Nemzetközi

4 órája

Zempléni társelnöke van a társaságának

Dr. Hörcsik Richárd adott tájékoztatást a nemzetközi-magyar tudományos élet történelmi eseményéről. Megalakult a Skót-Magyar Tudósok Társasága.

Bódisz Attila

Fotó: Bódisz Attila

Dr. Hörcsik Richárdot választották meg a napokban megalakult Skót-Magyar Tudósok Társasága társelnökének, ő Sir Iain Torrance-szal osztozik a vezetői tisztségen. A térségünkben leginkább Abaúj és Zemplén Fidesz-KDNP képviselőjeként ismert politikus több évtizede tagja a magyar parlamentnek, de szerteágazó kutatói-tudományos tevékenységének kezdete még ennél is jóval korábbra nyúlik vissza. A honatya a társaság megalakulásához kötődő közleményében emlékeztet rá, hogy 38 évvel ezelőtt – mint a skót református egyház ösztöndíjasa – lehetősége nyílt arra, hogy az Edinburghi Egyetemen, a híres New College-ban folytathassa tanulmányait.

 

skót
Prof. Hörcsik Richárd és a skót vendéglátók Prof. Stewart J. Brown, Sir Prof. Iain Torrance
Fotó: Bódisz Attila

 

Fontos skót hatások

Ottani kutatásai eredményeképpen sikerült feltárni egy nagyon erős történelmi kapcsolatot a 19. század második felében Skócia és Magyarország között – közölte. Ebből néhány részletet elárulva kifejtette: a skótok magyarországi jelenléte eddig is ismert volt, amit például a Lánchíd építője és munkásai vagy az 1841 óta a fővárosban működő Skót Misszió története is jól mutat. A honatya szerint az már kevésbé köztudott, hogy a magyar protestantizmus 19. század második felének megújításában milyen fontos skót hatásokat fedezhetünk fel. Ennek az új szemléletnek a történelmi alapjait az említett kutatásai és 1995 után az egyik debreceni kiváló tanítványa a ma már Debreceni Hittudományi Egyetem professzoraként munkálkodó Kovács Ábrahám folytatta és teljesítette ki. A témában a New College-ban írt PhD disszertációját 2003-ban védte meg, amit mint az edinburghi egyetem doktori bizottságának külső bírálója, dr. Hörcsik Richárd végigkísért. 

A debreceni professzor az eltelt húsz évben több hasonló témájú konferenciát szervezett. Számunkra tehát evidens volt, hogy ez a masszív történelmi kapcsolat milyen fontos alapot adhatna a két nemzet közötti, egy jövőbeni tudományos együttműködés kialakításában. Köszönhetően Kovács Ábrahám debreceni professzor kolléga - azóta is ápolt tudományos kapcsolatainak - és a jelenleg Edinburghban működő magyar főkonzul, dr. Kálmán László nagykövet kiváló szervező tevékenységének, elindult a munka – emelte ki.

Fotó: Bódisz Attila

Jeles kutatók

A képviselő tájékoztatása szerint az alakuló ülést a város egyik legpatinásabb klubjában, a The Royal Scots Clubban szervezték meg, ahová meghívást kaptak a skóciai tudományos élet azon kiválóságai, akiknek volt valamilyen magyarországi kapcsolata vagy kötődése. Egyebek mellett oktatói vagy kutatói munkájuk során kapcsolatba kerültek magyar egyetemekkel, professzorokkal, diákokkal. Van köztük teológus, történész, fizikus, kutató orvos, néprajzkutató, csillagász, zenetudós, társadalomtudós és több más szakmaterület ismert szakértői – sorolta a honatya. Hasonlóan ehhez, a magyar tudományos életből is olyan személyiségeket hívtak meg, akiknek skót kapcsolódásuk volt vagy van ma is. Dr. Hörcsik Richárd beszámolója szerint az alakuló ülésen dr. Kálmán László főkonzul kiemelte a társaság történelmi szerepét a skót-magyar kapcsolatok terén. 

Dr. Kovács Ábrahám, mint az est szervezője vezette az ülést. Elsőként a skót tudományos élet elismert professzora, Ian Torrance szólt a magyar kapcsolatairól. Majd ezután dr. Hörcsik Richárd professzor tartotta meg a társaság történelmi alapjait is bemutató előadását „A skót hatások jelentősége a magyar kálvinizmus 19. századi történetében” címmel. Mindezek mellett bemutatkozott a jelenlévő több tucat résztvevő is. A különböző tudományágak képviselői szinte mindegyikük elismerően szólt a magyar tudományos és egyetemi élet magas színvonaláról, azokról a kapcsolódási pontokról, amik összekötik őket Magyarországgal. Hasonlóan a magyar részvevők is szóltak a skót egyetemi-tudományos kapcsolataikról.

Fotó: Bódisz Attila

Együttműködési lehetőségek

Ezután a tudósok megvitatták annak lehetőségét, hogy a társaság milyen szakmai, kulturális és társadalomtudományi területeken tud együtt munkálkodni a két nemzet javára. Kifejezték azon szándékukat, hogy egyfajta katalizátorként kívánnak közreműködni a két ország tudományos kapcsolataiban. Ezért az alapító tagok szeretnék kibővíteni a társaság létszámát, megszólítani a skót és a magyar tudományos élet további kiválóságait. Az alapítótagok végül elhatározták, hogy évente legalább egy alkalommal Edinburghban közgyűlést tartanak, egy előadás megtartásával – mint a mostani alakuló ülésen történt – emlékezetessé tenni a találkozót – közölte dr. Hörcsik Richárd. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában