kísérlet

2020.06.11. 14:48

Elindult az erdélyi lótenyésztést segítő program

A szakemberek négy hibátlan, megnyerő küllemű mént választottak ki, amelyek fedeztetésre is használhatóak amellett, hogy népszerűsítik a magyar őshonos fajtákat és az angol telivért, amely több magyar lófajta kialakításában vett részt.

Hortobágy, 2020. június 11. Nagy István agrárminiszter az erdélyi lótenyésztőknek szánt négy tenyészmén egyikét simogatja a Mátai Ménes lótenyésztési központban 2020. június 11-én. Elindult az erdélyi lótenyésztést segítő program, a magyar kormány négy mént juttat el erdélyi gazdákhoz, így segítve az ottani lótenyésztést. MTI/Czeglédi Zsolt

Forrás: MTI

Fotó: Czeglédi Zsolt

Elindult az erdélyi lótenyésztést segítő program, amelynek keretében az agrárminiszter négy mént adott át csütörtökön a hortobágyi mátai majorban. A méneket erdélyi gazdákhoz szállítják.

Nagy István kiemelte: a kormány számára kiemelten fontos, hogy a Kárpát-medence hagyományaira építve a magyar lótenyésztés ismét a világ élvonalába kerüljön, ennek jegyében tartozik az agrártárcához hét nemzeti ménes.

Nagy István agrárminiszter beszél az erdélyi lótenyésztőknek szánt négy tenyészmén átadásán a Mátai Ménes lótenyésztési központban 2020. június 11-én.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A szakemberek ezekből választottak ki „négy hibátlan, megnyerő küllemű mént”, amelyek kihelyezésével „segítjük az erdélyi lótenyésztést, lótartást, a mezőgazdaság fellendítését” – mondta Nagy István.

A lovak két Kolozs megyei fogadóállomásra és két Hargita megyei tartóhoz kerülnek: Tordára az Őrségi Nemzeti Parkból egy hidegvérű muraközi, Magyarfenesre a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. méneséből egy nóniusz, Gyergyószárhegyre a Bükki Nemzeti Park méneséből egy szintén védett, őshonos magyar lófajta, egy mezőhegyesi félvér kerül, míg Gyergyóremetén a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtokon tenyésztett angol telivér ad új lendületet az erdélyi lótenyésztésnek – sorolta az agrárminiszter.

Nagy István hozzátette: a felajánlott mének fedeztetésre is használhatóak amellett, hogy népszerűsítik a magyar őshonos fajtákat és az angol telivért, amely több magyar lófajta kialakításában vett részt.

Csikósbemutató az erdélyi lótenyésztőknek szánt négy tenyészmén átadása kapcsán a Mátai Ménes lótenyésztési központban 2020. június 11-én.
Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

A tárcavezető elmondta: figyelemmel kísérik, hogy a kísérleti jelleggel kihelyezett mének közül melyik fajta, milyen hatást gyakorol az erdélyi heterogén ménállományra küllemi tulajdonságokban, munka- vagy sportteljesítményben. Az eredményeket időről-időre szakemberek értékelik, és döntenek arról, hogy a mének maradjanak-e Erdélyben, vagy térjenek vissza eredeti, magyarországi ménesükbe – jegyezte meg.

A rendezvény végén Nagy István számadó oklevelet adott át hortobágyi pásztoroknak, gulyásoknak és csikósoknak, akik beszámoltak a múlt év szaporulatáról.

Borítókép: Nagy István agrárminiszter az erdélyi lótenyésztőknek szánt négy tenyészmén egyikét simogatja a Mátai Ménes lótenyésztési központban 2020. június 11-én.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!