2020.02.13. 19:30
Nem jól alszik? Segítenek az okok kiderítésében
Változatos magyarázata lehet az időseket is érintő problémának.
Forrás: Illusztráció/Shutterstock
Az alvászavarral küzdőknek adott támpontokat dr. Tamás Tímea fül-orr-gégész szakorvosjelölt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Össznyugdíjasok Egyesülete szervezésében tartott előadáson február 5-én, a megyei kórház kultúrtermében.
Gyógyszerek mellékhatása
„Az alvászavar főbb tünetei között említhetjük a fáradékonyságot, a koncentrációs és memóriazavarokat. Ennek következményeként a betegek nappal is el-elalszanak, és gyakran a hangyamászáshoz hasonló érzésük támad. Alvás közben fogcsikorgatás vagy lábmozgászavar jelentkezhet náluk, amire éjszaka felébrednek” – mondta dr. Tamás Tímea. „2019 nyarán újraszerveződött kórházunkban az alvásdiagnosztikai ambulancia. Viszont először a háziorvost érdemes felkeresni, ezt követően fül-orr-gégészhez, neurológushoz vagy szonológushoz irányíthatják tovább.”
A kivizsgálást gyorsítja, ha a páciensek felkészülten érkeznek az orvoshoz.
„Nagyon fontos, hogy a betegek hozzák magukkal a leleteiket. Lehetőleg készítsenek alvásnaplót, amiben részletezik, hogy mit tapasztaltak az alvásuk során, illetve milyen nappali tüneteik vannak. Jó, ha felkészülnek abból is, hogy milyen gyógyszereket szednek, mivel az alvászavar ezek mellékhatásaként is felléphet. Emellett eltérő problémák, köztük depresszió, demencia, stroke, migrén, daganatok, gyulladások, autoimmun betegségek, reflux, Alzheimer- és Parkinson-kór, cukorbetegség, illetve különböző belső szervi elváltozások is kiválthatják a kórt” – tájékoztatott a fül-orr-gégész.