2016.01.19. 08:21
Munkajog: alkalmi munka adóbevallása
<p style="text-align: justify;"><strong>Tisztelt Jogsebész!</strong></p> <p style="text-align: justify;"><strong>Teljes munkaidőben dolgozom, de elvállaltam egy alkalmi munkát bruttó 140ezer Ft-ért. Kértem adószámot és alanyi mentességet, emiatt áfát nem kell fizetnem.
Tisztelt Jogsebész!
Teljes munkaidőben dolgozom, de elvállaltam egy alkalmi munkát bruttó 140ezer Ft-ért. Kértem adószámot és alanyi mentességet, emiatt áfát nem kell fizetnem. A kérdésem: kell egyéb járulékokat fizetnem ebből az összegből (tb, nyugdíjjárulék,... stb.) úgy, hogy már a munkahelyemen ezeket levonják? Valamint adóbevallásnál kell nyilatkoznom erről az összegről? Nagyon szépen kérem, hétköznapi nyelven fogalmazza meg a választ, mert a hivatalos nyelvezetet nehezen értem.
Köszönettel.
2015. 02. 14.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
A kérdéséből nem derül ki az, hogy milyen jellegű tevékenységből van bevétele. Az viszont kiolvasható, hogy nem egyéni vállalkozóként végzi az alkalmi munkát. A személyi jövedelem adózási szabályok szerint másként kell adózni egy ingatlan bérbeadás és másként pl.: egy tolmácsolás után. Általában az önálló tevékenységből származó jövedelmek után meg kell fizetni a 16 % -os SZJA –t és esetleg a 27 % -os egészségügyi hozzájárulást. A bevételszerző tevékenysége és a bevételek összege alapján kell meghatározni a jövedelmet, amely után kell fizetnie az SZJA –t és az egészségügyi hozzájárulást.
Találd meg álmaid állását több, mint 6 000 ajánlat közül!
IT állások | Pénzügy állások | Marketing állások | Mérnök állások | Összes állásajánlat
Az önálló tevékenységből származó jövedelmet a bevételéből kétféleképpen állapíthatja meg.
Tételes költségelszámolással
A tételes költségelszámolás esetében valamennyi költséget – a kormányrendeletben vagy törvényben meghatározott mértékű költségek kivételével – számlával kell igazolni.
Azokat a kiadásokat, amelyek nem kizárólag a jövedelemszerző tevékenységgel kapcsolatban merültek fel (világítás, fűtés stb.), a jövedelemszerző tevékenységgel arányosan lehet elszámolni. A költségelszámolásnál a költségnemre jellemző felhasználási mértéket (pl. kWh) kell alapul venni.
Költségként csak azok a kiadások számolhatók el, amelyeket a törvény költségnek elismer. A személyes szükségletet is fedező kiadások költségként nem érvényesíthetők az előzőekben már ismertetettek kivételével.
2014. január 1-jétől a jövedelem után a magánszemély által fizetendő 14%-os egészségügyi hozzájárulás költségként nem számolható el.
A tételes költségelszámolás keretében a 100 000 forint alatti, kizárólag üzleti célú tárgyi eszközök beszerzési, előállítási költsége egy összegben elszámolható. Az említett összeghatárt meghaladó beszerzési értékű, valamint a nem kizárólag üzleti célú tárgyi eszközök esetében – megfelelő nyilvántartás vezetése mellett - átalányamortizációt lehet érvényesíteni, ami az adott tárgyi eszköz beszerzési, előállítási értékének 50%-a, legfeljebb – több ilyen tárgyi eszköz esetén is – az éves bevétel 1%-a lehet. Ezen a címen kiadás csak egyszer, a használatbavétel évében számolható el költségként.
Ha Ön a 2014-ben használatba vett tárgyi eszközöket, nem anyagi javakat több önálló tevékenységéhez is használja, akkor a kiadást (az átalányban érvényesített értékcsökkenési leírást is) csak az egyik önálló tevékenysége bevételével szemben számolhatja el költségként.
