Szabolcs-Szatmár-Bereg

2013.01.31. 10:05

A legtöbb cégnél megéri felügyelni

Nyíregyháza - Van, aki 190 ezer forintot kap felügyelő-bizottsági tagként, máshol nincs juttatás. A nyíregyházi közgyűlés még 2007-ben hozott egy határozatot, amelyben szabályozták az önkormányzati alapítású és az egyszemélyes tulajdonú gazdasági társaságok felügyelő-bizottságainak (fb) bruttó díjazását. Előbbiek esetében az elnök 50, a tagok havi 45 ezer forintot kapnak, az utóbbiaknál az elnök 60, a tagok 50 ezer forintra jogosultak.

Nyíregyháza - Van, aki 190 ezer forintot kap felügyelő-bizottsági tagként, máshol nincs juttatás. A nyíregyházi közgyűlés még 2007-ben hozott egy határozatot, amelyben szabályozták az önkormányzati alapítású és az egyszemélyes tulajdonú gazdasági társaságok felügyelő-bizottságainak (fb) bruttó díjazását. Előbbiek esetében az elnök 50, a tagok havi 45 ezer forintot kapnak, az utóbbiaknál az elnök 60, a tagok 50 ezer forintra jogosultak.A cégek honlapján január 30-án elérhető adatok szerint a Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. fb-elnöke és négy tagja az egyszemélyes tulajdonú társaságokra megállapított díjakat fizeti ki, akárcsak a Nyíregyházi Városüzemeltető és Vagyonkezelő Kft. A Nyíregyházi Ipari Park Kft. háromtagú felügyelő-bizottságának elnöke 50, tagjai 45 ezer forintos havi tiszteletdíjban részesülnek. A Nyíregyházi Állatpark Kft. honlapján közzétett adatok szerint a fb mindhárom tagja 50 ezer forint tiszteletdíjat kap havonta. A Térségi Hulladék-gazdálkodási Kft. felügyelő-bizottsági elnöke 60, a négy tagja pedig havonta 50 ezer forint díjazásban részesül.

– A 29 önkormányzat és a Közlekedési és Hírközlési Minisztérium által alapított, ma már 51 tulajdonossal rendelkező Nyírségvíz Zrt. felügyelő bizottságának két tagjai a munkavállalókat képviseli, kettőt a vidéki önkormányzatok, kettőt pedig a nyíregyházi közgyűlés delegált – tudtuk meg dr. Kalocsai Gábortól, a cég jogi képviseletét ellátó önálló ügyvédtől. Az fb elnöke 227 322, míg a tagok 190 992 forintot kapnak havonta, az összeget a tulajdonosi közgyűlés állapította meg, megbízatásuk négy évre szól, visszahívhatók. A díjazás arányos a víziközmű- szolgáltató felelősségével és a szolgáltató által üzemeltetett milliárdos vagyon értékével.

A Nyírsuli Nyíregyházi Sportszolgáltató Nonprofit Kft. felügyelő bizottságának elnöke havi bruttó ötvenezer forintot kap a munkájáért, míg a két bizottsági tag havi illetménye bruttó negyvenötezer forint.

Hirschmanné Marosi Anna amellett, hogy a mátészalkai önkormányzat pénzügyi irodáját vezeti, a Szalka-Víz Kft. felügyelő bizottságának elnöke is egyben.

– A tisztán Mátészalka önkormányzatának tulajdonában lévő cégek esetében a taggyűléseken az a döntés született, hogy ott nem jár tiszteletdíj a felügyelő bizottsági munkáért. Ám mivel a Szalka-Víz Kft. több önkormányzat tulajdonában áll, ezért ott ez másképp van, ezért én 50 ezer forintot veszek fel havonta az elnöki tisztségemért. A munkámat három bizottsági tag segíti, a tevékenységünket a gazdasági társaságok működését szabályozó törvény alapján végezzük – közölte Hirschmanné Marosi Anna, aki hozzátette: döntéseiért a törvény értelmében saját vagyonával felel.

Fehérgyarmat önkormányzata 100 százalékban birtokolja a „Tömöttvár 2007.” Városüzemeltetési és Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft.-t, melynek felügyelő bizottsági elnöke Bereczki Zoltán. Az önkormányzat tájékoztatása szerint sem ő, sem pedig a két bizottsági tag nem kap külön ellenszolgáltatást a megbízatásukért. A Tisza-Szamosmenti Közmű Kft. felügyelő bizottságának a tagja a fehérgyarmati polgármester, dr. Tilki Attila. A cég 51 százaléka magánkézben van, míg a fennmaradó részen több települési önkormányzat is osztozik.

– Valóban tagja voltam a felügyelő bizottságnak, amiért havi 17 ezer forintot vettem fel. Hogy miért a múlt idő? Azért, mert a víziközműtörvény változásai miatt a cég beintegrálódott a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt.-be, így természetesen a felügyelő bizottság sem működik majd tovább – fogalmazott az országgyűlési képviselő.

Pappné dr. Fülöp Enikő megalakulás óta fb-elnöke a Nyírbátori Városüzemeltetési Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft.-nek. Mint mondta, a nyírbátori önkormányzati cégeknél nincs juttatás a felügyelő bizottsági tagok számára. – Három felügyelőségi taggal működünk, van úgy, hogy havonta többször is ülésezünk, de van olyan hónap, hogy egyszer sem. A városüzemeltető cégnek minden év május 31-ig beszámolót kell készítenie a működéséről, amit nekünk jóvá kell hagynunk – ezt mi minden alkalommal jóvá is tudtuk hagyni – mondta.


Törvény szabályozza

Törvény szabályozza, mi az fb feladata. Képviseli a tulajdonos érdekeit, a társaság ügyvezetésének ellenőrzésére jogosultak, ezért többek között a vezető tisztségviselőktől, illetve a gazdasági társaság vezető állású munkavállalóitól felvilágosítást kérhetnek, a társaság könyveit és iratait – ha szükséges, szakértők bevonásával – megvizsgálhatják. 

Ha a gazdasági társaságnál fb működik, a számviteli törvény szerinti beszámolóról a gazdasági társaság legfőbb szerve csak a fb írásbeli jelentésének birtokában határozhat.

Ha az fb megítélése szerint az ügyvezetés tevékenysége jogszabályba, a társasági szerződésbe, illetve a gazdasági társaság legfőbb szervének határozataiba ütközik, vagy egyébként sérti a gazdasági társaság, illetve a tagok (részvényesek) érdekeit, összehívja a gazdasági társaság legfőbb szervének rendkívüli ülését, és javaslatot tesz annak napirendjére.

A felügyelő-bizottsági tagok – a Ptk. közös károkozásra vonatkozó szabályai szerint – korlátlanul és egyetemlegesen felelnek a gazdasági társasággal szemben a társaságnak az ellenőrzési kötelezettségük megszegésével okozott károkért, ideértve a számviteli törvény szerinti beszámoló, valamint a kapcsolódó üzleti jelentés összeállításával és nyilvánosságra hozatalával összefüggő ellenőrzési kötelezettség megszegését is.

Bednárik Mónika, Tarnavölgyi Gergely

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!