankkártyánkat használjuk külföldön?
Külföldi tartózkodás során is van lehetőségünk rendelkezni hazai bankszámlánk felett a hazai kibocsátású kártyánk segítségével. Azonban tekintettel kell lenni arra, hogy nem feltétlenül használható minden hazai kibocsátású bankkártyánk külföldön ATM-eknél és vásárlásra.
Mit érdemes megtennünk még az utazásunk előtt?
• Ellenőrizzük, hogy a bankunk ügyfélszolgálati telefonszáma el van-e mentve a telefonunkba, hogy bármely probléma esetén azonnal segítséget tudjunk kérni (célszerű a telefonos ügyfélazonosító kódunknak is utánanéznünk)!
• Érdemes jeleznünk a bankunk ügyfélszolgálatának, hogy a kártyát külföldön szeretnénk használni, nehogy az automatikus banki kockázatelemző rendszer, szokatlan helyről észlelve tranzakciót, letiltsa a kártyánkat.
• Gondoljuk végig, hogy a kártyánkon és bankszámlánkon beállított költési limitek megfelelnek-e a céljainknak (napi pénzigény, illetve visszaélés kockázatának mérséklése)!
• Tájékozódjunk az ATM-es készpénzfelvétel költségéről a kártya kibocsátójánál az adott ország vonatkozásában!
• A térképen előre kereshetünk olyan automatákat, bankfiókokat, amelyek segítségével szükség esetén készpénzt vehetünk fel.
• Érdemes utánanéznünk a bankkártyaszerződésünkben vagy a bankunk ügyfélszolgálatánál, hogy a kártyánkhoz tudunk-e kedvezményes feltételekkel utasbiztosítást kötni, mert ezzel pénzt takaríthatunk meg.
Azok a kártyák, amelyeken csak a hazai kibocsátó bank védjegye szerepel, nem használhatók külföldön Továbbá fontos figyelembe venni, hogy a bankkártya külföldi használatát díjak, költségek terhelhetik. A bankkártyánkat jellemzően két dologra szoktuk használni külföldön, melyek költségei, kockázatai eltérnek egymástól: fizetésre és készpénzfelvételre:
Fizetés bankkártyával
• Vásárlás előtt mindig ellenőrizzük, hogy a kártyán található védjegy/logó ki van-e ragasztva az elfogadóhely bejáratán vagy a pénztárban, hogy biztosan ki tudjuk fizetni, amit vásárolni szeretnénk!
• Vegyük számításba, hogy amikor a bankkártyánkat külföldön fizetésre használjuk, maga a tranzakció akár ingyenes is lehet, azonban, ha a kártya forintszámlához rendelt, akkor a bankunk a saját aktuális deviza eladási árfolyamán váltja az adott pénznemére a forintunkat.
Készpénzfelvétel bankkártyával
A készpénzfelvétel díja általában két tényezőtől függ (melyeket indulás előtt célszerű előre ellenőrizni):
- a külföldi devizaátváltás költségétől, amit jellemzően százalékban fejeznek ki;
- a készpénzkiadó automatát működtető társaság szolgáltatási díjától, ami lehet százalékos vagy fix összeg – utóbbi esetben nyilván akkor járunk jól, ha egyszerre nagyobb összeget veszünk fel, így nem kell minden alkalommal a fix díjat fizetnünk, ami akár az 5 eurót is elérheti.
Különösen külföldi utazások kapcsán előfordulhat, hogy autóbérléshez, vagy szállodafoglaláshoz kapcsolódó bankkártyával történő fizetés esetén zárolnak bizonyos összeget a bankszámlán. A zárolás eredeti célja a szolgáltató (szálloda, autókölcsönző) védelme a fizetés elmulasztása ellen, illetve az esetlegesen okozott károk megtérítése érdekében. Ennek kapcsán probléma adódhat abból, ha annak ellenére, hogy az igénybe vett szolgáltatásért a kártyával rendben megtörtént a fizetés, a letét zárolásának feloldására – a szolgáltató mulasztása következtében - mégsem kerül sor. Ennek következményeként a számlán lévő, egyébként jogosan rendelkezésre álló pénzhez nem tud hozzáférni az ügyfél. Amennyiben a számlán lévő pénz bizonyos hányadának indokolatlan zárolása tapasztalható, haladéktalanul fel kell venni a kapcsolatot az intézménnyel az ügy mielőbbi kivizsgálása, és a zárolás mielőbbi feloldása érdekében.
Számos pénzügyi szolgáltatónál a külföldre utazást előre be kell jelenteni. Gyanús külföldi kártyaforgalom esetén a pénzügyi szolgáltató zárolja a kártyát, ilyenkor a pénzügyi szolgáltató keresi az ügyfelet, célszerű telefonszámot egyeztetni, és a pénzügyi szolgáltató által ismert telefont vinni.
Pénzügyi témájú kérdéseik esetén díjmentes segítséget kérhetnek a Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózat szakértőitől! http://penzugyifogyaszto.hu/
Elérhetőségek:
Cím: 3530 Miskolc Szemere Bertalan u. 2. I. em. 10. (a Szinva Terasz mellett, a “Szemere Palota” épületének emeletén)
Telefon: +36 30-487-3609 (ügyfélfogadási időben!)
E-mail: [email protected]
Web: www.penzugyifogyaszto.hu, facebook.com/penzugyifogyaszto
Ügyfélfogadás:
HÉTFŐ: 8:00-14:00
SZERDA: 10:00-16:00
CSÜTÖRTÖK: 8:00-14:00
Pénzügyi Navigátor. Utat mutat a pénzügyekben.