2020.06.11. 15:30
Mezítlábas merénylet talpunk egészségéért
Mezítlábas parkokban erősíthetjük a gyermek mozgásrendszerét.
Forrás: Shutterstock/illusztráció
Bár megyénkben még nem elterjedt ez a típus, a főváros környékén már több helyen bukkanhatunk olyan parkokra, ahol a gyerekek, felnőttek cipőiktől, zoknijuktól megválva sétálhatnak végig egy tematikus útvonalon.
A kialakítás célja, hogy minél több járófelületen megvethessék a lábukat, az érdes bazaltkövektől kezdve a süppedős tőzegen át. Érzékelhetnek hűvöset vagy épp a nap fényétől felmelegített burkolat melegét. Felkapaszkodhatnak egy dombocskára egy hosszában hasított fafelületen, vagy keresztbe fektetett hasábokon tehetik magukat próbára. Ahogy a testtartásuk, úgy a bizonytalan hozzáállásuk is biztossá válik a 25-30 perces séta alatt.
Lépéseink stimulálják az agyat
Csendi-Kiszela Enikő reflexológus-masszőr elmondása alapján a csont képződésének egyik legfontosabb eleme, az őt felépítő ásványi és szerves anyagokon kívül az, hogy a mozgás során aktiválódjon a felépítő mechanizmus. – Kell az agynak az információ, hogy itt komoly mozgás van, erősödjünk. Ezért fontos a gyermek aktivitása, mert ezzel beindul a csontépítés folyamata – magyarázta a szakember.
– Mivel az elmúlt 100-150 évben egyre inkább beszűkült az élettér, a sok ülő vagy álló, egysíkú tevékenységek a mozgásrendszerünk legnagyobb ellenségeivé váltak. A talpboltozat nagyon fontos pillér, csodás építészeti megoldás a hosszanti és a haránt „boltív”, hiszen megtartja a testsúlyt, és „nem bukunk orra”. A legnagyobb merénylet ellene a kényelmetlen, szűk cipők viselése. Ebben az esetben a láb-lábfej természetes anatómiája sérül, deformitások jöhetnek létre, mint a lúdtalp, bütyök, kalapácsujj. Ezenkívül a talpunk fontos térképe az egész testünknek. Tapasztalatok és kezelések mutatják, hogy a talppontok és a szervek között egymásra hatás van. Tehát a talpunk egészsége a szerveink egészségének a kulcsa is, így fontos, hogy ne hanyagoljuk el, és már gyermekkorban is próbáljunk rá tudatosan figyelni és fejleszteni – foglalta össze Csendi-Kiszela Enikő.
(A borítóképen: Bizonyos pontokhoz bizonyos szervek kötődnek)