2014.08.16. 14:22
A DVTK 50. szezonja a legjobbak között
Miskolc - A most zajló bajnokságban a diósgyőri csapat a félszázadik szezonját játssza az NB I-ben.
Miskolc - A most zajló bajnokságban a diósgyőri csapat a félszázadik szezonját játssza az NB I-ben.Diósgyőri labdarúgócsapat, DIMÁVAG néven először 1940 őszén játszott bajnoki meccseket a honi élvonalban. Napjainkban, vagyis az említett dátumnál 74 évvel később, az 50. szezonját játssza az élvonalban a piros-fehér gárda. Egy rövid adatsor az eddigi élvonalbeli szereplésről: a legjobb eredményét az 1978/79-es évadban érte el a Diósgyőr, amikor a 3. helyen végzett. A DVTK-nak 2014 tavaszával bezáróan az NB I-ben 65 ellenfele volt, és az összesített mérlege a következő: 1393 mérkőzésen 411 győzelem és 378 döntetlen mellett 604 vereség, a gólkülönbsége pedig 1752-2295. A Diósgyőr csapatának NB I-es meccsein az eddigi 49 szezonban 490 játékos lépett pályára.
Rögös út
A Diósgyőrnek az NB I-be vezető útja meglehetősen rögös volt. A DVTK az 1910. évi megalakulása után 1912 őszétől 1937 tavaszáig az Észak-magyarországi kerület bajnokságában szerepelt, ahol 13 alkalommal bizonyult a kiírás legjobbjának. (A DVTK-n kívül még a Kassai AC, Losonci AC, Miskolci VSC, Salgótarjáni SE és Salgótarjáni BTC is nyert Észak kerületi bajnoki címet.) Az amatőr kerületi bajnokok számára megrendezett országos döntőkön azonban a DVTK többször sikertelenül szerepelt, mivel a fináléba jutott nagyobb tudású ellenfelek ellen a DVTK már nem tudott kellően felpörögni. Az 1935-től öt éven át történő próbálkozásainak rövid története az alábbiakban olvasható.
1935 év nyara nagy változást hozott a magyar labdarúgás történetében, ugyanis ennek az évnek az őszén bevezetésre került egy közös profi és amatőr osztály, a Nemzeti Bajnokság, ahova a profi ligából, továbbá az amatőr szövetségektől is bejuthattak a legjobbak. Így a vidéki kerületi amatőr bajnokok számára is megnyílt az út a legfelsőbb osztályba jutásra. Az első NB mezőnyének tagja volt a miskolci Attila FC profi csapata, és a DVTK is ennek a célnak az elérését tűzte ki maga elé. A fő törekvés az 1935/36-os évadban a Nemzeti Bajnokságba való bejutás volt, amelynek első lépcsője az ÉLASZ (Északi kerület) első osztályú bajnokság megnyerése volt. 1936 januárjában váratlanul közel került az NB I-hez a DVTK, mivel a csődhelyzetbe kerülő miskolci Attila FC és a fővárosi III. kerületi FC is felajánlotta élvonalbeli jogát a vasgyári klubnak, amelynek elfogadása esetén az NB I 1936. évi tavaszi szezonjában a piros-fehérek már az élvonalban szerepelhettek volna. A sportszerűség és az anyagiak azonban felülírták az NB I-be jutás vágyát, mivel a DVTK illetékesei kijelentették, hogy saját erejükből akarnak a legjobbak közé kerülni. Ezek után az északi amatőr bajnok DVTK-nak a nyugati bajnok Szombathelyi MÁV ellen kellett megküzdenie az élvonalba jutásért. Az 1936. június 26-án, a Vasgyárban botrányos mérkőzésen a DVTK a Gáspár – Gottre, Dudás Gy. – Kőhalmi D., Boroch, Szabó P. – Kalotai, Stumpf, Kádár, Kertész D., Rácz II. (edző: Jáhn Aladár), összeállítású csapata 1:0-ás vereséget szenvedett a dunántúliaktól. A játékvezető három DVTK játékost (Stumpfot, Kalotait, Borochot) kiállított, majd a határbíró jelzése ellenére egy lesgólt megadott a DVTK ellen, végül az egyik szombathelyi hátvéd kezezése ellenére nem ítélt 11-est a DVTK-nak. Ezek után a közönség betódult a pályára, így a második félidő 38. percében a mérkőzést félbe kellett szakítani, és a játékvezető csak rendőri biztosítás mellett tudott távozni a helyszínről. Ezek után a szövetség fegyelmi bizottságának egyes bírója a mérkőzés újrajátszását rendelte el, mivel a játékvezető nem a szabályok szerint járt el. A megismételt, NB I-be jutást eldöntő mérkőzést Győrben játszották le, ahol a rendes játékidő 2:2-es eredménye miatt kétszer 15 perces hosszabbításra került sor. A ráadás 17. percében a szombathelyi gárda megszerezte harmadik gólját, amely az NB I-et jelentette számukra, annak ellenére, hogy a meccs nagy részében a DVTK fölényben volt, de a szerencse nem volt a vasgyári csapattal.
Nagy előnnyel
Ezek után az 1936/37-os ÉLASZ bajnokságot a DVTK 9 pont előnnyel nyerte meg, így következtek a Nemzeti Bajnokságba jutásért zajló mérkőzések. A DVTK 1937. június 20-án Pécsett 2:1-es vereséget szenvedett a PVSK-tól, majd egy héttel később a Vasgyárban a Horváth – Szentidai, Felföldi – Kőhalmi D., Bohus I., Szabó P., Kalotai, Kertész D., Tóth S., Sidlik, Turbéki A (edző: Jáhn Aladár) összetételű csapata a pécsi vasutasok elleni 4:1-es győzelmével jogot szerzett arra, hogy a Győri ETO elleni két mérkőzésen biztosítsa a maga számára a hőn áhított NB I-es indulást. Ezzel összefüggésben 1937. július 25-én, a vasgyáriak a vidéki amatőr bajnoki döntő első mérkőzésén a Gáspár – Szentidai, Felföldi – Kőhalmi D., Bohus I., Szabó P. – Kalotai, Erdei, Tóth S., Sidlik, Koza összeállítású csapata a hazai 1:1-es döntetlenjével elvesztette esélyét az NB I-be kerülésre. És mivel az augusztus 1-jén Győrben, az amatőr döntő visszavágója 3:1-es ETO-győzelmet hozott, ez azt jelentette, hogy a DVTK az utolsó akadályon – mint már annyiszor – ismét elbukott, így a győriek kerültek be a Nemzeti Bajnokságba. Ezt követően, a DVTK körében az országos döntőben elszenvedett kudarc nagy elkeseredést okozott. Ez pedig megérlelte azt az elhatározást, hogy a Diósgyőr búcsút mondjon az ÉLASZ osztálynak és az 1937/38-as bajnokságban már a második liga (profi liga) megnyerésével kísérelje meg az NB I-be való bejutást. A DVTK kérését az MLSZ méltányolta, így besorolták a csapatot az országos jellegű liga 2. osztályának mezőnyébe.
Örömmámor
A nagy reményekkel induló DVTK az 1937/38-as évad második ligájának mezőnyében végül a negyedik helyet szerezte meg. Nem sokkal ezután, 1938. augusztus 5-én a DVTK és a Diósgyőri AC fúziójával létrejött az új vasgyári sportegyesület, a DIMÁVAG. Az egyesülést követően az új néven szereplő vasgyári gárda az NB B Keleti csoportjában, az 1938/39-es szezonban a harmadik helyet szerezte meg. Egy évvel később újabb kis előrelépés történt, hiszen az 1939/40-es NB B Felvidéki csoportban a DIMÁVAG a 30 meccsen elért 28 győzelmével és 2 vereségével csak a második helyen tudott végezni (gólkülönbsége 123-32 volt). A feljutás a pályán ekkor sem sikerült, az emiatt érzett nagy vasgyári bánatot azonban nem sokkal később örömmámor váltotta fel, ugyanis az MLSZ négyes bizottságának döntése alapján a Diósgyőri MÁVAG érdemeinél fogva, a Hungária (az MTK profi csapata) helyett bekerült az NB I-be.
ÉM-Dr. Nagy János
A Diósgyőr góllövő listájának élcsoportja
Diósgyőr színeiben legalább 20 NB I-es gólt szerzett játékosok: