Interjú: Zsinkó Tiborral

2020.05.14. 14:00

Mol Petrolkémia: áthangolták a cég működését az új helyzethez igazodva

A Mol Petrolkémia a krízisben is Mol Petrolkémia marad. Az a cél, hogy ugyanúgy számíthasson rá mindenki.

Fotó: Kozma István

A koronavírus-járvány okozta helyzet nagyobb odafigyelést, különleges intézkedéseket vár el a gazdasági szereplőktől. A Mol Petrolkémia Zrt. is alkalmazkodott az új típusú viszonyokhoz, amelyekben a dolgozók biztonsága és a cég zavartalan működése a fő cél. Minderről beszélgettünk Zsinkó Tiborral, a társaság vezérigazgatójával.

Hogyan hat a koronavírus okozta jelenlegi válság a Molra?

Stratégiai vállalatként soha nem állhatunk le. A Molnak kulcsszerepe van a régió és Magyarország energia- és üzemanyag-ellátásában. Mindenki dolgozik. Töltőállomásaink nyitva vannak, a lakosság üzemanyag-ellátása zavartalan. A százhalombattai finomító és a Mol Petrolkémia (MPK) egy percre sem állt le, folyamatosan termelünk a járványhelyzet ellenére is. Emellett felelős vállalatként a meglévő eszközeinkkel ott segítünk, ahol szükség van rá. Ebben a világméretű járványhelyzetben pedig a fertőtlenítőszer a védekezés egyik legfontosabb eszköze. A járványhelyzet fokozódásával döntött úgy a Mol vezetése, hogy az almásfüzitői üzem egyik gyártósorát a vírus elleni védekezés szolgálatába állítja. A fertőtlenítőszer most az egyik legkeresettebb termék az egész világon. Az elmúlt hetekben 1 millió litert szállítottunk ki azokba az intézményekbe, amelyeket az Operatív Törzs jelölt ki, elsősorban kórházakba, egészségügyi és közfeladatot ellátó intézményekbe, közlekedési vállalatokhoz, hogy segítsük a koronavírus-járvány megfékezését. Emellett a Mol adományozásba is kezdett: több ezer liter fertőtlenítőt kapott a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Magyar Vöröskereszt is. A Mol Petrolkémiánál mindannyian fontosnak tartjuk, hogy közvetlen környezetünket is támogassuk, így a környező települések önkormányzatai, Tiszaújváros önkormányzata és partneriskoláink is részesültek a támogatásból.

Hogyan alkalmazkodott a Mol Petrolkémia az új környezethez?

Az első három hétben biztonsági és higiéniai intézkedéseket vezettünk be. Megalakult az MPK illetékes vezetőiből az irányítóbizottság, amely rendszeresen ülésezik és operatívan dönt a szükséges kérdésekben. Többek között elrendeltük, hogy a veszélyeztetett országokból beérkező anyagokat egy hétre elkülönítetten tárolják, átvételük teljes körű személyi óvintézkedések mellett történik. Felvettük a kapcsolatot a telephelyen lévő vállalkozásokkal, kezdeményeztük az intézkedéseink, tapasztalataink megosztását és a további feladatok összehangolását. A hagyományos szappanadagolókat klinikai kézfertőtlenítővel töltöttük fel, emellett további speciális kézfertőtlenítő készüléket helyeztünk ki az iparterületünk forgalmasabb pontjain. Testhőmérséklet-mérést vezettünk be kollégáink, valamint a telephelyre érkező tehergépjármű-vezetők körében. Rendszeres, ütemezett zárófelületi fertőtlenítést alkalmazunk a munkaállomásokon, valamint minden olyan dolgozónak, aki a vállalat működése szempontjából kritikus pozíciót lát el, rendszeres koronavírus-szűrést biztosítunk. Távoli munkavégzéssel és minimális telephelyi jelenléttel üzemel a Mol-csoport az összes országban, ahol jelen van, így a Mol Petrolkémia is. E bevezető, védekezési szakaszt követően áthangoltuk működésünket az új környezetnek megfelelően. Válsággazdasági üzemmódra kapcsoltunk. Ezt az új működést alapvetően négy szempont határozza meg; elsőként az, hogy kollégáink egészségesek maradjanak, másodsorban az, hogy megóvjuk munkahelyeinket, harmadrészt, hogy biztosítsuk Magyarország és a régió energiaellátását, negyedikként pedig az, hogy üzleti folyamataink továbbra is működjenek. Ez a négy pillér garantálja, hogy a vállalatunk a jövőben is megőrizze erejét, régiós pozícióját és cselekvési szabadságát. A Mol Petrolkémia a krízisben is Mol Petrolkémia marad. Az a cél, hogy ugyanúgy számíthasson ránk mindenki.

Csökkent-e a Mol Petrolkémia vegyipari alapanyagai iránti kereslet?

