2020.02.09. 08:00
Segítség, támadnak a frontok!
A szervezetünk érzékenyebben reagál a fronthatásokra. Időskorban pedig még inkább.
A szellemi frissesség megőrzésében segít a közösségi aktivitás
Forrás: Illusztráció/Shutterstock
Egyikünk szervezete sincs felkészülve a klímaváltozással járó kiszámíthatatlan időjárásra. A szépkorúak szervezete különösen érzékeny lehet a gyorsan jövő-menő frontokra.
Szorongással is jár
– Az életkor előrehaladtával jellemző, hogy egyre több betegség jelenik meg. Emellett bizonyos kórképeknek, amelyek kezelésére fiatalabb korban nem fordítottak kellő figyelmet, szövődményei jelenhetnek meg – fejtette ki dr. Kázár Ágnes háziorvos. – Ahogy az élethelyzet átalakul, nagyon sok mentális funkció is megváltozik. Szorongóbbá, befelé fordulóbbá válnak a nyugdíjasok. Több lelki problémával kell megküzdeniük például magányosságuk miatt. Mindezekhez a körülményekhez járulnak hozzá azok a környezeti változások, amelyek a szépkorúakat fokozottabban sérülékennyé teszik.
Téli depresszió
Fiatalon még gyakran nehéz elképzelni, hogy mit jelent a frontérzékenység.
– Egy fiatal szervezet jobban alkalmazkodik a változásokhoz. Jelenleg tavaszias az idő, napsütés és erős szél van odakint. Az elmúlt napokat pedig párás, ködös, latyakos időjárás jellemezte. Télen sokkal inkább felerősödik a depresszió, az arra hajlamosaknál, a rövidebb nappalok és a hideg okozta bezárkózás miatt. A nagy szél bizonytalanságot kelthet az idősekben. Kicsit romlik a teljesítményük, és lassabban tudják csak elvégezni az egyébként szokványos feladataikat – magyarázta a doktornő.
Kevesebb feladat
A meleg lelassít, a hidegfront növeli a szív- és érrendszeri betegségek megjelenését.
– Általánosságban elmondható, hogyha hidegfront jön, akkor az erre hajlamos szépkorúaknál előtérbe kerülnek az epe- és vesegörcsök, továbbá gyakrabban jelentkezik fejfájás vagy álmosság. Ezek az erek rugalmasságával és a keringéssel összefüggésben megmutatkozó tünetek. Az embóliaveszély is nagyobb, amelynek hatására infarktusok alakulhatnak ki. Már meglévő ízületi bántalmaknál erős csontfájdalmak jelentkezhetnek. Melegfront esetén meglassultságot és levertséget is tapasztalhatunk. Fronthatásnál jobb, ha az idősek nem terveznek egy napra sok feladatot, és önmagukkal türelmesebbek. Megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszanak, lényeges, hogy próbáljanak minél többet pihenni, lehetőség szerint ködös, párás időben a lakásban tartózkodjanak – ajánlotta a szakember.
Forduljunk orvoshoz
A háziorvos célzott kérdéseivel rávilágíthat, hogy a tünetek mögött milyen betegség áll.
– Bár a szeles idő nem indokolja, de influenza-időszak van, ezért célszerű figyelni rá, hogy ne járjunk olyan közösségbe, ahol sok a beteg. Boltba vagy különféle hivatalokba pedig inkább a csúcsidőszak elkerülésével menjünk. Hogyha mégis megjelenik egy tünet, ami aztán több napig fennáll, például magas vérnyomás, ízületi duzzanat vagy feledékenység, akkor mindenképpen érdemes eljönni a rendelőbe. Fontos, hogy beszéljünk róla, és vizsgálat után döntsünk, hogy egy átmenti állapot vagy betegség áll a tünetek hátterében – hangsúlyozta dr. Kázár Ágnes.
Megelőzés és enyhítés
A front egy olyan határfelület, amely két ellentétes tulajdonságú légtömeg találkozásánál alakul ki. Az időjárást is befolyásoló képződmény hatására csökken vagy nő a hőmérséklet, változik a szelek iránya és nagysága, süllyed vagy emelkedik a levegő páratartalma.
Az idősek mellett a gyerekek, a várandós nők, valamint a betegségek miatt legyengültek érintettek leginkább a frontok változásaiban.
Panaszok
Melegfrontra érzékenyeknél
Hidegfrontra érzékenyeknél
Segítség
Megelőzés