2012.08.16. 08:49
Dolgozzon gyorsan, jól és sokat!
Debrecen - Egy bíró az ítéleteiben él, mondja az új elnök, akinek eszébe sincs felhagyni a szenvedélyével.
Debrecen - Egy bíró az ítéleteiben él, mondja az új elnök, akinek eszébe sincs felhagyni a szenvedélyével.A vezetői teendők ellátása mellett továbbra is megmarad büntető tanácselnöknek, s tárgyal Balla Lajos, a Debreceni Ítélőtábla július elsejei hatállyal kinevezett elnöke. Balla Lajos neve gyakran feltűnt a híradásokban, elég csak emlékeztetni az olaszliszkai lincselés, a „Fekete seregként” elhíresült Magyar Róbert-féle bűnszervezet vagy a kesznyéteni kiskertjét elkeseredésében árammal védő Szoboszlai Barna ügyének másodfokú tárgyalására.
Szenvedélye a munkája
Az elnök feladata az ítélkezés feltételeinek megteremtése, ami csak akkor működhet igazán jól, ha ő maga is ítélkezik – indokolta a döntését, hangsúlyozva: minden bíró az ügyeiben él. Az elnök úgy látja, hogy a bírók szenvedélyesen kötődnek a hivatásukhoz, s képtelenek egyszerűen csak kikapcsolni, mert letelt a munkaidő. – Előfordul, hogy éjszaka jutnak eszembe jogi vagy igazgatási megoldások, olyankor leballagok a dolgozószobába és papírra skiccelem – tette hozzá.
Mint mondta, ha büntető kollégiumi vezetőként tizennyolc éven keresztül képes volt fajsúlyos ügyekben tárgyalni, akkor ennek ítélőtáblai elnökként is mennie kell. – Pedig kollégiumvezetőként is bőven adódtak jelentős feladatok, például a bírák folyamatos felkészítése a Büntető törvénykönyv változásaira, vagy az, hogy 2003-tól új büntetőeljárási törvény alapján kellett dolgoznunk. Az ítélőtáblán ugyanebben a szerepkörben már több megye kollégiumi munkájának összehangolására volt szükség, például a jogértelmezés tekintetében – magyarázta, kiemelve: az elnöki tevékenység valójában csapatmunka, hiszen az eredményességhez az ítélőtábla nagy szakmai ismeretekkel rendelkező bíróinak, számviteli szakembereinek és adminisztrátorainak erőfesztítése is kell.
Valóság mozaikokból
Balla Lajos – aki Debrecenben született, a szegedi jogi egyetemen végzett, majd a cívisvárosban járta végig a bírósági ranglétrát – filoszos beállítottságát ókortörténész édesapjától örökölte, akihez rendkívüli módon kötődött, s akire felnéz. – Nagyon kevés objektív emlékből, például sírkőfeliratokból kellett élettörténetekre, családfákra következtetnie, a római katonacsászárok, a Severus kori Dácia időszakát kutatva mozaikokból, sziszifuszi munkával összeraknia a valóságot, majd az elképzeléseit publikálni. Figyeltem a munkamódszerét, s már látom, hogy egy kicsit a bíró munkája is ilyen: rekonstruálni egy elmúlt eseményt, bizonyítékokból felépíteni azt, ami történhetett. Az ítélkezés során rendkívül sok szociális-társadalmi attitűddel találkozik az ember, miként egy egyetemi előadásomban említettem, az adott büntetőügy korkép, kórkép és körkép Magyarországról. Mintha csak egy regény olvasnék. Már csak emiatt sem hagynék fel a büntetőbíráskodással, a világ minden kincséért sem – szögezte le mosolyogva.
Az elnök szerint egy bírónak gyorsan, jól és sokat kell dolgozni, ebből az alapállásból nem engedhet. – Sorsokról, nagy összegekről döntünk, ezért az ügyfelet nem lehet bizonytalanságban tartani. A feladatunk az, hogy az ügyek minél hamarabb nyugvópontra kerüljenek – mondta nyomatékkal.
HBN-RaL
Felgyorsult az ítélkezés
Amíg tavaly december végén 520 ügy volt folyamatban a Debreceni Ítélőtábla tanácsainál civilisztikai és büntető ügyszakban, addig június végére ez a szám 376-ra csökkent. Az említett fél évben 1312 ügy érkezett, s 1476-ot sikerült befejezni, amire Balla Lajos értékelése szerint büszkék lehetnek. A táblán jelenleg 21 bíró dolgozik.