Bár a piaci előrejelzések alapján a polimerek iránti keresletben szembe kell néznünk csökkenéssel vállalatcsoport-szinten az elkövetkező időszakban, a vállalatunknál áprilisban ez még nem volt érzékelhető. A gyengén teljesítő szegmensek (autóipar, tartós fogyasztási cikkek, építőipar) helyett inkább a még mindig jól teljesítő csomagolóipari vevőinkre helyeztük a hangsúlyt, továbbá spotpiacokon is a szokásosnál többet értékesítünk. A butadiénkereslet jelentős esése miatt az idei évi nagyjavítási munkálatokat átütemeztük és a tervezett időpontnál korábban kezdjük el. Stabilitásunk biztosítása érdekében kiemelten az üzletileg kritikus folyamatokra és a fenntartásukhoz szükséges erőforrásokra fókuszálunk.

Néhány hete munkaerőhiányról beszélhettünk, mostanra jelentős mértékű munkanélküliség előrevetítéséről. A Mol Petrolkémiánál szükség volt esetleg átstrukturálásra, létszámstopra vagy leépítésre?

Ebben a helyzetben elsődleges célunk a lehető legtöbb munkahely megtartása hosszú távon. A válsággazdasági üzemmód bevezetése természetesen munkaerő-gazdálkodás szempontjából is éreztette hatását a mindennapokban, miután priorizáltuk, átcsoportosítottuk tevékenységeinket: megkülönböztetünk működési szempontból kritikus, a folyamatos üzemmenet biztosításához szükséges tevékenységeket, amelyek megkövetelik a teljes fizikai jelenlétet a telephelyünkön. Ezenkívül vannak olyan tevékenységek, amelyek a működésünk szempontjából szintén elengedhetetlenek, de részben vagy egészben is végezhetők otthonról. És megint más csoportba tartoznak azok a feladatok, tevékenységek, amik ugyan fontosak, de a veszélyhelyzeti operatív működés szempontjából átütemezhetők, halaszthatók. A munkarendeket és a napi operatív üzemi működést átalakítottuk, és ahol a munkaterheltség lehetővé tette, elkezdtük kiadni a szabadságokat időarányosan, valamint egyes pozíciók esetén bevezettük a részmunkaidős foglalkoztatást is.

Hogyan hat a járványügyi helyzet a Mol legnagyobb organikus beruházására, a poliolkomplexum kivitelezésére?

Fel kell készülnünk arra, hogy a koronavírussal érkező gazdasági és társadalmi válság sokáig elkísér bennünket, ezért a Mol visszamondta az idei éves EBITDA-célkitűzését és jelentősen alacsonyabb capexszel (beruházási költségekkel) számol. A Mol Petrolkémia a Mol-csoport leányvállalataként követi a válságkezelési stratégiát, és csökkentette működési költségeit, valamint felülvizsgálta futó projektjeit. A kiemelt stratégiai projekteket, így a poliolberuházást nem érintik a meghozott capexcsökkentési intézkedések. A Poliol projekt halad előre, bár lassabb ütemben, tekintve, hogy a kivitelezéshez szükséges létszám biztosítása jelentősen nehezebbé vált. Ráadásul a Poliol projekt ellátólánca globális, az anyagbeszállítók és készülékgyártók a világ különböző országaiban végzik tevékenységüket, így a pandémia természetszerűleg számos fennakadást okozott. Ennek ellenére a fő készülékek előgyártása megtörtént, és több mint kétharmadukat már le is szállították, míg néhány kulcsfontosságú készülék folyami szállítás alatt áll. Ami a kivitelezést illeti, március–április során változatlan 1000-1100 fős létszámmal zajlott, csupán 21 új szakember érkezett külföldről, akik egészségesek, azonban – a biztonsági feltételeknek megfelelően – csak kéthetes házi karantén után állnak majd munkába. A karantén alatt elkülönítve szállásolják el őket, és a szabályok szerinti felügyelet alatt lesznek. Az 1,2 milliárd euróból megvalósuló poliolkomplexum az elérhető legfejlettebb technológiát alkalmazza, így nemcsak annak üzemeltetése, de megépítése is összetett feladat. Csak olyanok dolgozhatnak a beruházáson, akik rendelkeznek a megfelelő szaktudással, ezért van szükség a külföldi szakemberekre. Jelenleg is további munkaerő mobilizálásán dolgozunk az illetékes hatóságok bevonásával és engedélyével. A Poliol projekt mellett egyéb nagy beruházások is folyamatban vannak, mint az Olefin-1 üzemünk esetében az új hőhasznosító kazán kivitelezése, és tovább folytatódik az előkészítése a zöldmezős Olefin Konverziós Egységnek is.

(A borítóképen: Zsinkó Tibor, a Mol Petrolkémia Zrt. vezérigazgatója)

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!