szponzorált tartalom

2021.03.05. 11:37

Az inkontinencia nem kor függvénye

Az inkontinencia a vizelet visszatartás zavara vagy teljes képtelensége, mely sajnos a férfiakat és nőket éppúgy érintheti, és nem feltétlenül az idősebb kor velejárója.

Cut view of man covering urine with hands. He has some pain and problem. Isolated on striped and blue background

Mértéke lehet enyhe, középsúlyos vagy súlyos is, attól függően, milyen probléma okozza az inkontinenciás epizódot. Emiatt a kezelési módok is eltérőek lehetnek. Fontos, hogy kiderítsük, mi áll a háttérben, hiszen ez a probléma valójában egy tünet, nem pedig maga a betegség vagy elváltozás.

Inkontinencia és egyéb húgy-ivarszervi problémák

Az ember úgynevezett kiválasztó szervrendszerének részei a húgy- és ivarszervek, illetve maguk a kiválasztó szervek, vagyis a vesék. A vesék végzik a vér kiszűrését, a felesleges vagy méreganyagokat pedig folyadékkal dúsítva előállítják a vizeletet. Ezt a vese vezetékein keresztül a húgyvezetékbe juttatják, majd onnan kerül az izmos falú húgyhólyagba. A hólyag és a húgycső között egy kis záróizom felel azért, hogy a vizelet ürítése akaratlagos és kontrollálható legyen. Ha a kiválasztó rendszer alsóbb szakaszai valamiért nem látják el megfelelően a funkciójukat, sérülnek, vagy esetleg az ezt beidegző idegrendszerben lép fel probléma, akkor a vizelettartás problémákba ütközik.

A vizelettartási panaszok férfiak esetén az urológushoz tartoznak, nők esetén pedig a nőgyógyász foglalkozik velük. Férfiaknál az urológiai vizsgálat kiterjed a herék, mellékherék, prosztata és ondóhólyag területén jelentkező bántalmak diagnosztizálására is. Az andrológia, vagyis férfigyógyászat, az urológia szakterülete, ami a férfiak nemzőképességével és annak betegségeivel foglalkozik.

Nőknél a nőgyógyász komplexen foglalkozik az ivarszervekkel, kiválasztó szervekkel és termékenységi panaszokkal, de szükség esetén belgyógyászt vagy meddősségi specialistát is bevonnak.

Érdekesség, hogy a légúti fertőzések után a húgyuti fertőzések a leggyakoribbak az emberek körében. Férfiaknál gyakoriak a gyulladásos megbetegedések: alsó vagy felső húgyuti bántalmak, melyek érinthetik mind a veséket, mind a húgyvezetéket, húgyhólyagot, húgycsövet vagy a heréket és prosztatát is. Jellemzőjük, hogy bakteriális eredetűek, és tünetük lehet a gennyes vizelet, de fájdalom és láz is jelentkezhet.

Nőknél az inkontinencia mellett, illetve azt okozva gyakoriak a hólyaghurutok, ami lehet idült (krónikus) vagy heveny (akut). A hólyaghurutot okozhatja felfázás, strandon szerzett baktérium, szexuális úton szerzett mikroorganizmus, műszálas fehérnemű miatti bepálás stb.

Mitől alakulhat ki inkontinencia?

Az inkontinencia lehet szervi, funkcionális vagy lelki eredetű. Szervi inkontinenciáról a kiválasztó- és ivarszervek betegsége, elváltozása, gyulladt állapota, diszfunkciója esetén beszélünk, ezekről írtunk fentebb is.

Funkcionális inkontinenciánál valamilyen külső tényező, funkcióbeli gátlás miatt nem jut el az érintett a wc-ig vagy ilyen okból képtelen tartani a vizeletét. Erre példa a mozgáskorlátozottság, az alkohol, drog és gyógyszer befolyásoltság. Tágabb értelemben az idegrendszer problémái, a mentális egészség sérülése (Alzheimer-kór, Parkinson-kór korábbi agyvérzés) is funkcionális inkontinenciát okoz.

A lelki háttér vizsgálata jóval nehezebb. Ha valaki nincs rendben lelkileg, akár inkontinenciában is testet ölthet a szorongása; gondoljunk csak a bepisilő gyerekekre. Felnőtteknél is előfordulhat, hogy lelki okokra vezethető vissza az inkontinens epizód.

Hogyan kezelhető vagy előzhető meg az inkontinencia?

Ahhoz, hogy kiderítsük, pontosan mi áll a háttérben, fel kell keresni a szakorvost, urológust, nőgyógyászt. Az orvos részletesen kikérdezi a beteget, mielőtt felállítja az anamnézist. Fontos elemezni az életmódot, az inkontinencia tüneteit és azok jellemzőit, szó esik a korábbi műtétekről, betegségekről, gyógyszerezésről, lelki panaszokról, a felmenők problémáiról. A diagnózis után a szakember javaslatot tesz az inkontinencia kezelésére, ami lehet életmódbeli változtatás és/vagy gyógyszeres kezelés, lehet intim torna (Kegel-gyakorlatok) és végső esetben műtéti eljárás is. Szerencsére ezek manapság már rutinműtétek, ezért nem kell tőlük félni.

A gyógyászati segédeszközök segíthetnek az inkontinencia tüneteit csökkenteni, enyhe inkontinencia esetén akár szinten tartani. Kiválasztásukkor figyelembe kell venni a páciens nemét, a szivárgás mértékét és gyakoriságát. Ilyen segédeszközök a pelenkák, nadrágpelenkák, betétek, és rögzítőnadrágok.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában