2019.12.20. 14:00
Fehér karácsony helyett legyen idén zöld!
Hogyan változtathatunk a karácsonyi szokásokon, hogy környezettudatosabban élhessük meg az ünnepeket?
Fotó: BNE
Felesleges ajándékok, csomagolópapír-hegyek és az örökösen felmerülő élő kontra műfenyő kérdése kerül elő évről évre minden decemberben. Az utóbbi időben egyre többen fektetnek hangsúlyt életük több területén is a környezettudatosságra, de mégis hogyan lehet „megúszni” a szeretet ünnepét a legkisebb ökológiai lábnyommal?
Ajándékok
Manapság kezdi elveszíteni az igazi értelmét az ajándékozás. Egymást túllicitálva szeretnénk minél nagyobb, minél drágább, minél „legebb” ajándékot adni, sokszor szem elől tévesztve magát az ajándékozottat. Saját izgatottságunk fontosabbá válik az ajándékozás lényegénél, pedig örömet szerezni apróságokkal is lehet. A legkézenfekvőbb, ha nyitott füllel járunk szeretteink körében, mi az, amire szükségük van, aminek valóban örülnének, és a huszadik pulóver vagy haszontalan vicces kiegészítő helyett igyekezzünk olyat választani, amire vágynak. Így biztosan nem lövünk mellé, és nem csöppenünk kissé csalódott feszengésbe. Különben is egyre divatosabb élményt adni tárgyak helyett, karácsonykor is érdemes ezt a vonalat követni. Színházjegy, koncertjegy, fesztiválbelépő, wellness hétvége, autóvezetés, sétarepülés, szabadulós játék és még sorolhatnánk, milyen élményekkel lephetjük meg családtagjainkat, barátainkat. Ezek persze nem feltétlenül olcsó dolgok, de érdemes befektetni, ha a reakció egy őszinte örömkitörés. A hatás mellett az sem utolsó szempont, hogy ez egy teljesen hulladékmentes megoldás.
Csomagolás
Ha mégis valami tárgyat vásárolunk, akkor bármilyen szépek és aranyosak is a boltokban kapható csomagolópapírok, válasszunk helyettük más alternatívát a meglepetés megőrzésére. Talán a legegyszerűbb az ajándéktáska, amit később újra lehet hasznosítani. Nálunk évek óta ugyanaz a 10-15 tasak forog a családon belül, és senki nem bánja, ha néhány év múlva visszakerül hozzá valamelyik. Aki a minimal design híve, újságpapírba is csomagolhat, amit egy-egy origami, vagy saját rajz egyedivé és személyessé tud tenni. Ezen túllépve az arra alkalmas csomagokat bebugyolálhatjuk egy szép sálba, kendőbe vagy anyagdarabba is, ami egy plusz ajándék, és a gazdája később új formát adhat neki kreativitása és kedve szerint.
Fenyőfa
Egy független környezeti ügynökség életciklus elemzése alapján az élő fenyő a legtöbb esetben környezettudatosabb döntés, mint a műfenyő. Az elemzés szerint környezeti szempontból akkor válik egyenértékűvé a műfenyő a vágottal, ha azt legalább 20 éven át vesszük elő és használjuk karácsonykor. Ezzel szemben egy műfenyőt átlagosan 6 éven át használunk, aminek a gyártásából és szállításából adódó üvegházhatású gázok kibocsátása még így is háromszor magasabb, mint ha minden évben új vágott fenyőt díszítenénk fel – írja a hulladékmentes.hu.
Legjobb, ha Magyarországon nevelt, lehetőleg minél közelebbi helyről származó igazi fenyőt vásárolunk. Aki amiatt aggódik, hogy fákat vágnak ki feleslegesen azért, hogy mi feldíszíthessük őket néhány napra, az téved. Ezeket a fákat ugyanis fatelepeken épp ezzel a céllal ültetik, a kivágottak helyére új csemetéket ültetnek. Növekedésük során 10-16 kg szén-dioxidot kötnek meg egy év leforgása alatt, illetve méretüktől függően 8-18 év is eltelhet, mire karácsonyfa lesz belőlük. Választhatunk földlabdás fenyőfát is, de sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy a gondos odafigyelés és megfelelő gondozás ellenére is igen csekély arányban élik túl az ünnepeket. Aki el tud szakadni a fenyőfától, állíthat alternatív karácsonyfát is, erről egy későbbi cikkünkben írunk majd.
[eweb-voting id="3967164"]