hirdetés

2021.07.27. 11:14

Körforgásban a BMH Nonprofit Kft-vel

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 347 településén a BMH Nonprofit Kft. látja el a hulladékgazdálkodási közszolgáltatáshoz kapcsolódó feladatokat.

Forrás: BMH

A közszolgáltatási feladatok közé tartozik a vegyes hulladék heti egyszeri, a szelektív– és a zöldhulladék havi kétszeri és az üveghulladék havi egyszeri begyűjtése a háztartásokból. A csomagolási hulladékok begyűjtésével Cégünk is hozzájárul a körforgásos gazdasághoz – tájékoztatott a kft. A begyűjtött fém-, papír–, műanyag csomagolási hulladék begyűjtést követően a megye hulladékkezelő központjaiba kerül, ahol optikai és kézi válogatás során szétválogatjuk. A különböző frakciókat ezután bálázzuk majd újrahasznosító üzemeknek adjuk át, hogy a kidobott hulladékból újra termék készülhessen. A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés igénybevételén túl az ingatlanhasználók a megyében található hulladékudvarokban korlátlan mennyiségben leadhatják a háztartásukban keletkezett szelektív hulladékot. A szelektív hulladékgyűjtés által a keletkező hulladék közel 70 százaléka kerülhet újrahasznosításra. Ehhez azonban arra van szükség, hogy a szelektív hulladékgyűjtő edényekbe és zsákokba tett hulladék újrahasznosítható és szennyeződésektől mentes legyen – ismertük meg a munkafolyamatot.

Újrahasznosítás vagy újrahasználat?

Az újrahasznosítással és az újrahasználattal egyaránt találkozhatunk a saját otthonunkban a mindennapok során. Újrahasznosításról (recycle) akkor beszélhetünk, ha a keletkezett hulladékunknak új funkciót adunk például komposztálás, pólóból fonal vagy autógumiból ülőkét készítünk. Az újrahasználat (reuse) során például a csomagolóanyagot eredeti funkciójának megfelelően újra felhasználjuk. Ilyen például, ha a kiürült PET palackot újra és újra megtöltjük folyadékkal.

A lomtalanítás és az újrahasználati központok

A BMH Nonprofit Kft. évi két alkalommal házhoz menő rendszerben biztosítja a lomtalanítást. A lomhulladék elszállítása az ingatlanhasználókkal előre egyeztetett napon történik. Ilyenkor minden olyan háztartási cikket, bútort kihelyezhetünk elszállításra, amit egyébként a rendszeres hulladékszállítás alkalmával nem tudunk a hulladékgyűjtőbe beletenni. Az elromlott elektronikai eszközöket és a veszélyes hulladékokat meghatározott keretek között a hulladékudvarokban lehet leadni. Ha vannak azonban olyan bútoraink vagy háztartási eszközeink melyektől nem amiatt szeretnénk megválni mert már nem használhatók azokat érdemes a hozzánk legközelebb eső újrahasználati központban leadni. Az újrahasználati központokban leadott tárgyakat jelképes összegért lehet megvásárolni. Borsod megyében az egyik ilyen újrahasználati központ Miskolcon található, azonban a zempléni területen élők is örülhetnek ugyanis Szerencsen hamarosan megnyitja kapuit a ZÚK, azaz a Zempléni Újrahasználati Központ.

Megelőzés tudatosan

Az elmúlt években egyre inkább előtérbe helyeződött a környezettudatosság, a fenntarthatóság és a slow életmód. Ha belegondolunk környezettudatosan élni nem újkeletű dolog és nem is nehéz feladat, hiszen nagyszüleink és dédszüleink szokásai nagyban hasonlítottak arra, amit manapság környezetbarát életmódnak tekintünk. A felgyorsult világunkat némileg lelassítva visszatérünk a régi jól bevált dolgokhoz és eszközökhöz. Mindenki emlékszik a nagymama kenyeres zsákjára és a nagypapa fém borotvájára. A lenvászon törlők és törölközők egyre nagyobb teret hódítanak ahogy a textilzsebkendők is (ugyancsak a nagyit eszünkbe juttatva). Környezetünkért a legtöbbet azzal tehetjük, ha törekszünk a keletkező hulladékunk minimalizálására és a keletkezett hulladékot a megfelelő helyre dobjuk. A hulladék csökkentésére több mód is van: vegyünk olyan termékeket melyek újrahasznosítható anyagból készülnek vagy már eleve újrahasznosított anyagból vannak, vásároljunk kevés csomagolóanyagot tartalmazó termékeket, a bevásárláshoz vigyünk magunkkal újrahasználható szatyrot és zacskót. Manapság egyre több piac és üzlet megengedi, hogy a vásárlók saját tárolójukban vigyék el a megvásárolt termékeket, sőt az országban több csomagolás mentes bolt is megtalálható, ahol a saját tárolónkba mérik ki az ömlesztett árukat. a csomagolásmentesség elősegítése érdekében egyre több üzlet forgalmaz újrahasználható zacskókat, amelyekbe például a pékárut, vagy a zöldségeket és gyümölcsöket csomagolhatjuk. Az újrahasználható zsákokat mi magunk is elkészíthetjük régi függönyből, így új életet adva egy megunt vagy éppen az eredeti funkcióját már ellátni nem képes darabnak – hívta fel a figyelmet a BMH Nonprofit Kft.

(A borítóképen: Modern gyűjtőkocsik járják a településeket)

 

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában