5 órája
Vármegyénk TOP 100 vállalkozása kapott teljesítményéért elismerést - képek, videó
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye legjelentősebb vállalkozásait sorakoztatja fel a rendezvény. Itt adták át a TOP 100 Gazdasági Díjat is.
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
Immár tizennyolcadik alkalommal rendezte meg a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Adó- és Vámigazgatósága, valamint az Észak-Magyarország napilap a TOP 100 rendezvényt, amely a vármegye legeredményesebb vállalkozásai vonultak fel.
A rendezvény első megszólalója dr. Alakszai Zoltán főispán volt, aki leszögezte, hogy a vármegye gazdasági ereje és fejlődése a helyi vállalkozásoktól, vállalkozóktól függ.
Jó dolog, hogy mindig lehet többet tenni egy erős és virágzó országrészért. Az eredmények a múltat igazolják, de meghatározzák a jelent és előremutatnak a jövőbe.
A főispán hangsúlyozta, hogy a jelenlegi gazdasági környezet azt mutatja, sikerült talpra állni a vármegyének és megtalálni az utat a jövőhöz. Borsod-Abaúj-Zemplén gazdasága képes megújulni és alkalmazkodni a kihívásokhoz. A TOP 100 vállalkozások nemcsak gazdasági mutatóikkal tűntek ki, hanem a társadalmi felelősségvállalásukkal is.
Ebben a fejlődésben szerepe van a kormányhivatalnak is, amely programjai révén sokezer mukavállaló biztos munkahelyét állását segíti. "Támogatjuk az új beruházásokat, a helyi vállalkozások nemzetközi piacokon való helytállását is" - tette hozzá.
Fontos, hogy a vállalkozások megragadjanak minden lehetőséget, amely fejlődésüket szolgálja
- tette hozzá.
Vármegyei értékteremtés
"Jó itt körülnézni, mert itt vannak velünk azok, akikkel ugyanúgy gondolkodunk a vármegyei értékteremtésről - kezdte beszédét Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnöke. - Vármegyénk ma már az ország egyik gazdasági motorja, példa az ország felzárkózó térségei számára."
"A sikerhez vezető út azonban, nem volt akadályoktól mentes, a sikerért kőkeményen meg kell dolgozni - mondta. - A vármegyében élők tudják, mi a kemény munka. Legalább ugyanezzel a lendülettel dolgozunk tehát tovább Borsod-Abaúj-Zemplén érdekében. Fontos cél, hogy képesek legyünk megtartani a lakosságot, sőt másokat is ide vonzani."
Az elnök kiemelte, hogy egy sikeres, boldog, kiegyensúlyozott jövőhöz vezető úton megyünk tovább. "Az elmúlt öt év eredményessége, sikerei közös eredmények, amelyet tovább kell vinni." Bánné dr. Gál Boglárka Navracsis Tibor minisztert idézte, aki szerint "az iparfejlesztés olyan fázisában vagyunk, amely nagyok sok lehetőséget rejt Borsod-Abaúj-Zemplén számára."
Mi tudjuk, mi a célunk és eszközeink is vannak hozzá. A jövő fejlesztéseiben nagy hangsúly lesz a lakossági szolgáltatások fejlesztésén, a turisztikai szolgáltatásokon, a megújuló energiákon, a foglalkoztatáspolitikán.
Fejlődés TOP 100 segítséggel
Mint mondta, "a Bükk városának polgármestereként" fordul a közönséghez Tóth-Szántai József, Miskolc Megyei Jogú Város polgármestere. A vármegye vezető vállalkozásai példát mutattak mindenki számára és erre az energiára Miskolc városának is szüksége lesz az elkövetkező esztendőkben.
"A versengés elégséges alapszükséglete a fejlődésnek - vélekedett a polgármester. - A közös célok egy irányba állítanak minket. Egy asztalnál ülünk mindannyian és egy biztos, hogy ez az asztal ugyanaz még akkor is, ha a körülötte ülők időnként cserélődnek."
A TOP 100 vállalkozókhoz fordulva Tóth-Szántai József a következőket mondta:
Az önök tevékenysége minket is kötelez, hogy a város is méltó legyen ehhez a tevékenységhez.
Magasra tették a lécet
"Jó érzés olyan emberek között lenni, akik magasra teszik a lécet és azt meg is ugorják: pont ezért a TOP 100 tagjai. Vállalkozónak lenni nem egyszerű, de ezt önök pontosan tudják - mondta Csákó Attila, az Észak-Magyarország és a boon.hu főszerkesztője. - Akkor dőlhetnek csak hátra, akkor is csak egy lélegzetvételnyi időre, ha megérkezett az alapanyag, a gyártás jól halad, pozitív a mérleg, az embereiknek elutalták a bért és az adó be van fizetve.
Idézte Warren Buffett amerikai nagyvállalkozót, aki azt mondta: „Az üzleti életben csak a visszapillantóban láthatsz jól, a szélvédőn előre szinte soha...”
Szerencsére a gazdasági helyzet ma már nem annyira sötét, hiszen a vármegyék versenyében Borsod-Abaúj-Zemplén a középmezőnybe tornászta fel magát, egyes mutatókban, mint például az egy főre jutó ipari termelésben pedig az élmezőnybe tartozik.
"Szokták mondani, hogy „Sorsod, Borsod”. Vannak, akik ezt negatívként mondják, szerintem pozitív kifejezés. Mert aki ide született, vagy az élet szele idefújta, és megérzi, mit is jelent a kifejezés: borsodinak, abaújinak, vagy zempléniek lenni, az boldog és büszke lehet!"
Vegyes kép a munkaerőpiacon
Dr. Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára - mint mondta - örömmel jön Miskolcra, olyan, mintha kicsit hazajönne, hiszen öt éven át ide járt egyetemre.
A foglalkoztatáspolitikáról szólva elmondta, hogy 2010. környékén gyökeresen más volt a helyzet. "Annak idején a foglalkoztatási rátában Máltával versenyeztünk az utolsó helyért, ma meg a skandináv országokkal rivalizálunk. Ami mindenképpen jó.
Az államtitkár aggasztónak nevezte, hogy a 20-64 éves korosztályban pár éven belül 300 ezerrel leszünk kevesebben. Ami azt jelenti, hogy a demográfia problémák átszűrődnek a foglalkoztatásba.
"Borsod-Abaúj-Zemplénben a regisztrált álláskeresők száma majdnem 34 ezer és számottevően csökkent az elmúlt években, de van még munkaerőpiaci tartalék a vállalkozások számára. Sokan vannak, akik nem tudnak tartósan munkát találni maguk számára. A mi feladatunk, hogy biztosítsuk számukra ennek a lehetőségét."
A vármegye sajátosságaként említette, hogy nagy lakosságszámú, az alapjellemző, hogy nő a foglalkoztatottak száma, csökken a regisztrált álláskeresők aránya. A legalább középfokú végzettséggel rendelkező tartós munkanélküliek nagyobb hatásfokkal szólathatók meg. A hosszabb ideje munkanélküliek újrafoglalkoztatása alapvetően nehéz.
Az államtitkár kiemelte, hogy hat esztendővel ezelőtt még 30 ezer, ma már 140 ezer nyugdíj után foglalkoztatott van az országban. "Ebben persze a kényszer is benne van. Szeretnék kiegészíteni a jövedelmüket, vagy segíteni a családjuknak."
Czomba Sándor problémának nevezte azt is, hogy van olyan 150 ezer inaktív munkaerő, akikről lényegében semmit sem tudunk. Ők a reményvesztett munkakeresők. Borsodban is sok van belőlük.
Változások tapasztalhatók a munkaerő megtartásában is. A koronavírusjárvány jó példa volt arra, hogy az akkor elküldött dolgozókat pótolni nem volt mindig könnyű. Ezért most több a tartós foglalkoztatás.
Létezik a munkaerő elszipkázásának jelensége is, amikor nagyobb bért ígérnek a dolgozónak. Ezáltal komoly versenyhelyzet alakult ki a munkaerőpiac egyes szegmenseiben.
Szót ejtett a külföldi munkaerő foglalkoztatásáról is. Mint mondta, alapelv, hogy amíg van magyar, magyar munkaerővel töltsük fel a létszámot. Jogszabály védi ezt az elvet. Ha nincs más megoldás, akkor jöhetnek a vendégmunkások.
Elmondta: a vegyipar továbbra is meghatározó ágazat Borsod-Abaúj-Zemplénben, de visszaesést szenvedett el, így bizonyos mutatókban a gépipar átvette az első helyet.
A vármegyében az átlagbér 465 ezer forint havonta, de a TOP 100 vállalkozásoknál ez az összeg 561 ezer forint.
A járások között Tiszaújváros járás viszi a prímet, Mezőkövesd, Miskolc, Kazincbarcika a sorrend a jövedelem tekintetében.
A vármegye gazdasága működik
Óriási dolog, hogy az összes nehézség ellenére elmondható: a vármegye gazdasága működik, foglalkoztatási számaink is jók. A TOP 100 súlya kiemelkedő a vármegyében. Ezt már Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (Bokik) elnöke jelentette ki.
TOP 100 Gazdasági Díj-átadó 2024.11.21.
Fotók: Mogyorósi Zsolt PipóHangsúlyozta, hogy ipari vármegye vagyunk. De a mezőgazdaság és élelmiszeripar is jelen van.
A TOP 100 ranglistán az első 10 hely szinte változatlan. Megjelentek viszont új vállalatok is a ranglistán. "Ez tovább színesíti gazdaságunk struktúráját."
