boon.hu video

1 órája

Drágulni fog: megfizetjük vagy leszokunk róla

A biztonságos élelmiszer-ellátás és a gazdatársadalom védelme érdekében a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közösen online petíciót indított. Csütörtökön Miskolcon is tájékoztatót tartottak arról, hogy miért fontos az agrárpetíció nemcsak a gazdák, hanem a társadalom egésze számára.

Gárdonyi Edina

Az agrárpetíció össztársadalmi érdek. Erről tartottak sajtótájékoztatót Miskolcon.

Fotó: Vajda János

Azért kell beszélni az Európai Unió Közös Agrárpolitika stratégiai párbeszédről szóló jelentéstervezetéről, mert az meghatározza nemcsak a gazdák, hanem a társadalom egészének jövőjét – ismertette Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke Miskolcon. A NAK és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) által kezdeményezett agrárpetíció nem csupán a gazdálkodókat érinti, hanem össztársadalmi, felelős fogyasztói kérdés.

agrárpetíció, papp zsolt györgy, nak, magosz, petíció
Megvédjük a magyar gazdákat! El a kezekkel az agrártámogatásoktól! címmel agrárpetíció indult. A képen: Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke
Fotó: Vajda János

Az agrárpetíció a társadalom egészét érinti

Kiemelte, hogy a tervezet célba vette a területalapú támogatást, amely a magyar gazdatársadalom számára kiemelten fontos, hiszen évente csaknem 500 milliárd forintot jelent, és több mint 160 ezer gazdálkodót érint:

A területalapú támogatási rendszer objektív, átlátható és nem ajándék pénz, számos előírásnak kell ahhoz megfelelni, hogy valaki részesüljön a támogatásból. Az új rendszer jövedelemalapú lenne, ami a jelenlegi támogatási formával szemben nem objektív.

Véleménye szerint az agrárium nap mint nap számos kihívással küzd:

Ezekkel a valós kihívásokkal kellene foglalkozni, nem pedig azzal, hogy az Európai Bizottság tovább akarja nehezíteni az uniós gazdák életét. 

Papp Zsolt György arra is kitért, hogy az alig százoldalas jelentés mindenféle tudományos alap nélkül a mezőgazdaságot kiáltja ki fő bűnösnek a klímaváltozásért. 

Elfogadhatatlan adóemelésekkel szoktatnák le a fogyasztókat Európa-szerte a húsfogyasztásról, és ismeretlen eredetű élelmiszerekre szoktatnák át őket.

 – emelte ki az elnök.

Adóemelésekkel a húsfogyasztás visszaszorításáért

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy olyan professzorra bízta a Közös Agrárpolitikával kapcsolatos társadalmi párbeszéd összefogását, akinek semmi köze nincs az agráriumhoz

 – kezdte tájékoztatóját az előzmények ismertetésével Jakab István, a MAGOSZ elnöke. Így született meg az a program, ami nemcsak minden gazdát, de minden európai fogyasztót is érint. Az elnök úgy véli, ha az Európai Bizottság megkapja a lehetőséget, hogy területalapú helyett jövedelemalapú támogatással célzottan egyes csoportok részére biztosítsák a forrásokat, akkor a bizottság elnöke dönti el, hogy melyik ország gazdái juthatnak a forrásokhoz. Újabb terheket rónak mindenkire, újabb kiszámíthatatlan helyzeteket teremtenek, ráadásul az állampolgárok egészségét is kockáztatják:

A jelentés részletesen leírja, hogy hogyan lehet a gyerekeket már egészen óvodás kortól érzékenyíteni, hogy álljanak át a növényi alapú táplálkozásra. A gyermekek egészséges fejlődéséhez szükséges, magas biológiai értékű állati fehérjét kivonnák a táplálkozásból, hogy az állattenyésztést lecsökkentsék.

A családi gazdaságok végét jelentheti

Jakab István fontosnak tartja, hogy legalább száz-százötvenezer aláírással forduljanak az Európai Bizottsághoz, ezentúl pedig létrejön az európai állampolgári összefogás a visegrádi négyekkel, olasz és osztrák gazdákkal egyaránt.

Gyakorló gazdasszonyként látom, hogy ha a területalapú támogatások megszűnnek, az a családi gazdaságok végét fogja jelenti Magyarországon

 – fogalmazta meg félelmeit a jelentéssel kapcsolatban Stefánné Fekete Mária, a MAGOSZ vármegyei Gazdasszony Tagozatának elnöke. Sok család generációk óta a mezőgazdaságból él:

ebben nőttünk fel, taníttattuk gyermekeinket, akiknek vérében a mezőgazdaság van és ez veszélybe kerülhet.

Ezen túl családanyaként az is fontos számára, hogy jó minőségű élelmiszert tegyen az asztalra. Szerinte ez nemcsak a családi gazdaságokat, hanem minden magyar családot érintő probléma.

A gazdaszervezetek vezetői remélik, hogy nemcsak a gazdatársadalmat, de a fogyasztókat is fel tudják sorakoztatni az uniós agrártámogatások átalakítása ellen indított online petícióhoz, amely a www.agrarpeticio.hu oldalon írható alá.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában