2020.02.06. 06:00
Ezek az appok a mobil vámpírjai – biztosan kellenek?
Kivétel nélkül nagyon népszerűek és kivétel nélkül mértéktelenül szívják a telefon akkumulátorából a szuflát.
Forrás: Shutterstock
A legbosszantóbb az egészben, hogy akkor is fogyasztanak, ha nem használják őket. Előfordul, hogy például kirándulás, túrázás közben veszi a mobilozó észre: szinte anélkül, hogy használták volna, nagyot esett a korántsem régi készülék akkumulátorának töltöttsége.
Ez a kilenc alkalmazás a leggyakoribb energiavámpír:
1. SnapChat
2. Facebook
3. Netflix
4. YouTube
5. Outlook
6. Messenger
7. WhatsApp
8. Google News
9. Flipboard
Biztos, hogy a felsoroltak többségére semmi szükség nincs olyan alkalmakkor, amikor egész nap nem is ér a felhasználó töltő közelébe, s csak üzeneteket, telefonhívásokat akar fogadni, térképet nézni, netán fotózni, videózni.
Némelyik alkalmazás csak azért fogyaszt, mert a háttérben futva állandóan frissíteni akarja az adatokat, a másik helymeghatározást végez, illetve folyamatosan wifit, Bluetooth kapcsolatot keres.
A Facebook például szerencsére könnyű eset, mivel
nem fogyasztja a szuflát, ha nem a mobiltelefonos alkalmazásból használjuk,
hanem egyszerűen a böngészőben lépünk be. (Szemben az energiazabáló Facebook alkalmazással.)
Érdemes megvizsgálni, hogy saját készüléken melyik alkalmazás veszi igénybe leginkább az akkut.
Gyors teendők a fogyasztás csökkentéséért
Lépjünk be (gyártónként eltérőek az elnevezések) a Beállítások / Akkumulátor / Akkumulátor használat / Szoftver menüpontba: ekkor megjelenik az alkalmazáslista. Gyakran meglepő a kép, mert kiderül, a legkevésbé kívánt programok fogyasztják a legtöbbet.
Megfontolható a szükségtelenül energiapazarló appok törlése, vagy – legalább arra az időre, amíg optimális fogyasztásra van szükség – a működésük felfüggesztése az Alkalmazások menüpontban.
Hosszabb távon érdemes lehet türelmesen elmerülni a valamilyen elnevezés alatt mindegyik mobilban fellelhető „alkalmazások automatikus kezelése” opció részletes beállításaiban.
Itt azt lehet rendezni, hogy mely alkalmazásnak enged a felhasználó szabad utat automatikus indulásra és futásra. A szükségtelen engedélyek megvonásával a rendszer energiatakarékosabban fog működni.