ÉRDEKES: Munkajog: munkáltató személyében bekövetkező változás
Bizonylat nélküli költségelszámolással
Az önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítása során alkalmazható másik módszer a bizonylat nélküli költségelszámolás, amikor a bevétel 10%-a – annak számlával történő igazolása nélkül – költségnek tekinthető.
Az önálló tevékenységgel összefüggésben kapott költségtérítés azonban ekkor is része a bevételnek, és a költségtérítésnek is csak a 10%-a számolható el költségként. Ebben az esetben valamennyi költséget elszámoltnak kell tekinteni, a 10%-on felül semmilyen más költség nem számolható el.
A két módszer vegyesen nem alkalmazható
Ha valamely önálló tevékenységből származó jövedelmét a 10% költséghányad alkalmazásával határozza meg, akkor más önálló tevékenységénél a tételes költségelszámolást nem alkalmazhatja.
Nem zárja ki a bizonylat nélküli költség elszámolási lehetőséget az önálló tevékenységével kapcsolatosan, ha Ön egyéni vállalkozó is és a vállalkozásából származó jövedelmének megállapítására akár a vállalkozói személyi jövedelemadózási, akár az átalányadózási módot választotta.
document.write( x3Cscript type="text/javascript" src=" + ( https: == document.location.protocol ? https:// : http:// ) + feed.mikle.com/js/rssmikle.js">x3C/script> );
// ]]>
(function() {var params = {rssmikle_url: "http://www.cvonline.hu/feed/search-job?utm_source=blog&utm_medium=widget&utm_campaign=cvo",rssmikle_frame_width: "460",rssmikle_frame_height: "200",frame_height_by_article: "0",rssmikle_target: "_blank",rssmikle_font: "Arial, Helvetica, sans-serif",rssmikle_font_size: "12",rssmikle_border: "off",responsive: "on",rssmikle_css_url: "",text_align: "left",text_align2: "left",corner: "off",scrollbar: "on",autoscroll: "on",scrolldirection: "up",scrollstep: "3",mcspeed: "20",sort: "Off",rssmikle_title: "on",rssmikle_title_sentence: "Találd meg álmaid állását egy kattintással!",rssmikle_title_link: "http://www.cvonline.hu",rssmikle_title_bgcolor: "#0063A7",rssmikle_title_color: "#FFFFFF",rssmikle_title_bgimage: "",rssmikle_item_bgcolor: "#FFFFFF",rssmikle_item_bgimage: "",rssmikle_item_title_length: "55",rssmikle_item_title_color: "#0063A7",rssmikle_item_border_bottom: "on",rssmikle_item_description: "on",item_link: "off",rssmikle_item_description_length: "150",rssmikle_item_description_color: "#666666",rssmikle_item_date: "off",rssmikle_timezone: "Etc/GMT",datetime_format: "%b %e, %Y %l:%M %p",item_description_style: "text+tn",item_thumbnail: "full",item_thumbnail_selection: "auto",article_num: "15",rssmikle_item_podcast: "off",keyword_inc: "",keyword_exc: ""};feedwind_show_widget_iframe(params);})();
// ]]>
Amennyiben Ön a kifizető felé bármely önálló tevékenysége ellenértékének kifizetésekor az adóelőleg alapjául szolgáló adóalap megállapításához tételes költségelszámolásra vonatkozó nyilatkozatot tett, úgy a 10%-os szabályt semmilyen önálló tevékenységéből származó jövedelmére nem alkalmazhatja az adóév folyamán. A bevallásában azonban dönthet úgy, hogy az önálló tevékenység bevételeivel szemben év közben alkalmazott 10% költséghányad helyett a tételes költségelszámolást alkalmazza.
A munkáltatójától kapott igazolások (14M30) alapján kell elkészítenie a személyi jövedelemadó bevallását. Ennek határideje 2015. május 20., amelyben minden jövedelmét szerepeltetni kell. Ekkor legyen tekintettel arra is, hogy a munkáltatója (kifizetője) milyen levonásokat teljesített.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel,
dr. Balogh Endre
Onlinejogsebesz.hu