Tradíció és modernitás

2 órája

Két befejezéssel mutatja be új Turandot-előadását az Operaház

Két szereposztásban és két befejezéssel lesz látható Giacomo Puccini Turandot című operája november 9-től a Magyar Állami Operaházban.

MW

Az Operaház új Turandot-előadásának egyik látványterve. A tradíciót és a modernitást ötvöző nagyszabású produkció két szereposztásban láthatja majd a közönség

Forrás: Magyar Állami Operaház

Puccini háromfelvonásos operáját Sümegi Eszter és Rálik Szilvia, valamint László Boldizsár és Yusif Eyvazov főszereplésével viszi színre Barta Dóra – tájékoztatta a dalszínház az MTI-t.

A Magyar Állami Operaház új Turandot-előadásának egyik látványterve
Forrás: Magyar Állami Operaház

A tradíciót és a modernitást ötvöző nagyszabású produkció két szereposztásban a Luciano Berio 2002-ben komponált lezárását is megszólaltatja a hagyományos, Franco Alfano-féle befejezés mellett. A Magyar Állami Operaház Zenekarát és Énekkarát Halász Péter első vendégkarmester dirigálja – írják.

A november 9-i premiert követően november 12-én, 17-én, 19-én és 23-án, valamint Puccini halálának évfordulóján, november 29-én a címszerepben most debütáló Sümegi Eszter, László Boldizsár és Pasztircsák Polina főszereplésével a Berio-féle változatot, míg november 13-án, 21-én, 24-én és 27-én Rálik Szilvia, Yusif Eivazov és Kriszta Kinga közreműködésével az Alfano-féle lezárással lesz látható Puccini operája.

A Turandot további szerepeiben a tíz év után újra színpadra lépő Gulyás Dénes mellett Fried Péter, Erdős Attila, Szappanos Tibor, Pál Botond / Kiss Tivadar és Palerdi András lesz látható.

A 100 évvel ezelőtt elhunyt Giacomo Puccini utolsó és egyben befejezetlenül maradt operája a darab címszereplőjéhez hasonlóan csaknem egy évszázada szolgál talányos fejtörővel színházi alkotók és a nézők számára egyaránt. A mitikus történetben a pekingi császári udvarban élő Turandot hercegnő egy meggyalázott és meggyilkolt ősének bosszúját hordozva küldi halálba kérőit, amikor azok nem tudnak megfelelni három rejtvényére. Egy tatár hercegben végül emberére talál, aki a sikerrel vett próbák után Turandot elkeseredését látva alkut ajánl: ha a rideg szépség másnap hajnalig kitalálja a férfi nevét, az hóhérkézre adja magát.

Puccini operájáról sokan feltételezik, hogy a szerző nem talált megoldást a befejezésre. A darabot végül a család és a kiadó felkérésére Franco Alfano (1875–1954) fejezte be, az 1926-os milánói bemutató óta ezzel játsszák az operaházak világszerte, de a grandiózus lezárást azóta is sokan hamisnak, hiteltelennek érzik. Így született meg a kiadóval együttműködésben Luciano Berio (1925–2003) 2002-es befejezése, amely 20. századi zenei nyelven, a Puccinire is nagyban ható Trisztán és Izoldát is megidézve, a kétségeket is megőrizve zárja le a művet.

A premierhez és a zeneszerző halálának centenáriumához kapcsolódva az Operaház Vörös szalonjában Puccini és magyarok címmel nyílik kiállítás.

Karczag Márton, az Opera emléktárának vezetője által összeállított tárlat Puccini magyarországi tartózkodásának történetét és más magyar kötődéseit is bemutatja. A kiállításon lesz először látható a Walter Rózsinak dedikált Manon Lescaut-kotta is, amelyet a Kemenes Cukrász Manufaktúra felajánlásának köszönhetően vásárolt meg a Magyar Állami Operaház – áll a közleményben.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!