2 órája
A modellváltás sikertörténete a Miskolci Egyetem
A modellváltással a magyar felsőoktatás új pályára állt, növekedett a hallgatók száma, többen választják a természettudományi-technológiai szakterületeket, valamint emelkedett és javult a tudományos publikációk száma és színvonala is. A sikeres modellváltó egyetemek sorát erősíti a Miskolci Egyetem is.
Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora büszke az egyetem teljesítményére Fotó: Vajda János
A Nézőpont Intézet kutatása szerint a modellváltó egyetemek hallgatóinak nagy többsége elégedett egyetemi körülményeivel és javuló tendenciákat is érzékel. Az intézet ezer fős országos reprezentatív kutatása szerint politikai oldalakon átívelően utasítja el a magyarok közel 70 százaléka, hogy az Európai Bizottság kizárta a modellváltó egyetemek hallgatóit az Erasmus-programból – tájékoztattak pénteken a kutatás eredményeiről.
Világszinten is egyre sikeresebbek a magyar modellváltó egyetemek
Dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a kutatás-bemutatón ismertette, hogy 21 egyetem indult el több szakaszban egy teljesítmény-központú, a diákok javát és a magyar gazdaság érdekeit szolgáló modell irányába 2021 után. Kiemelte, a magyar modell a brüsszeli ellenszélben is sikeres, a modellváltó egyetemek a nemzetközi rangsorokban folyamatosan javítják helyezéseiket.
Tizenkét magyar egyetem szerepel a világ legjobb 5 százalékában és egy intézmény a világ top 1 százalékában. Az egyetemek értékelése négy objektív és egy szubjektív – Brüsszel-faktor – alapján történik.
Az intézmények jó hírét nagyban sértette, hogy az Európai Unió jogtalanul kizárta a 21 magyar modellváltó egyetem diákjait és kutatóit az Erasmus és Horizont programokból. A miniszter szerint fontos, hogy a magyar egyetemi modell sikeressége a Kárpát-medencében is kiteljesedjen, a felsőoktatás és a szakképzés összekapcsolódásával, a munkaerőpiaci integrációval tovább erősödjön, valamint a brüsszeli ellenszél ellenére is folytatódjon a nemzetköziesedés, amit az Erasmus pótlására nyáron elindított Pannónia ösztöndíjprogram is támogat.
A magyar egyetemek a nemzet erősödésének fellegváraként és bástyájaként működnek, a megújított magyar egyetemi világ is magáévá tette azt a hitvallást, hogy magyarnak lenni kiváltság, büszkeség és küldetés
– zárta beszédét Hankó Balázs.
A sikeres modellváltó egyetemek között van a Miskolci Egyetem is
A modellváltás keretében 2021-ben a Miskolci Egyetem is kikerült az állami fenntartású intézmények köréből, fenntartói jogai pedig az Universitas Miskolcinensis Alapítványhoz kerültek át. A modellváltás eredményeit prof. dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora ismertette a boon.hu-val:
A Miskolci Egyetem a modellváltással új alapokra helyezte működését, bővítette piaci kapcsolatait és jelentős hangsúlyt fektetett arra, hogy oktatási és kutatási tevékenységét itthon és külföldön egyaránt megismerjék. Sikereink egyik fokmérője, hogy egyetemünk három nemzetközi, a világ felsőoktatási intézményeit értékelő világranglistára is felkerült. Az itt zajló szakmai munka a gazdasági szereplők számára is rendkívül értékessé vált, ami növeli a képzéseink presztízsét.
A rektor azt is elmondta, hogy a kiemelkedő teljesítmény és az egyetem tudásvagyonának hasznosítására irányuló törekvéseik újabb forrásokhoz juttatták az intézményt, amit a fenntartójukkal, az Universitas Miskolcinensis Alapítvánnyal egyetértésben a hallgatói szolgáltatások javítására és az oktatás minőségét támogató fejlesztésekre tudnak fordítani.