Kertész

2019.12.14. 14:30

Az eső nem barátja a kertészkedőknek

Egy kis téli előzetes után újra őszies az időjárás, így be lehet(ne) pótolni, ami elmaradt.

Horváth Imre

Meg nem késő megmozgatni a talajt

Forrás: Illusztráció/Shutterstock

Ezen az őszön és télen eddig nem panaszkodhatunk arra, hogy túl hideg lenne a hőmérséklet, ennek ellenére sem volt barátja az időjárás a kerti munkáknak. A folyamatos eső és sár után egy hétre csapott oda kicsit a fagy hóval együtt, most ismét pluszban a hőmérséklet, de hatalmas a sár.

Mit lehetne?

A következő másfél hétben folyamatosan pluszban marad napközben a hőmérséklet, akár tíz fokot is elérve, és éjjel is csupán a most következő 2-3 éjszaka fog éppen fagypont alá csökkenni. Novemberben szintén folyamatosan jó idő volt, ami miatt sok helyen éreztek tavaszt a növények, virágzott és hajtott a rózsa, a muskátli, de rügyezett a magnólia, az aranyvessző és az orgona is. Ugyanakkor hetekig esett az eső, ami sem a permetezésnek, sem a talajmunkáknak nem kedvezett, ami miatt előfordulhatott, hogy a kiskerttulajdonosok lemaradtak bizonyos munkákról. De mi is az, amit a visszatért őszi időben még csinálhatunk a kertünkben, udvarunkon – már, ha az eső és a sár engedi –, milyen munkáknak lehet még itt az ideje, akkor is, ha egyébként normál téli időjárás mellett már nem lenne?

Első helyen említhetjük természetesen a talaj forgatását, amelyet bármeddig elvégezhetünk, befejezhetünk, amíg nincs átfagyva a talaj. Legyen szó szántásról, rotálásról, ásásról, forgatásról vagy csak szellőztetésről. Ezzel együtt még az őszi trágyázás, műtrágyázás, vagyis a tápanyag-utánpótlás is elvégezhető.

Előfordulhatott, hogy valaki lemaradt a pázsit, gyep tél előtti megszellőztetéséről, ha felszárad a sár és nem fagy, akkor még ezt sem késő elvégezni, a szellőztetőgépet keresztben és hosszában is érdemes áttolni a gyepen.

Vannak olyan növények, amelyek még mindig nem dobták le teljesen a leveleiket, mert nem volt még igazán nagy fagy, illetve a sár sokakat megakadályozhatott abban, hogy összeszedjék a lehullott leveleket, eltüntessék az avart. Nem vagyunk még ezzel elkésve, de – főleg, ha volt gombás betegség a növényeinken – mindenképpen érdemes összeszedni a leveleket, és nem kint hagyni, mert így könnyen áttelelnek rajtuk a kórokozók, amelyek a tavasz első jelére aktivizálódnak, és nem fogjuk érteni, hogyan fertőződnek olyan gyorsan újra a növényeink, amikor az előző évben permeteztünk serényen.

Növényvédelem télen is

Ha a kórokozóktól való megszabadulásról szót ejtettünk, érdemes leszögezni: a növényvédelemnek a tél sem szab határt. Még mindig eltávolíthatjuk a beteg ágakat a fákról, bokrokról, lehet permetezni, végső esetben a beteg, élettelen vagy menthetetlen növényeket eltávolítani. Folyamatosan figyelni kell a teleltetésre berakott növényeinket is, amelyeken könnyen elszaporodhatnak a levéltetvek vagy egyéb kórokozók, és akkor alkalmaznunk kell a megfelelő szert.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában