Szponzorált tartalom

2021.05.10. 14:00

A legelterjedtebb tévhitek a koronavírusról – és a valóság

Új szakaszához érkeztünk a napokban a koronavírus elleni védekezésnek. Mivel a beoltottak száma átlépte a 4 milliót, május 1-jén, szombaton a kijárási tilalmat a kormány éjfélre módosította – emellett pedig újra kinyithattak azok a szabadidős létesítmények, amelyek már november óta zárva tartottak.

Young ill woman covering her nose and mouth with arm while sneezing at home. Sick infected girl patient coughing in her elbow. Coronavirus COVID-19 symptoms. Virus protection. Correct cough in hand

A fertőzöttek száma azonban még mindig számottevő. A folyamatos tesztelések és a védőoltások tehát elengedhetetlen részei a védekezésnek – mégis sokan vannak, akik egyik módszert sem tartják hitelesnek. A tévhitek száma napról napra nő; a koronavírussal, a koronavírus tesztekkel és az oltásokkal kapcsolatban egyaránt. Az alábbiakban sorra vesszük a leggyakoribb tévhiteket – és leírjuk azt is, miért hamisak!

1. Hogyan terjed a koronavírus?

Tévhit: Szúnyogcsípéssel és a háziállatainktól ugyanúgy megkaphatjuk, ahogy a Kínából érkező csomagoktól.

Valóság: Bár a koronavírusok jellemző tulajdonsága, hogy képesek állatról emberre terjedni – így valószínűleg a Kínában megjelent, új típusú Sars-CoV-2 vírus forrása is egy állat lehetett – , beazonosítani azonban a mai napig sem sikerült a Covid-19 forrását. Emberről emberre cseppfertőzéssel (köhögéssel, tüsszentéssel vagy kilégzéssel) azonban igazoltan terjed. Ellenben tárgyakon a vírus csak rövid ideig életképes, így biztonságosan fogadhatunk csomagokat, leveleket akár Kínából is.

2. Mi öli meg a kórokozót?

Tévhitek: A rendszeres, 15 percenkénti vízivás, a szezámolaj, a kézszárító, az antibiotikumok, a tűzijátékokból és a petárdákból származó füst és gáz, a szájvizes öblítés és az orr öblögetése sóoldattal.

Valóság: A fentebb felsoroltak sajnos nem használnak a koronavírus ellen, viszont a rendszeres, szappanos kézmosás, az alkoholos kézfertőtlenítők, az egyszerű, takarításhoz használt tisztítószerek egyaránt megölik a kórokozókat.

3. Honnan tudhatom meg otthon, koronavírus teszt nélkül, hogy fertőzött vagyok?

Tévhit: Ha valaki csak egy kicsit köhög, lázas vagy szokatlanul fáradt, aggodalomra még semmi ok.

Valóság: Az igazság az, hogy a felsorolt három tünet (külön-külön is!) jelzi a leggyakrabban a koronavírus meglétét. Ezekhez társulhat még a szaglás elvesztése, a bőrkiütések megjelenése, izomfájdalom, a légzési, beszéd- vagy mozgásképességi nehézségek. A szaglás elvesztése a vírus legmegbízhatóbb tünete – ha ezt, vagy légzési nehézségeket tapasztal, mindenképp orvoshoz kell fordulni! Az orrfolyás és a tüsszögés azonban nem jellemzőek a Covid-19-re.

4. Mivel tudom megelőzni, hogy elkapjam a koronavírust?

Tévhit: Klóros-alkoholos fertőtlenítő magunkra permetezésével, fokhagyma és vitaminok fogyasztásával, forró fürdővel, a lélegzetünk visszatartásával megvédhetjük magunkat tőle.

Valóság: Csak a zárt és nyílt téren egyaránt, előírásoknak megfelelően viselt maszkkal, valamint a kezünk alapos, rendszeres fertőtlenítésével védekezhetünk a vírussal szemben. Emellett pedig azzal, ha minél kevesebbet tartózkodunk lázas betegek, köhögő személyek közelében.

5. Mennyire veszélyes az oltás?

Tévhit: Életveszélyes, mert belénk fecskendeznek egy nyomkövetőt, az 5G-t, magát a koronavírust; mert sok beoltott meghalt, pedig előtte semmi baja sem volt; mert nem tudjuk még az összes, esetleg csak később jelentkező oltási mellékhatást, oltási szövődmények esélyét.

Valóság: Minden oltásnak lehetnek mellékhatásai, ez igaz. Azonban az egészséges embereknek beadott oltás esetében a legritkább esetekben lépnek fel komplikációk – míg a Covid-19-ből felgyógyultak rendszeresen számoltak be különböző súlyosságú, visszamaradt problémákról (légzési és alvási nehézségek, ízérzékelési problémák, stb.). Ha még mindig tartunk az oltásoktól, érdemes utánajárnunk, milyen érzékenységek, betegségek esetén ellenjavalltak a különböző vakcinák!

6. Az időjárás befolyásolhatja a vírus terjedését?

Tévhit: A nyári nagy meleg vagy a téli, fagyos idő megöli a kórokozót.

Valóság: Sajnos erre nincs bizonyíték. A Texasi Egyetem kutatásából kiderült, hogy mindössze 3%-ban befolyásolta az amerikai megyék időjárása a koronavírus terjedését.

7. Okoz-e a vírus más betegségeket, szövődményeket?

Tévhit: A betegség olyan, mint az influenza: pár napig rosszul vagyunk tőle, aztán nyom nélkül elmúlik.

Valóság: Sajnos az esetek jelentős hányadában súlyos szövődményeket hagy maga után a koronavírus. A felgyógyult fertőzöttek 40%-a szívbetegségről, alvászavarokról, izomrendszert érintő fáradtságról és általános gyengeségről számolt be. A vírus ugyanis nemcsak a tüdőt, hanem az egész szervrendszert támadja; ráadásul a vírus után a tüdőn maradt hegek, sebek is tartósnak bizonyulnak. A jó hír azonban az, hogy a gyógyultak tüdőkapacitásán és légzésén folyamatos javulás figyelhető meg.

8. Ha megkaptam az oltást, mikortól válok védetté?

Tévhit: Az első oltóanyag után azonnal/napokkal.

Valóság: A legtöbb vakcina csak a második oltás beadása után két-három héttel biztosítja a 90%-os védettséget.

Összességében tehát elmondhatjuk: bár a járvány legnehezebb részén már túl vagyunk, még mindig fontos, hogy odafigyeljünk magunkra és szeretteinkre. A koronavírus tesztek hasznos segítségünkre lehetnek, ha úgy gondoljuk, már átestünk a fertőzésen (gyógyszertárban is kapható tesztek), de akkor is, ha úgy érezzük, éppen benne vagyunk (PCR-tesztek).

A Covid-19 szövődményei ugyanis kiszámíthatatlanok – míg egy idejében észrevett megfertőződés, egy egészségesen megkapott oltóanyag életet menthet! Ha pedig már beoltottak minket az első, esetleg a második adag választott vakcinával is, célszerű a védettség beálltáig még kerülnünk a nagyobb tömeget.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában