Sport

2014.05.20. 15:48

Múltidéző: A diósgyőri labdarúgás kupasikerei, döntői - 1. rész

Kupadöntő és Corinthian-díj a második világháborúban. Az Újpestet még legyőzte a fővárosban a DiMÁVAG, de a másnapi fináléban a Ferencváros jobb volt.

Kupadöntő és Corinthian-díj a második világháborúban. Az Újpestet még legyőzte a fővárosban a DiMÁVAG, de a másnapi fináléban a Ferencváros jobb volt.

A labdarúgás hazai térhódításának eredményeként 1901. január 19-én megalakult Magyar Labdarúgó Szövetség akkor még csak a fővárosi csapatok részére írta ki a bajnokságot, amely után 1901. február 17-én került sor az első bajnoki mérkőzésre. Néhány évvel később, sok vita után, főként az Angol Kupa sikereinek ösztönző hatására a szövetség megalkotta a Magyar Kupa mérkőzéssorozatot is, amelynek első évadjára, 1909. augusztusában, 24 csapat nevezett.

Az Attila

A kupamérkőzéseken eleinte a vidéki csapatok számára nem sok babér termett, ennek ellenére az 1912/13-as szezonban a Tatabányai SC, az 1913/14-esben a Kolozsvári AC a negyeddöntőbe jutott. Az 1927/28-as kiírástól kezdve – az MLSZ határozata alapján – a döntő küzdelmekbe a 16 selejtező csoport győztese és a 16 kiemelt csapat került, úgy, hogy a két kategória csapatait egymással szemben sorsolták össze. Az 1927/28 évi kupaküzdelmek érdekessége, hogy a DVTK 1928. február 19-én a vasgyárban az Újpesti TE ellen játszotta első Magyar Kupa mérkőzését, amely során remek küzdelemben a piros-fehérek helyzetek sokaságát hagyta ki, így 0:1 (0:0) arányú vereségével kiesett a sorozatból. Ugyanebben az évadban, nagy meglepetésre vidéki csapat először került a kupadöntőbe, és ez az együttes egy miskolci gárda volt! A bajnok Ferencváros 1928. június 24-én a profi I. ligából kiesett miskolci Attila FC csapata elleni 5:1-es győzelmével lett kupagyőztes. A Németh – Kutik, Dankó – Maszlonna, Pruha, Janovitz – Friesz, Rieff, Siklóssy, Powolni, Pimpi összeállítású együttes egy félidőn át derekasan helytállt, de a korabeli tudósítások szerint a rendkívül határozatlan és a miskolciak terhére többször tévedő játékvezetői hármas elrontotta a kupadöntőt.

Elsőként a Kispestet

Az 1941/42-es Magyar Kupa sorozat meghozta az első sikert az akkor már DiMÁVAG néven az NB I-ben szereplő diósgyőri csapatnak. 1942. február 15-én kezdődött a sikersorozat, amikor Diósgyőrben 4500 néző előtt, téli időben a DiMÁVAG Gáspár – Bohus L., Felföldi – Kertész J., Turán, Bartha – Penderi, Fűzér, Fazekas, Barna, Turbéki I. (edző: Csapkay Károly) összeállítású csapata Fazekas (3), Penderi (2), Füzér, Barna és Turbéki I. góljaival 8:2 (5:1)-re legyőzte az NB I-es Kispest csapatát. A DiMÁVAG nagyobb technikája a havas játéktéren jól érvényesült, s ez megmutatkozott az eredményen is.

A következő kupafordulóban, 1942. május 14-én áldozó csütörtökön a fővárosban a Sport utcai pályán a DiMÁVAG Károlyi – Bohus L., Felföldi – Hőrich J., Turán, Bartha – Füzér, Kertész J., Tóth L., Fazekas, Turbéki I. összeállítású csapata meggyőző játékkal Fazekas, Turbéki I. (2), Füzér és Tóth L. góljaival magabiztosan 5:1 (4:1)-re nyert a BSZKRT ellen, és ezzel a legjobb nyolc közé jutott.

A Magyar Kupa következő körében, 1942. június 4-én, Diósgyőrben 2000 néző előtt a DiMÁVAG Gáspár – Soós Gy., Lipták Gy. – Bohus L, Turán, Bartha – Pribelszki, Kertész J., Fűzér, Fazekas, Turbéki I. összeállítású csapata Turbéki I. (4) és Fazekas góljaival 5:3-ra nyert az NB I-es Kolozsvári AC ellen, ezzel a tikkasztó melegben a Magyar Kupában a négy közé került. A döntőbe jutásért rendezett mérkőzésen, 1942. június 28-án, Budapesten, a Hungária úton 10 000 néző előtt, az NB I 8. helyén végzett DiMÁVAG Gáspár – Soós Gy., Felföldi – Bohus L., Turán, Bartha – Füzér, Kertész J., Zörgő, Fazekas, Turbéki I. összeállítású csapatának és az NB I 2. helyén végzett Újpest összecsapása sokak számára váratlan meglepetéssel végződött. Az első játékrész 3:2-es Újpest vezetéssel zárult. A döntés a második félidő közepe táján született, amikor a két ragyogóan játszó szélső, Fűzér és Turbéki I. szárnyalása elsöpörte a kapkodó újpesti védelmet. A közönség, amelyet szinte mámorossá lelkesített fel a diósgyőri csapatnak sokszor a szó legjobb értelmében futballt nyújtó játéka, önfeledten biztatta a diósgyőri fiúkat, akik szinte kivétel nélkül tudásuk és lelkesedésük legjavát nyújtották, és megmentették a Magyar Kupában a vidék becsületét. A DiMÁVAG Turbéki I. (3), Fazekas (2), Füzér góljaival 6:3 (2:3) arányú Újpest elleni győzelmével a kupadöntőbe jutott.

Egy nappal később, a Magyar Kupa döntőjében 1942. június 29-én Budapesten a Hungária úton 18 000 néző előtt az addigi leglátogatottabb kupadöntő, a Ferencváros – DiMÁVAG találkozó sokáig bizonytalan kimenetelű, és a II. félidő közepéig meglehetősen csapkodó, hibákkal zsúfolt, de izgalmas mérkőzés volt. Az első játékrészben az FTC 2:0-s vezetést szerzett. A második félidőben volt egy időszak, amikor a DiMÁVAG-nak a Gáspár – Soós Gy., Felföldi – Bohus L., Turán, Bartha – Füzér, Kertész, Zörgő, Fazekas, Turbéki I. (edző: Csapkay Károly) összetételű csapata nagyon feljavult, fölénybe került, így Turbéki I. és Fazekas góljaival kiegyenlített. Azonban az ezt követő váratlan FTC gól után a DiMÁVAG összecsuklott, és feladta a küzdelmet, így végül 6:2-es vereséget szenvedett.

Corinthian-díj

A kupadöntő után az MLSZ társelnöke adta át a Ferencvárosnak az MK serleget, és a Corinthian-díjat a DiMÁVAG-nak, ami a legjobb amatőr csapatnak járó elismerés volt. Nem érdemtelenül kapták ezt meg a piros-fehérek, hiszen két nap alatt két óriási iramú, izgalmas küzdelmet vívtak, és csak a második meccs utolsó negyedórájában roppantak össze.

ÉM-dr.Nagy János

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!