2024.10.05. 11:05
Ilyen lesz az új magyar pénz: bemutatták a kétszáz forintos érmét
A különleges új pénzérme 1 millió példányban kerül forgalomba.
A különleges 200 Ft-os pénzérme 1 millió példányban kerül forgalomba.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Mehes Daniel
Batthyány Lajos és az aradi vértanúk emlékére emlékérmet bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank október 6-án. A jegybank az emlékérmék mellett hazánk első alkotmányos miniszterelnöke, Batthyány Lajos tiszteletére a 200 Ft-os forgalmi érme emlékváltozatát is kibocsátja. A különleges 200 Ft-os pénzérme 1 millió példányban kerül forgalomba és fizetni is lehet vele - írja az origo.hu
Az emlékérméket Kósa István éremművész, a 200 Ft-os megújult tematikai oldalát Kovács Zoltán szobrászművész tervezte.
A kibocsátásra kerülő 200 forintos forgalmi érme-emlékváltozatok névértékes oldala megegyezik a jelenleg forgalomban lévő 200 forintos érme címletoldalával, a tematikus oldalon azonban a megszokott Lánchíd-ábrázolás helyett lent, a peremig kifutóan gróf Batthyány Lajos mellképe látható, amely Barabás Miklós olajfestménye alapján készült
– áll a jegybank tájékoztatójában.
Tekintettel az évforduló jelentőségére, az MNB „Batthyány Lajos és a 13 aradi vértanú” megnevezéssel 30 000 Ft névértékű ezüst és 7500 Ft névértékű színesfém emlékérmét is kibocsát, melyek elsődleges szerepe a méltó megemlékezés, tisztelgés a magyar nemzeti függetlenségért és önrendelkezésért küzdő vértanúk előtt. Az emlékérmék a készpénzforgalomban nem játszanak szerepet.
Az 1848-49. évi szabadságharcban betöltött szerepük miatt 175 évvel ezelőtt, 1849. október 6-án a forradalom 13 honvédtisztjét Aradon kivégezték. Ugyanezen a napon Pesten hazánk első alkotmányos miniszterelnökén, Batthyány Lajoson is végrehajtották a halálos ítéletet.
175 éves évforduló Az 1848-as bécsi forradalom és Theodor Baillet von Latour császári hadügyminiszter meggyilkolásának első évfordulójára időzített kivégzéssorozat a levert szabadságharc utáni megtorlások tetőpontja volt. A Magyarországon teljhatalommal felruházott Haynau rendelkezésére a magyar nemzeti függetlenségért és önrendelkezésért küzdő katonai vezetőket golyó és kötél általi halálra ítélték. Kivégzésükre a következő sorrendben került sor: golyó által Dessewffy Arisztid, Lázár Vilmos, Schweidel József, Kiss Ernő; kötél által Poeltenberg Ernő, Török Ignác, Láhner György, Knezić Károly, Nagysándor József, Leiningen-Westerburg Károly, Aulich Lajos, Damjanich János és Vécsey Károly. A 13 mártír honvédtiszt a szemtanúk szerint emberfeletti bátorsággal viselte a rájuk kiszabott ítéletet. Batthyány Lajost a pesti Újépület mögötti Fapiacon, a mai Batthyány-örökmécses helyén végezték ki, majd a ferencesek belvárosi templomában temették el, de végső nyugalomra a Fiumei úti sírkertben lelt nyilvános újratemetése után.
Bulvár-celeb
- Megasztár: Balogh Rebekáról kiderült, mi volt a B terve
- Nagy bajt jelezhet: sose legyints, ha így fáj a fejed
- Gyász: kiderült mikor és hol lesz Nemere István temetése
- Megasztáros tetkót varratna magára Dénes Dávid
- Eltemették a tragikus körülmények között elhunyt énekest, Liam Payne-t