A Bokik elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy bonyolult szerkezetű vármegye Borsod-Abaúj-Zemplén. A járási aránytalanságok kirívóak. A TOP 100-as cégek közül Miskolc 54-et, Tiszaújváros 11-et, Kazincbarcika 8-at, Mezőkövesd 7-et, Sárospatak és Sátoraljaújhely: 4-4-et delegált a rangsorba. Van olyan járás is, ahol nincs TOP 100-as cég.
Érdekességképpen elmondta azt is, hogy a vármegyei TP 100-as ranglistán 10 milliárdos árbevétel az 57. helyre volt elég.
Nem hallgatta el azt sem, hogy 2024. első félévben kicsit rosszabb a helyzet a tavalyihoz képest. Az ipari termelés 11 százalékkal esett vissza. A vegyipar és a gépipar csökkenést szenvedett el.
Az viszont kijelenhető, hogy Borsod-Abaúj-Zemplénben végbement a szerkezetváltás.
Nem bányászati, kohászati megye vagyunk már, a vegyipar, a gépipar, a járműipar jár az élen.
Elismerés a legjobb cégnek
A vármegye legeredményesebb vállalkozásait ünneplő TOP 100 rendezvény kiemelkedő momentuma volt a TOP 100 Gazdasági Díj átadása. Ezt a rangos elismerést ebben az évben 14. alkalommal ítélte oda a gazdasági szakemberekből álló zsűri.
Csákó Attila, az Észak-Magyarország napilap és a boon.hu hírportál főszerkesztője jelentette be, hogy a díjat 2024. évben a BorsodChem Zrt. érdemelte ki.
A díjat Kruppa László, a BorsodChem Zrt. vezérigazgatója vette át.
Kruppa László köszönőbeszédében arról szólt, hogy sokezer kolléga munkája van ebben a díjban. "Hosszú évek teltek el, sok víz folyt le a Sajó-folyón, amíg az eredetileg műtrágyagyárnak épített komplexum a műanyaggyártás fellegvárává vált. Nagyot lendített a táraság helyzetén a kínai befektető megjelenése, amely már 14 éve fejleszti a céget. Működése alatt megháromszorozódott az árbevétel. Mintegy 1,8 milliárd eurót költöttek a feljesztésekre.
TOP 100 Gazdasági Díjasok
2023. Valler Zoltán, a Kispatak 2000 Kft. ügyvezetője
2022. Marton Zsombor, a MOL Petrolkémia Zrt. vezérigazgatója
2021. Cseh Zoltán, a COLAS Északkő Kft. ügyvezető igazgatója
2019. Fükő László, a Robert Bosch Power Tool Kft. ügyvezető igazgatója
2018. Sándor Attila, a Miskolc Autó és Miskolc Motors ügyvezető-tulajdonosa
2017. Tóth László, az Unio COOP Zrt. vezérigazgatója
2016. Derczó István, a Weinberg ’93 Kft. ügyvezető tulajdonosa
2015. Kovács F. László, az Ongropack Kft. többségi tulajdonosa
2014. Kiss László, a Kiss Cégcsoport főtulajdonosa
2013. Bányai Zoltán, a Betatherm Kft., ügyvezető tulajdonosa,
2012. Kovács István, a mezőkövesdi, Kovács Kft. ügyvezető tulajdonosa
2011. Tóth György, a Starplus Kft. ügyvezetője
2010. Dr. Barkóczi István, a Fux Zrt. tulajdonos vezérigazgatója
A rendezvény zárásaként a TOP 100 ranglista tagjainak átadták a TOP 100 kiadványt, amely gazdasági elemző cikkek mellett tartalmazza a teljes névsort.
A TOP 100 első tíz cége
- BorsodChem Zrt.
- Robert Bosch Energy And Body Systems Kft.
- MOL Petrolkémia Zrt.
- Jabil Circuit Magyarország Kft.
- Robert Bosch Power Tool Kft.
- Joyson Safety Systems Hungary Kft.
- BC-Energiakereskedő Kft.
- MVM Émász Áramhálózati Kft.
- Starters E-Components Generators Automotive Hungary Kft.
- B + N Referencia (Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató) Zrt.
Videós tartalmaink továbbra is megtalálhatóak a YouTube csatornánkon.
boon.hu video
- Csézy új dala szíveket facsar
- A BorsodChem Zrt. kapta idén a TOP 100 Gazdasági Díjat - Fotók, videó
- Bejutottunk a Sziklába és megtudtuk mi lesz a sorsa (fotók, videó)
- Brüsszel elvenné a 13. havi nyugdíjat, az Orbán-kormány kifizeti
- Őszi gyümölcsök és zöldségek: ezek felpörgetik az egészséget