2013.01.09. 18:18
Év eleji „ajándék”: Költségvetésük néhány százalékának erejéig kaptak pénzt a nagy intézmények
Hajdú-Bihar - 2013 első napjaiban a teljesítmény, illetve részben likviditási szempontok szerint osztották szét az egészségügyi szolgáltatók között a múlt év végi „kasszaseprés” csaknem 27 milliárd forintos keretét.
Hajdú-Bihar - 2013 első napjaiban a teljesítmény, illetve részben likviditási szempontok szerint osztották szét az egészségügyi szolgáltatók között a múlt év végi „kasszaseprés” csaknem 27 milliárd forintos keretét. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) honlapján található lista szerint megyénk 34 szolgáltatója összesen mintegy 2 milliárd 413 millió forint támogatásban részesült; ebből a legkisebb összeg 13 ezer, a legtöbb 1,5 milliárd forint.
Az érintettek nem tudják pontosan, hogyan kalkulálták ki a nekik járó összeget: a pénzt az OEP saját szakmai szempontrendszere és rendelkezésre álló információi alapján osztotta el.
Nem terveztek vele
A berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház 121 421 800 forintot kapott a „kasszaseprésből”. Dr. Muraközi Zoltántól, a kórház főigazgatójától megtudtuk: a pénz igencsak jól jött, a lejárt tartozások felét tudja kiegyenlíteni belőle az intézmény.
– Reméltük, hogy 2012-re vonatkozóan is lesz konszolidációs keret, de nem tudhattuk, s főleg azt nem, hogy ha lesz, mennyi pénz jut nekünk. Így a költségvetésünkben sem terveztünk vele, tehát egy kicsit ajándékként érkezett – mondta a főigazgató.
Nagy segítséget jelent az összeg a Kenézy Kórház Nonprofit Kft. és a debreceni Egészségügyi Járóbeteg Központ Nonprofit Kft. számára is: érzékelhető nagyságú, előbbi esetében 4,9, utóbbinál 2,8 százalék a kapott összeg aránya a 2012. üzleti terv tervezett bevételéhez viszonyítva. Mindkét intézménynél szállítói kötelezettségek kiegyenlítésére fordítják azt.
Tartalék is
Elsődlegesen a 2012. évi betegellátási teljesítmények alapján történt a maradványpénzek elosztása, nyilvánvalóan a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumra (DE OEC) jutó összeget is ez alapján határozták meg – vélik az intézmény képviselői.
– Az összeg az idei tervezett betegellátási bevételeinknek közel 6 százaléka, tehát még a mi intézményünk számára sem elhanyagolható mértékű támogatásban részesültünk – tájékoztatott Kecskés Gábor gazdasági igazgató.
– A Debreceni Egyetemen, azon belül az OEC-nél is teljes mértékben elkülönítetten kezeljük a betegellátási, illetve az oktatási-kutatási feladatok bevételeit és ráfordításait. Ebből következően az egyetemen belüli forráselosztást ez a támogatás semmilyen mértékben nem befolyásolja – válaszolta Kecskés Gábor arra a felvetésünkre, hogy az éppen forráskivonást elszenvedő intézmény központi büdzséjéből így esetleg kevesebb jutna a Centrumnak.
– Az OEC belső gazdálkodási rendszerének logikáját követve ezen összeg közel 80 százalékának, több mint 1,2 milliárd forintnak a felhasználásáról az egyes klinikák, diagnosztikai egységek igazgatói döntenek, míg a különbözetet tartalékoljuk – tudatta a gazdasági igazgató.
HBN, MTI
A „kasszaseprés” tételei:
Az egészségügyi szolgáltatók konszolidációs támogatásban részesültek 2011. év végén a lejárt beszállítói tartozás enyhítése érdekében. A kapott támogatást a szolgáltatók egy része nem tudta felhasználni, így az átutalt összeget vissza kellett fizetniük 2012. év végén. Ezen visszautalások nyomán 2012. december 10-ig 3,3 milliárd forint folyt be az Egészségügyi Alapba. Emellett a tavalyi év kiadásai után a gyógyító-megelőző kasszában 11,2 milliárd forint maradvány mutatkozott.
A kormány 2012. december 18-án megjelent határozatában további 12,6 milliárd forinttal emelte meg az összevont szakellátás 2012. évi előirányzatát.
Megyénkbe mindösszesen 2 milliárd 412 millió 867 ezer 600 Ft jutott (az 1 millió forint feletti összegeket közöljük)
intézmény kapott támogatás (ezer Ft)