2024.05.21. 06:00
Íme, a szer, ami megszünteti a másnaposságot
Nem gyakorló alkoholizálók megsegítésére készítették, de azért nekik is jól jöhet.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Axel Bueckert
Svájci kutatók ehető fehérjegélt kísérleteztek ki, amely megakadályozza, hogy az alkohol másnaposságot okozzon, mivel
segít lebontani az alkoholt a szervezetben, mielőtt még az problémává válna.
Azt ígérik, a szájon át fogyasztható gél nem engedi, hogy az ital olyan mérgező vegyületekké bomoljon le, amelyek leginkább felelősek a másnaposságért. Egereken tökéletesen bevált a dolog.
Elsősorban tejsavófehérjéből készül, továbbá vasatomokat és arany nanorészecskéket is tartalmaz. Lenyelése után a gélben lévő vas reakcióba lép a gyomrot vagy a beleket elérő alkohollal, ami ecetsavvá, az ecet fő összetevőjévé bomlik le. Ez azt is jelenti, hogy az alkohol nem alakul acetaldehiddé a májban (amikor alkoholt iszunk, az először acetaldehiddé, majd később ecetsavvá alakul). Az acetaldehid az alkohol jól ismert mérgező mellékterméke, és a kutatások azt sugallják, hogy az alkoholfogyasztást követő tartós jelenléte a véráramban fontos szerepet játszik a másnaposság előidézésében.
„A gél az alkohol lebomlását a májból az emésztőrendszerbe tolja. Ellentétben azzal, amikor az alkohol a májban metabolizálódik, nem keletkezik káros acetaldehid köztes termékként” – állítja Raffaele Mezzenga, az ETH Zürich Élelmiszer- és Lágyanyag-laboratóriumának professzora az egyetem közleményében.
Mezzenga és csapata két különböző forgatókönyv szerint tesztelte a gélt alaposan beszívott egereken. Az elsőben az egereket közvetlenül egyetlen adag alkohol elfogyasztása előtt etették a géllel; a másodikban az egerek alkoholt és gélt kaptak tíz napon keresztül. Az egyetlen adag elfogyasztását követő 30 percen belül a gél 40 százalékkal csökkentette az egerek véralkoholszintjét a kontrollcsoporthoz képest, miközben levitte az acetaldehidszintjüket is. A 10 napos teszt során kiderült, hogy
a gél nemcsak az acetaldehid termelését csökkenti, hanem az alkohol okozta fogyást, valamint a máj és más szervek károsodását is.
A kutatók hétfőn tették közzé a koncepció bizonyítékait a Nature Nanotechnology folyóiratban. Természetesen további kutatásokra lesz szükség, különösen embereken, mielőtt megtudhatjuk, hogy a géljük valóban az alkoholizálás Szent Grálja-e.
Még ha a remélt módon is működik, csak italozás előtt vagy röviddel utána lesz érdemes lenyelni, mielőtt az alkohol bejut a véráramba. Tekintettel arra, hogy az ital által termelt acetaldehid nemcsak a másnapossághoz, hanem más, az italozáshoz kapcsolódó egészségügyi problémákhoz, például akár rákhoz is vezet, a csapat kutatása igen értékes lehet.
Talán nem meglepő, hogy a kutatók nyomatékosan felhívják a figyelmet, hogy géljük nem csupán az alkoholfogyasztás kellemetlen kockázatainak megúszására használható, hanem elsősorban az egészség megőrzésére.
Digitália
- Segítség! Houston, idefent az agyunk nem működik jól
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották